Trwa ładowanie...

Rzucenie palenia łagodzi objawy depresji

Avatar placeholder
25.01.2017 10:17
Rzucenie palenia łagodzi objawy depresji
Rzucenie palenia łagodzi objawy depresji

Nowe badanie przygotowane we współpracy z Centrum Badań Nowotworów w Wielkiej Brytanii pokazuje, że rzucenie palenia może pomóc w walce z depresją. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Kings College w Londynie i Uniwersytetu Karola w Pradze zebrało dane od 3,775 pacjentów próbujących rzucić palenie przy pomocy specjalistów z kliniki rzucania palenia w Czechach.

Naukowcy odkryli, że palacze, którzy otrzymali odpowiednie leki oraz wsparcie specjalistów od psychologii behawioralnej z kliniki, mieli większe prawdopodobieństwo, że nigdy nie powrócą do nałogu, jeśli będą regularnie uczęszczać na terapię kliniczną jeszcze przez rok.

Dodatkowo, palacze, którym udało się rzucić, wykazują znaczną poprawę stanu zdrowia psychicznego po wcześniejszym chorowaniu na depresję. Dwie trzecie osób z umiarkowaną lub ciężką depresją stwierdziło, że w rok po zaprzestaniu palenia nie odczuwają oni już objawów depresji.

Liczba osób palących papierosy wśród ludzi chorych psychicznie jest w Wielkiej Brytanii ponad dwa razy większa niż u reszty populacji - około 40 proc. w porównaniu z 20 proc. - około trzy miliony z 9,6 milionów palaczy w Wielkiej Brytanii ma zdiagnozowane zaburzenia psychiczne.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Palenie papierosów ma związek z zaburzeniami na tle psychicznym, chociaż naukowcom nie udało się jeszcze znaleźć jego przyczyny
Palenie papierosów ma związek z zaburzeniami na tle psychicznym, chociaż naukowcom nie udało się jeszcze znaleźć jego przyczyny

Palenie jest także największym czynnikiem przyczyniającym się do krótszego życia u ludzi z problemami na tle psychicznym, nawet mimo tego, że ich życie jest średnio około 10-20 lat krótsze niż u reszty populacji. Naukowcy odnotowali także, że osoby z depresją mają większe problemy z ostatecznym rzuceniem nałogu tytoniowego niż zdrowe osoby.

Dr. Leonie Brose z Centrum Badań nad Nowotworami w Wielkiej Brytanii, pracująca w King's College w Londynie, autorka badania, powiedziała, że "Chociaż ogólna liczba osób palących spadła w ciągu ostatnich kilku dekad, liczba osób palących u których zdiagnozowano jakiekolwiek zaburzenia psychiczne, do których zaliczamy także depresję lub zaburzenia nastroju, jest wciąż taka sama. Nie przewidujemy w przyszłości spadku tej liczby, jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań w tym kierunku".

11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia
11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia [11 zdjęć]

Czy zastanawiasz się nad rzuceniem palenia, ale brakuje ci motywacji? Zwykły slogan "palenie jest niezdrowe"

zobacz galerię

Wyniki badania sugerują także, że rzucenie palenia może pomóc nam w walce z depresją, a także poprawić zdrowie psychiczne i fizyczne. Palenie tytoniu bardzo często współgra z zaburzeniami na tle lękowym oraz depresją. Istnieją dowody na to, że kampanie antynikotynowe nie przynoszą pożądanych skutków u ludzi z zaburzeniami psychicznymi.

Przyczyny tego związku są wciąż nieznane, a ustalenie ich na podstawie badań obserwacyjnych jest trudne z powodu istniejących czynników zakłócających. Popularnie uważa się, że palenie zmniejsza odczuwanie lęku i poprawia nastrój, co jest jednak błędną teorią (hipoteza samoleczenia).

Koniecznie przeczytaj

Z tego powodu, rzucenia palenia często przynosi krótkotrwałe, pozorne obniżenie nastroju i nasilenie depresji, które jednak ustępuje po krótkim czasie. Początkowe trudności są przeszkodą, którą warto pokonać, aby poprawić stan swojego zdrowia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze