Sąd zadecydował, że Ryszard Rynkowski musi przejść badania psychiatryczne
W połowie listopada w domu znanego piosenkarza, Ryszarda Rynkowskiego, w Zbicznie nad Brodnicą (woj. kujawsko-pomorskie) doszło do awantury. Przestraszona żona, Edyta Rynkowska, wezwała policję, ponieważ artysta miał w czasie kłótni wymachiwać bronią i grozić, że popełni samobójstwo.
1. Piosenkarz musi przejść badania psychiatryczne
Funkcjonariusze dotarli na czas i zatrzymali Rynkowskiego. Okazało się, że w czasie zdarzenia miał przy sobie dwa naboje. Sam piosenkarz początkowo został przewieziony na izbę wytrzeźwień, później zaś trafił na obserwację do Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu. Świadkiem całego zdarzenia był 8-letni syn pary. Sprawą zajęła się prokuratura, która stwierdziła jednak, że w zdarzeniu nie brały udziału osoby trzecie – nikt nie namawiał mężczyzny do popełnienia samobójstwa.
Jak podaje „Super Express” to jednak jeszcze nie koniec sprawy. Sąd na podstawie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego zadecydował o tym, że Rynkowski potrzebuje leczenia psychiatrycznego. Musi on zgłosić się do specjalisty. Skonfiskowano mu też broń (w jego mieszkaniu znaleziono kilka sztuk broni myśliwskiej oraz sportowej) i licencję.
„Sprawa jest w toku. Na broń będącą w posiadaniu Ryszarda R. były stosowne pozwolenia. Broń ta została zatrzymana jako dowód rzeczowy i przesłana do biegłego w celu sporządzenia opinii. Teraz trwa analiza opinii biegłego. Procedura cofnięcia uprawnienia na daną jednostkę broni jest procedurą administracyjną i nie jest przedmiotem tego postępowania karnego” – powiedziała „Super Expressowi” Alina Szram, pełniąca obowiązki prokuratora rejonowego.
Dodatkowo piosenkarz musi zapłacić 5 tys. zł grzywny.
Feralnego wieczoru artysta był pod wpływem alkoholu, jednak zarówno jego żona, jak i menager utrzymują, że nie ma on problemów z trzeźwością. Jego zły stan miał być spowodowany zmartwieniem, wynikającym z małej liczby kontraktów na koncerty.
2. Jest wiele powodów, dla których ludzie próbują popełnić samobójstwo
Każdy przypadek, kiedy ktoś targa się na swoje życie, trzeba rozpatrywać indywidualnie. Jest jednak zespół czynników, które mogą popchnąć człowieka do takiej decyzji. Wśród nich znajdują się między innymi:
- Rozstanie z bliską osobą.
- Problemy zawodowe.
- Depresja i inne problemy psychiczne.
- Brak akceptacji środowiska i samoakceptacji.
- Niska samoocena.
- Konflikt z bliskimi.
- Problemy z prawem.
- Uzależnienia.
- Niemożliwość spełnienia własnych ambicji (lub oczekiwań np. rodziców).
- Narażenie na przemoc w rodzinie lub w pracy.
Jak pomóc osobie, która ma myśli samobójcze? Trzeba z nią porozmawiać lub skłonić do rozmowy z kimś zaufanym – partnerem, rodzicem czy przyjacielem. Niezbędna będzie też pomoc psychologa. Warto pamiętać też o możliwościach, jakie daje telefon zaufania oraz ośrodki przeciwdziałania kryzysom. W skrajnych przypadkach, jeżeli specjalista potwierdzi, że może dojść do próby samobójczej, możliwa jest przymusowa hospitalizacja.
Zobacz także
Samobójstwa to duży problem wśród nastolatków. Targnięcie się na własne życie to, po wypadkach, druga, najczęstsza przyczyna śmierci wśród młodych osób.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.