Trwa ładowanie...

Selma Blair pokazała zdjęcie. Aktorka jest w trakcie intensywnego leczenia stwardnienia rozsianego

Amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna - Selma Blair cierpi na stwardnienie rozsiane. Po cyklu chemioterapii na jej twarzy pojawiło się jasne owłosienie. To jeden ze skutków ubocznych terapii.

1. Selma Blair jest w trakcie intensywnego leczenia stwardnienia rozsianego

Aktorka ujawniła w lipcu, że walczy z ciężką chorobą. O swojej walce opowiada na Instagramie, dzieląc się zdjęciami zmieniającego się pod wpływem leczenia ciała. Selma Blair jest po cyklu chemioterapii.

Na jednym ze zdjęć pokazuje "brzoskwiniowy puch", który pojawił się na jej twarz. To jeden z efektów ubocznych leczenia.

Zobacz film: "Selma Blair o pierwszych objawach. Nie wiedziała wtedy, ze to stwardnienie rozsiane"
Selma Blair opowiada na Instagramie o walce z chorobą.
Selma Blair opowiada na Instagramie o walce z chorobą. (Instagram Selma Blair)

"Mam dość gęsty i widoczny brzoskwiniowy puch. To nowy etap rozwoju. Mam też bardzo małe uszy. To rozwinęło się wcześniej" - napisała pod swoim selfie na Instagramie.

Aktorka ma do swojego wyglądu duży dystans. Pod jej zdjęciem pojawiło się wiele komentarzy z wyrazami uznania.

"Jesteś wspaniała i tyle".

"Masz także niesamowicie piękne oczy. Trzymam cię mocno w moim sercu".

"Brzoskwinie są piękne. Myślę, że Marilyn Monroe miała również brzoskwiniowe włosy i to właśnie pomogło jej być tak fotogeniczną - światło odbijało się od nich".

To tylko niektóre z wpisów, które pojawiły się pod postem.

2. Aktorka musiała brać chemię i sterydy

Aktorka przyznała, że oprócz chemioterapii musi przyjmować również "duże dawki prednizonu", który hamuje rozwój stanów zapalnych w organizmie.

Aktorka jest po cyklu chemioterapii.
Aktorka jest po cyklu chemioterapii. (Intagram Selma Blair)

Dr Jamie Alan, specjalista z zakresu farmakologii i toksykologii z Uniwersytet Michigan wyjaśnia w rozmowie z dziennikarzem Prevention, że zmiany w wyglądzie aktorki są wynikiem stosowanej terapii.

"Zarówno chemioterapia, jak i prednizon mogą wywołać u kogoś brzoskwiniowe owłosienie. Jest to dość powszechne po chemioterapii, chociaż ludzie mogą doświadczać tego w różnym stopniu nasilenia albo wcale. Podobne efekty uboczne może wywoływać również prednison" – tłumaczy dr Alan.

3. Leczenie stwardnienia rozsianego

Chemioterapia najczęściej stosowana jest w leczeniu raka. W przypadku niektórych pacjentów walczących ze stwardnieniem rozsianym również okazuje się konieczna. Jednym z najpowszechniejszych skutków ubocznych tej terapii jest wypadanie włosów.

"Większość koncentruje się na włosach na głowie pacjenta, tymczasem chorzy tracą włosy na całym ciele, również brwi i rzęsy. Pojawienie się brzoskwiniowego puchu jest początkowym etapem odrastaniem nowych włosów" - wyjaśnia dr Alan.

Ekspert podkreśla również, że niektóre leki kortykosteroidowe, takie jak prednizon, często stosowane podczas chemioterapii, również mogą wpływać na pojawienie się dodatkowego owłosienia na ciele.

4. Kiedy zniknie brzoskwiniowy puch?

"Nietypowe owłosienie na twarzy aktorki najprawdopodniej zniknie, gdy dojdzie do wzrostu dojrzałych włosów po tej fazie" – wyjaśnia dr Allen.

U wielu pacjentów włosy po odrośnięciu zmieniają swoją strukturę a nawet kolor.

Aktorka Selma Blair nie narzeka na zmiany w swoim wyglądzie. Cieszy się życiem, a swoim optymizmem chętnie dzieli się z innymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza