Trwa ładowanie...

Salmonella w jajkach z Biedronki. Co warto wiedzieć?

Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że znaleziono salmonellę na powierzchni skorupek jaj z Biedronki. Ze sprzedaży wycofano skażony produkt, ale prawdopodobnie wiele osób zdążyło kupić jajka z salmonellą. Która partia produktu była skażona?

Zobacz film: "Chroń się przed salmonellozą"

1. Które jajka z Biedronki zostały wycofane?

Ostrzeżenie Głównego Inspektora Sanitarnego zawiera informację o obecności pałeczek Salmonella Enteritidis na skorupkach jajek. Produkt można było kupić w sieci sklepów Biedronka. Właściciel Jeronimo Martins Polska S.A. potwierdził informację o usunięciu skażonych jaj z rynku.

Wymieniony produkt to Jaja zdrovo Rodzinkovo 30 sztuk, klasa wagowa M, klasa jakości A. Kod na skorupce: 3PL30051328K3. Jajka produkowane przez Fermy Drobiu Woźniak Sp. z o. o., Żylica 35A w Rawiczu. Numer partii: 31-03 PWK93K3 A, numer zakładu pakowania jaj: PL30225901. Dystrybutor: Jeronimo Martins Polska S.A., ul. Dolna 3, 00-773 Warszawa

Biuro Prasowe Jeronimo Martins Polska S.A. wydało oświadczenie o usunięcie jednej partii produktu ze sprzedaży (31-03 PWK93K3 A). Jajka były dostępne jedynie w okołu 20 sklepach, do których towar dostarcza centrum dystrybucyjne w Lubartowie.

Główny Lekarz Weterynarii w najbliższym czasie przeprowadzi działania nadzorcze na fermie kur niosek towarowych oraz w zakładzie pakowania produktu.

2. Jajka skażone salmonellą - co warto wiedzieć?

Jajek nie można spożywać na surowo ze względu na ryzyko zagrożenia zdrowia. Bakterie z powierzchni skorupek mogą przenieść się na inne powierzchnie. Produkt o numerze partii 31-03 PWK93K3 A należy wyrzucić lub zwrócić w miejscu zakupu bez konieczności pokazywania paragonu.

Ponadto, Fermy Drobiu Woźniak uruchomiły infolinię, gdzie można zadać dowolne pytania i uzyskać więcej informacji. Natomiast wszystkie wskazówki, dotyczące kontaktu z jajami są dostępne na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.