Samotność w święta

Rodzinna atmosfera, prezenty, zapach ciasta i świątecznych potraw. Bliscy ludzie. To najczęstsze skojarzenia związane ze świętami. Święta to wyjątkowy czas, w którym brak towarzystwa odczuwa się wyjątkowo boleśnie. Smutek, pustka i rozpamiętywanie własnej samotności. Powodów może być wiele – samotność po rozwodzie, rozstanie z przyjacielem, śmierć kogoś bliskiego czy niemożność powrotu do rodziny z zagranicy. Jak radzić sobie z samotnością w święta? Jak nie czuć się samotnym? Jak docenić fakt, że ma się czas tylko dla siebie, skoro wokół tyle roześmianych twarzy i radość z czasu spędzanego wspólnie przy świątecznym stole?

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Bycie samemu a bycie samotnym

Nigdy nie jest tak, że jesteśmy całkiem sami. Zawsze jest ktoś, kto nas zaprosi do siebie albo chętnie przyjmie od nas zaproszenie spędzenia wspólnych świąt. Rodzice, siostra, znajomi – w te dni obowiązuje zasada, że nikt nie może zostać sam. Ważne jest, aby powiedzieć o swej sytuacji na głos. Nikt nie czyta w naszych myślach i nie domyśli się, że czujemy się samotni, dopóki o tym sami nie powiemy. Bez względu, czy to Boże Narodzenie, czy Wielkanoc, czy jeszcze inna świąteczna okazja, warto rozejrzeć się wokół, bo może ktoś też czuje się samotny i poszukuje towarzysza, z którym mógłby wspólnie spędzić czas.

Samotność w święta doskwiera szczególnie osobom starszym, którzy zostali na świecie sami – małżonek nie żyje, a dzieci nie ma albo całkowicie zapomniały o schorowanym rodzicu. Wówczas bardzo łatwo o poczucie pustki i przekonanie, że jest się nikomu niepotrzebnym. Na tym tle dochodzi niejednokrotnie u osób w podeszłym wieku do rozwoju depresji. Nie zapominajmy, że osoby starsze też potrzebują bliskości i w ferworze świątecznych przygotowań pamiętajmy o starszych.

Sposoby na samotność w święta

  • Internet

Internetowe fora czy rozmowy na czacie są jedną z form alternatywnego spędzania czasu, mogą być także lekarstwem na samotność w święta. W Internecie łatwiej jest wylać wszystkie swoje żale, ale też zakończyć niewygodną dla nas dyskusję. Zawsze jest też szansa na poznanie kogoś interesującego i sympatycznego.

  • Wolontariat

Święta to także czas pomagania innym. Może warto zapomnieć na chwilę o sobie i pomóc potrzebującym, którzy także odczuwają samotność? Domy dziecka, domy starców czy ośrodki pomocy społecznej potrzebują wolontariuszy zawsze i ciągle.

  • Czas dla siebie

Zamiast umartwiać się i udawać, że świąt nie ma, dobrym pomysłem jest wykorzystać ten czas dla siebie. Kupić sobie parę drobiazgów, ubrać choinkę – dla siebie, nie dla kogoś. A co najważniejsze – uśmiechać się szczerze do samego siebie i ludzi wkoło. Dawana życzliwość szybko do nas wraca jak bumerang. Bumerang szczęścia.

  • Wyjazd

Dobrym pomysłem jest także wyjechanie w jakieś piękne miejsce. Duża ilość hoteli ma w swojej ofercie święta zarówno dla rodzin, jak i dla singli. Dodatkową zaletą wyjazdu do luksusowego hotelu jest to, że nie trzeba absolutnie nic robić. A może przy okazji uda się poznać kogoś równie samotnego, z kim za rok nie będą nam już towarzyszyły smutek i samotność w święta?

Najważniejsze jest pozytywne myślenie. To, że w jedne święta człowiek czuje się opuszczony i dręczy go samotność, nie znaczy, że w kolejne będzie tak samo. Poza tym święta to tylko kilka dni. Magia świąt może sprawi, że stanie się coś, co odmieni nasze życie? Należy mieć oczy szeroko otwarte – często niezauważalne drobnostki decydują o największych życiowych zmianach.

Komentarze (13)
~ale z niej książe Myszkin
~ale z niej książe Myszkin 9 miesięcy temu

@~...jej rady są nietrafne...: ha ha ha! panienka posługująca się argumentacją jednostronną nie wzięła pod uwagę, że ten sam argument można użyć jako kontrargument i to ze zdwojoną siłą :D choć musi mieć ciekawe życie ta "filozofka" skoro w taki sposob sobie racjonalizuje to na wyciecie wyrostka robaczkowego w zasadzie moze isc do mechanika samochodowego, bo to ze nie ma on wiedzy z zakresu medycyny przecież nie przeszkadza jej by się zają chorobą :D genialne!!! sikam ze śmiechu. Okazuje się, że wg tej pani nie trzeba posiadać wiedzy, by kierować życiem innych :D W sumie... koniec końców w ciemnych odmętach ich regulaminów możemy wyczytać że portal owy odcina się od odpowiedzialności z tego tytułu. GENIALNE!!! ha ha! :D

Odpowiedz
~monolog z interlokutorem
~monolog z interlokutorem 9 miesięcy temu

@~Monia: skoro jest samotny w wieku 30 lat, to jak doczeka się dzieci w wieku 40 lat, to znaczy że nie będzie już samotny, prawda? Odpowiadasz jemu, czy wykorzystujesz jedynie jego problem jako pretekst by popisać o sobie, bo takie odnoszę wrażenie.

Odpowiedz
~Co za bzdury!!!
~Co za bzdury!!! 9 miesięcy temu

ja pitole, co za bzdury!! :( kto to pisał??? gdzie on wyczytał te mądrości? w komiksie dla dzieci? żenujący poziom. humor mam zepsuty na cały dzień :( byle się promować i to kosztem ludzi z problemami. żenujące.

Odpowiedz
~Sokrates
~Sokrates ponad rok temu

ale g.niany artykuł ! Kochani ludzie potrzebujący pomocy! olejcie górnym siurem te bzdety wyssane z palca. Trzeba zwrócić się do specjalisty internetowe panienki bez wykształcenia w temacie sobie mogą... pisać artykuły na zamówienie... Są jeszcze ludzie którzy mają w sobie przyzwoitość, ale na Boga! nie szukajcie ich tutaj!

Odpowiedz
~...jej rady są nietrafne...
~...jej rady są nietrafne... ponad rok temu

"...autorką tekstu jest koleżanka z redakcji, która nie jest „specjalistą od samotności” ani psychologiem. Nie oznacza to jednak, że jej rady są nietrafne." :) a już tym bardziej NIE OZNACZA TO, że trafne są!

Odpowiedz
~noproblem
~noproblem ponad rok temu

mój ulubiony fragment: "Nigdy nie jest tak, że jesteśmy całkiem sami. Zawsze jest ktoś, kto nas zaprosi do siebie albo chętnie przyjmie od nas zaproszenie spędzenia wspólnych świąt." się okazuje, że problem wcale nie istnieje :))

Odpowiedz
~Kamila Krocz
~Kamila Krocz ponad rok temu

Witam serdecznie!
@Andrzej, może niektóre rady w artykule Cię śmieszą, ale jeżeli nie powiesz o swoich problemach, to nikt nie będzie Ci w stanie pomóc. A wykrzyczeć swoje problemy można na różne sposoby. Jeżeli ktoś chce pozbyć się swojej samotności, znajdzie sposób. Jeśli ktoś nie chce nic z tym zrobić, znajdzie powód. Można zalogować się na forach dla samotnych. W Internecie jest wiele takich miejsc, nawet podzielonych na województwa czy miasta. Można tam poznać osoby z najbliższej okolicy, z miasta, w którym się mieszka i zaproponować spotkanie gdzieś w neutralnym miejscu, by porozmawiać. Jest wiele osób samotnych, które chętnie by się spotkały, by porozmawiać z kimś, kto ma podobne doświadczenia. Innym pomysłem, by powiedzieć na głos „Jest mi źle z moją samotnością”, jest chociażby wizyta u psychologa i rozmowa z nim na ten temat.
@Kompetencja, autorką tekstu jest koleżanka z redakcji, która nie jest „specjalistą od samotności” ani psychologiem. Nie oznacza to jednak, że jej rady są nietrafne. Osoby samotne często popadają w pesymizm, malkontenctwo, przygnębienie. Nie widzą dla siebie lepszych perspektyw na przyszłość. Towarzyszy im myślenie, że gdyby byli z kimś, na pewno byłoby im lepiej. A nie zawsze bycie z kimś stanowi gwarancję szczęścia. Wiadomo przecież, że związki międzyludzkie bywają trudne, wymagają pracy, kompromisu, umiejętności negocjacji, gdyż w przeciwnym wypadku pojawiają się konflikty i nieporozumienia, a te utrudniają szczęście. Będąc samemu, nie zawsze trzeba czuć się samotnym. Warto to sobie uzmysłowić i wykorzystać ten czas, który mamy tylko dla siebie. Potrafić go docenić. Porozpieszczać się trochę. Zrobić coś wyłącznie dla siebie, nie dla kogoś. To wcale nie jest głupie, chociaż może wydawać się banalne.

Odpowiedz
~Kompetencja
~Kompetencja ponad rok temu

"Kupić sobie parę drobiazgów, ubrać choinkę – dla siebie, nie dla kogoś. A co najważniejsze – uśmiechać się szczerze do samego siebie..."
:) autor tekstu to naprawdę specjalista w temacie.
Szczerze się uśmiecham.

Odpowiedz
~andrzej
~andrzej ponad rok temu

" Ważne jest, aby powiedzieć o swej sytuacji na głos. Nikt nie czyta w naszych myślach i nie domyśli się, że czujemy się samotni, dopóki o tym sami nie powiemy.".... co to za bzdura??, jeżeli ktoś jest sam to komu ma to powiedzieć ??? ma wyjść na ulicę i krzyczeć ??powinna Pani przemyśleć to co Pami pisze nie tylko uderzć w klawisze , żeby stronę zapełnić

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Samotność
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Samotność
Samotność

Jak znaleźć przyjaciela?

Jak znaleźć przyjaciela?

Prawdziwa przyjaźń jest wartością bezcenną. Przyjaciel od serca wystarcza za grupę kilkudziesięciu znajomych. To on doradza, pomaga i wspiera, niekiedy irytuje i złości, ale częściej rozbawia i daje zadowolenie. Poczucie posiadania obok siebie osoby,...

Samotność

Jak przestać być samotnym?

Samotność w dzisiejszych czasach jest wbrew pozorom bolączką wielu ludzi. Wydaje się, że obecnie istnieje więcej niż kiedyś możliwości na zawarcie (...) , wyjść do pubu, klubu czy na dyskotekę, nawiązać kontakty w pracy itd. Największą...

Samotność

Życie w pojedynkę

Życie w pojedynkę

W dzisiejszych czasach powierzchowność kontaktów międzyludzkich nie jest rzadkością. Zamykanie się w poczuciu osamotnienia może przynieść wiele niechcianych, negatywnych skutków, włącznie z depresją.

Samotność

Syndrom opuszczonego gniazda

? Po usamodzielnieniu się dzieci wiele matek zadaje sobie pytania: „Kim jestem bez dziecka?", „Jak radzić sobie z samotnością?". Jak pokazują badania, ojcowie

Samotność

Sposoby na samotność

Sposoby na samotność

Każdy z nas od czasu do czasu odczuwa samotność. Wielu odczuwa ją szczególnie, gdy kończy się sezon wakacyjny, w Walentynki, w święta lub w chwilach (...) skrajnego stresu. Liczba osób, które doświadczają samotności,...

Samotność

Samotność dziecka

Wiele problemów może powodować samotność u bardzo małego dziecka. Trudności, takie jak konflikt w domu, nagła lub przewlekła choroba, śmierć członka (...) nowej pracy lub przeprowadzka do nowego domu, mogą spowodować u dziecka uczucie...

Samotność

Z nudów naprawdę można umrzeć!

Z nudów naprawdę można umrzeć!

Jak często mówicie lub słyszycie, jak ktoś mówi - „rany, można umrzeć z nudów!"? Większość z nas uważa, że jest to po prostu takie powiedzenie, mające pokazać, że uważamy coś za wyjątkowo nudne. Jak się jednak okazuje, także w tym powiedzeniu jest sporo...

Samotność

Jak zadomowić się w nowym miejscu?

Jak zadomowić się w nowym miejscu?

sposób, by szybko zdobyć nowych przyjaciół i poczuć się lepiej w nowym miejscu. Nie bój się samotności Samodzielne odkrywanie nowego miasta (...) może być fascynującą przygodą. Nie bój się samotności - czas spędzony...

Samotność

Samotność w związku

Samotność w związku to problem, który dotyka wielu małżonków. Często jest pierwszym sygnałem kryzysu między dwojgiem ludzi. Żyje się razem, a (...) sobie z kryzysem w związku? Czy samotność we dwoje jest możliwa? Jak...

Samotność

Samotność na emigracji

Samotność człowieka, który wyjechał ze swojego rodzinnego kraju za granicę, może być niezwykle dotkliwa. Jest tym większa, im mniej kontaktu człowiek (...) , gdy człowiek na emigracji nie może normalnie funkcjonować z powodu tęsknoty...