Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Samotność w święta

Avatar placeholder
14.07.2020 21:45
Samotność w święta
Samotność w święta (Shutterstock)

Rodzinna atmosfera, prezenty, zapach ciasta i świątecznych potraw. Bliscy ludzie. To najczęstsze skojarzenia związane ze świętami. Święta to wyjątkowy czas, w którym brak towarzystwa odczuwa się wyjątkowo boleśnie. Smutek, pustka i rozpamiętywanie własnej samotności. Powodów może być wiele – samotność po rozwodzie, rozstanie z przyjacielem, śmierć kogoś bliskiego czy niemożność powrotu do rodziny z zagranicy. Jak radzić sobie z samotnością w święta? Jak nie czuć się samotnym? Jak docenić fakt, że ma się czas tylko dla siebie, skoro wokół tyle roześmianych twarzy i radość z czasu spędzanego wspólnie przy świątecznym stole?

spis treści

1. Bycie samemu a bycie samotnym

Nigdy nie jest tak, że jesteśmy całkiem sami. Zawsze jest ktoś, kto nas zaprosi do siebie albo chętnie przyjmie od nas zaproszenie spędzenia wspólnych świąt. Rodzice, siostra, znajomi – w te dni obowiązuje zasada, że nikt nie może zostać sam. Ważne jest, aby powiedzieć o swej sytuacji na głos. Nikt nie czyta w naszych myślach i nie domyśli się, że czujemy się samotni, dopóki o tym sami nie powiemy. Bez względu, czy to Boże Narodzenie, czy Wielkanoc, czy jeszcze inna świąteczna okazja, warto rozejrzeć się wokół, bo może ktoś też czuje się samotny i poszukuje towarzysza, z którym mógłby wspólnie spędzić czas.

Samotność w święta doskwiera szczególnie osobom starszym, którzy zostali na świecie sami – małżonek nie żyje, a dzieci nie ma albo całkowicie zapomniały o schorowanym rodzicu. Wówczas bardzo łatwo o poczucie pustki i przekonanie, że jest się nikomu niepotrzebnym. Na tym tle dochodzi niejednokrotnie u osób w podeszłym wieku do rozwoju depresji. Nie zapominajmy, że osoby starsze też potrzebują bliskości i w ferworze świątecznych przygotowań pamiętajmy o starszych.

2. Sposoby na samotność w święta

Zobacz film: "Depresja - przyczyny"
  • Internet

Internetowe fora czy rozmowy na czacie są jedną z form alternatywnego spędzania czasu, mogą być także lekarstwem na samotność w święta. W Internecie łatwiej jest wylać wszystkie swoje żale, ale też zakończyć niewygodną dla nas dyskusję. Zawsze jest też szansa na poznanie kogoś interesującego i sympatycznego.

  • Wolontariat

Święta to także czas pomagania innym. Może warto zapomnieć na chwilę o sobie i pomóc potrzebującym, którzy także odczuwają samotność? Domy dziecka, domy starców czy ośrodki pomocy społecznej potrzebują wolontariuszy zawsze i ciągle.

  • Czas dla siebie

Zamiast umartwiać się i udawać, że świąt nie ma, dobrym pomysłem jest wykorzystać ten czas dla siebie. Kupić sobie parę drobiazgów, ubrać choinkę – dla siebie, nie dla kogoś. A co najważniejsze – uśmiechać się szczerze do samego siebie i ludzi wkoło. Dawana życzliwość szybko do nas wraca jak bumerang. Bumerang szczęścia.

  • Wyjazd

Dobrym pomysłem jest także wyjechanie w jakieś piękne miejsce. Duża ilość hoteli ma w swojej ofercie święta zarówno dla rodzin, jak i dla singli. Dodatkową zaletą wyjazdu do luksusowego hotelu jest to, że nie trzeba absolutnie nic robić. A może przy okazji uda się poznać kogoś równie samotnego, z kim za rok nie będą nam już towarzyszyły smutek i samotność w święta?

Najważniejsze jest pozytywne myślenie. To, że w jedne święta człowiek czuje się opuszczony i dręczy go samotność, nie znaczy, że w kolejne będzie tak samo. Poza tym święta to tylko kilka dni. Magia świąt może sprawi, że stanie się coś, co odmieni nasze życie? Należy mieć oczy szeroko otwarte – często niezauważalne drobnostki decydują o największych życiowych zmianach.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Syndrom opuszczonego gniazda
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze