Trwa ładowanie...

Samotność wczesnym objawem choroby Alzheimera?

Avatar placeholder
28.03.2017 20:17
Samotność wczesnym objawem choroby Alzheimera?
Samotność wczesnym objawem choroby Alzheimera?

Jak wykazały najnowsze badania, delikatne uczucie samotności może ostrzegać o zbliżającej się chorobie Alzheimera u starszych ludzi.

Naukowcy odkryli, że zdrowi seniorzy z podwyższonym poziomem amyloidu w mózgu - fragmentu białka związanego z chorobą Alzheimera – częściej czują się samotni niż osoby z niższym poziomem amyloidu.

„Ludzie, którzy mają wysoki poziom amyloidu, czyli ci, którzy są naprawdę w grupie wysokiego ryzyka choroby Alzheimera – wykazują prawdopodobieństwo o 7,5 razy wyższe, że bywają bardziej samotni” - powiedział główny badacz dr Nancy Donovan, dyrektor Centrum Badań i Leczenia Alzheimera w Bostonie.

Samotność może zwiększać ryzyko choroby Alzheimera
Samotność może zwiększać ryzyko choroby Alzheimera (Shutterstock)
Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Badania już dawno wykazały, że ludzie, którzy pozostają aktywni społecznie są mniej narażeni na rozwój demencji.

Ale wyniki nowych badań sugerują, że związek ten może działać w drugą stronę, oraz że ludzie we wczesnych stadiach choroby Alzheimera mogą być bardziej skłonni do poczucia samotności i odizolowania od społeczeństwa.

„Ludzie, u których poziom amyloidu zaczyna się zwiększać, mogą gorzej funkcjonować pod względem postrzegania, rozumienia i reagowania na bodźce społeczne. Może to być wczesnym objawem zaburzeń umiejętności poznawczych" – powiedział Donovan.

ZOBACZ TAKŻE

Etapy choroby Alzheimera

Jeśli będzie więcej dowodów, lekarze będą mogli przeprowadzić więcej badań przesiewowych na temat choroby Alzheimera zwracając baczniejszą uwagę na zdrowie emocjonalne pacjentów.

Fragmenty w mózgu powstałe z lepkich białek amyloidowych są cechą charakterystyczną dla osób z chorobą Alzheimera i najczęstszą przyczyną otępienia. Płytki te tworzą się w przestrzeniach między komórkami nerwowymi mózgu u pacjentów z chorobą Alzheimera.

Aby zbadać związek między samotnością w późnych lata życia a ryzykiem choroby Alzheimera, Donovan i jej współpracownicy zbadali 43 kobiet i 36 mężczyzn, o średni wieku 76 lat. Wszystkie osoby były zdrowe, bez oznak choroby Alzheimera lub otępienia.

Wczesne objawy choroby Alzheimera
Wczesne objawy choroby Alzheimera [7 zdjęć]

Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera.

zobacz galerię

Naukowcy wykorzystali standardowe testy psychologiczne do pomiaru stopnia samotności każdej osoby oraz zbadali ilość białka amyloidu w mózgu. Badacze szczególnie skoncentrowali się na poziomach amyloidowych w korze mózgowej, czyli w część mózgu, która odgrywa kluczową rolę w pamięci, skupieniu uwagi i myśleniu.

Osoby z wysokim poziomem amyloidu w korze 7,5 razy częściej odczuwały samotność, były mniej aktywne społecznie i częściej cierpiały z powodu depresji lub lęku.

Jednak badanie nie dowodzi bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego.

Nie taka straszna starość
Nie taka straszna starość [4 zdjęcia]

W zachodniej kulturze starość jest czymś, co przeraża, z czym się walczy i co ciężko zaakceptować. Chcemy

zobacz galerię

Badanie zostało przeprowadzone w bardzo małej grupie osób starszych z Bostonu - miasta, w którym ludzie są na ogół lepiej wykształceni i mogą mieć lepsze kontakty w społeczeństwie i mieć większe panowanie nad swoimi emocjami.

Wyniki tych badań stanowią jednak nowe możliwości dla lekarzy i badaczy, którzy mogą teraz zwracać większą uwagę na wpływ samotności, apatii i zaburzeń nastroju na ryzyko choroby Alzheimera.

Wyniki nowych badań zostały opublikowane online 2 listopada w czasopiśmie „JAMA Psychiatry”.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze