Samotność wczesnym objawem choroby Alzheimera?

Jak wykazały najnowsze badania, delikatne uczucie samotności może ostrzegać o zbliżającej się chorobie Alzheimera u starszych ludzi.

Naukowcy odkryli, że zdrowi seniorzy z podwyższonym poziomem amyloidu w mózgu - fragmentu białka związanego z chorobą Alzheimera – częściej czują się samotni niż osoby z niższym poziomem amyloidu.

„Ludzie, którzy mają wysoki poziom amyloidu, czyli ci, którzy są naprawdę w grupie wysokiego ryzyka choroby Alzheimera – wykazują prawdopodobieństwo o 7,5 razy wyższe, że bywają bardziej samotni” - powiedział główny badacz dr Nancy Donovan, dyrektor Centrum Badań i Leczenia Alzheimera w Bostonie.

Badania już dawno wykazały, że ludzie, którzy pozostają aktywni społecznie są mniej narażeni na rozwój demencji.

Ale wyniki nowych badań sugerują, że związek ten może działać w drugą stronę, oraz że ludzie we wczesnych stadiach choroby Alzheimera mogą być bardziej skłonni do poczucia samotności i odizolowania od społeczeństwa.

„Ludzie, u których poziom amyloidu zaczyna się zwiększać, mogą gorzej funkcjonować pod względem postrzegania, rozumienia i reagowania na bodźce społeczne. Może to być wczesnym objawem zaburzeń umiejętności poznawczych" – powiedział Donovan.

Jeśli będzie więcej dowodów, lekarze będą mogli przeprowadzić więcej badań przesiewowych na temat choroby Alzheimera zwracając baczniejszą uwagę na zdrowie emocjonalne pacjentów.

Fragmenty w mózgu powstałe z lepkich białek amyloidowych są cechą charakterystyczną dla osób z chorobą Alzheimera i najczęstszą przyczyną otępienia. Płytki te tworzą się w przestrzeniach między komórkami nerwowymi mózgu u pacjentów z chorobą Alzheimera.

Aby zbadać związek między samotnością w późnych lata życia a ryzykiem choroby Alzheimera, Donovan i jej współpracownicy zbadali 43 kobiet i 36 mężczyzn, o średni wieku 76 lat. Wszystkie osoby były zdrowe, bez oznak choroby Alzheimera lub otępienia.

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera. Organizm daje w ten spokój sygnał, że coś...

Naukowcy wykorzystali standardowe testy psychologiczne do pomiaru stopnia samotności każdej osoby oraz zbadali ilość białka amyloidu w mózgu. Badacze szczególnie skoncentrowali się na poziomach amyloidowych w korze mózgowej, czyli w część mózgu, która odgrywa kluczową rolę w pamięci, skupieniu uwagi i myśleniu.

Osoby z wysokim poziomem amyloidu w korze 7,5 razy częściej odczuwały samotność, były mniej aktywne społecznie i częściej cierpiały z powodu depresji lub lęku.

Jednak badanie nie dowodzi bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego.

Nie taka straszna starość

W zachodniej kulturze starość jest czymś, co przeraża, z czym się walczy i co ciężko zaakceptować. Chcemy przedstawić powody, które mogą pomóc zmienić...

Badanie zostało przeprowadzone w bardzo małej grupie osób starszych z Bostonu - miasta, w którym ludzie są na ogół lepiej wykształceni i mogą mieć lepsze kontakty w społeczeństwie i mieć większe panowanie nad swoimi emocjami.

Wyniki tych badań stanowią jednak nowe możliwości dla lekarzy i badaczy, którzy mogą teraz zwracać większą uwagę na wpływ samotności, apatii i zaburzeń nastroju na ryzyko choroby Alzheimera.

Wyniki nowych badań zostały opublikowane online 2 listopada w czasopiśmie „JAMA Psychiatry”.

Natalia Kulik, 6 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...