Trwa ładowanie...

ScienceBioTech

ScienceBioTech
ScienceBioTech

Firmę ScienceBioTech sp. z o.o. tworzy piątka młodych naukowców współpracujących na styku swych dziedzin. Stomatologii, statystyce, protetyce, fabrykacji przyrostowej, projektowaniu parametrycznemu nadali oni wspólny mianownik – czyli chęć pomocy innym. Swoją pracą udowadniają, że innowacyjne myślenie i rozwiązywanie problemów wymaga zmiany punktu widzenia i współpracy specjalistów z różnych dziedzin wiedzy.

Młodzi naukowcy razem stworzyli unikatowy w skali światowej system modułowych płytek chirurgicznych, umożlwiających łączenie odłamów kostnych w obrębie twarzy i czaszki. Zadaniem płytek jest stabilizacja fragmentów kości i przenoszenie obciążeń mechanicznych do czasu zrośnięcia się kości.

Płytki, nie dosyć, że mogą być stosowane w miejscach trudnodostępnych, przy skomplikowanych złamaniach, to jeszcze minimalizują ryzyko powikłań, w postaci blizn czy stanów zapalanych.

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnego systemu gniazd mocujących. Pozwalają one na łączenia płytek między sobą w dowolnej konfiguracji, optymalnej dla konkretnego przypadku. Neguje to potrzebę docinania i doginania płytek, które odkształcone byłyby dużo bardziej podatne na korozję biologiczną i pękanie. Dzięki temu obrzęk jest znacząco mniejszy, rany goją się szybciej, blizny są mniejsze, a hospitalizacja mniej bolesna.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Obecnie do osteotomii wykorzystywane są gotowe wzory płytek służące do połączenia odłamów kostnych. Lekarz ma możliwość zakupu całych zestawów płytek, bez możliwości nabycia tylko tych, które są najczęściej wykorzystywane. Ponadto każde złamanie bądź rekonstrukcja stanowi odosobniony przypadek kliniczny. Nie zawsze istniejące geometrie i kształty płytek do osteotomii są optymalne w danym przypadku. Dlatego po przyjrzeniu się całemu rynkowi płytek stabilizujących złamania i deformacje kości, firma postanowiła zaprojektować oraz wytwarzać jednostki płytek do osteotomii.

Takie moduły płytek umożliwiłyby łączenie ze sobą kilku modułów płytek przez lekarza, a tym samym zaprojektować potrzebny kształt na sali operacyjnej. Nawet już po przymocowaniu takiej płytki do kości pacjenta, będzie możliwość dołączenia potrzebnej jednostki lub jednostek do umocowanej już płytki. Dzięki takiemu rozwiązaniu lekarz będzie mógł zakupić pakiet składający się z kilku modułów płytek do osteotomii, z których jest możliwe konstruowanie dowolnego kształtu. Nie będzie konieczności łamania, doginania lub docinania płytek, co ma miejsce w przypadku płytek klasycznych, a co znacznie wpływa na ich wytrzymałość czy odporność na korozję.

Taki pomysł pozwoli zaoszczędzić pieniądze lekarza, pacjenta, kliniki lub szpitala. Ponadto pozwoli to na konstruowanie dowolnego kształtu płytki na stole operacyjnym bez konieczności długiego oczekiwania na wstępne, a zarazem czasochłonne badania np. zdjęcia RTG.

Produkt, ze względu na nowatorską geometrię, będzie produkowany za pomocą technologii druku przestrzennego np. DMLS, polegającego na łączeniu za pomocą wiązki lasera małych ziaren sproszkowanego stopu tytanu Ti-6Al-4V. Dzięki temu można uzyskać dowolny kształt płytki, bez ograniczenia tylko do wycinania płaskich elementów (np. za pomocą frezarki) tak jak ma to miejsce w produktach konkurencji. Właściwości fizyko-chemiczne stopu tytanu minimalizują ryzyko obrzęków i stanów zapalnych. Technologia druku 3D pozwala skrócić kilkukrotnie cykl wytwarzania modułu w porównaniu do metod tradycyjnych oraz jest najbardziej opłacalna do produkcji krótkich serii elementów.

Artykuł zewnętrzny

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze