Trwa ładowanie...

Sedes to nie śmietnik. MPWiK przypomina, czego nie wrzucać do toalety

Zapchany sedes może doprowadzić do poważnej awarii w całym budynku. Nie ma nic przyjemnego w sprzątaniu wylewających się z toalety ścieków. Usunięcie takiej awarii jest nieprzyjemne i kosztowne, dlatego MPWiK przypomina, że czego nie wrzucać do sedesu.

Zobacz film: "Matki oszalały na punkcie tego triku na sprzątanie łazienki"

1. Zator sieci kanalizacyjnej

Wyrzucanie do sedesu odpadów, które nie powinny tam się znaleźć może szybko odbić nam się czkawką. A właściwie może spowodować wybicie ścieków, zalanie naszej łazienki, zalanie sąsiadów albo ulicy obok domu. Jednym słowem może zakończyć się niezbyt przyjemnie pachnącą tragedią.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji m.st. Warszawy stara się zapobiec takim przypadkom i edukuje mieszkańców stolicy i nie tylko w temacie: ''Czego nie wrzucać do sedesu.''

Lista jest dość krótka, dlatego nikt nie powinien mieć problemu z zapamiętaniem tych kilku punktów.

2. Lista rzeczy, których nie można wrzucać do sedesu

Na pierwszy miejscu znajdują się wszelkie materiały, które mogą łączyć się w kłęby i spoty, uniemożliwiając tym samy swobodny przepływ ścieków we wnętrzu rury. Nie wyrzucaj do sedesu włosów, nawilżanych chusteczek, papmersów, podpasek, materiałów opatrunkowych, rajstop, resztek ubrań.

Powstrzymaj się też przed usuwaniem tą drogą papierosów, lekarstw, farb, chemikaliów i środków czystości. Co prawda raczej nie zapchają rur, ale wpłyną niekorzystnie na pozytywne mikroorganizmy biologiczne, które oczyszczają ścieki w biologicznej części oczyszczalni.

Sedes nie jest też miejscem, do którego możesz wyrzucać igły, nie tylko te do szycia, ale też te ze strzykawek. Niewidoczna gołym okiem igła może być bardzo niebezpieczna dla pracowników oczyszczalni ścieków. Nigdy nie wiadomo czym mogą się zarazić.

Planujesz remont łazienki? Świetnie! Pamiętaj tylko, że gruz, gips, tynk i inne materiały budowlane powinny być wyrzucone do odpowiedniego kosza. Jeśli wrzucisz je do sedesu, prawdopodobnie przyśpieszysz kolejny remont.

Sedes to nie śmietnik. MPWiK przypomina, czego nie wrzucać do toalety
Sedes to nie śmietnik. MPWiK przypomina, czego nie wrzucać do toalety (123rf.com)

Na koniec jeszcze tłuszcze i oleje. Nie wylewaj resztek do sedesu. Tężejący tłuszcz osadza się na ściankach rury i zmniejsza jej średnicę i przyśpieszają konieczność remontu kanalizacji w całym budynku.

Pamiętaj o tej liście zanim następnym razem zdecydujesz się potraktować sedes jak śmietnik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz wideo, które cieszą się największą popularnością:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.