Przejdź na WP

Seiichi Miyake w grafice Google Doodle

Seiichi Miyake to japoński wynalazca i działacz społeczny, który starał się ułatwić życie osobom niedowidzącym w przestrzeni publicznej. Często realizował pomysły za własne pieniądze. Dlaczego Google upamiętnia go 18 marca?

Zobacz film: "Polskie firmy pracują nad grą uczącą niewidomych echolokacji"

1. Seiichi Miyake zapamiętany przez Google

18 marca pojawiła się specjalna grafika na froncie wyszukiwarki Google. Została wykonana w celu upamiętnienia Seiichi Miyake, który pomógł wielu osobom. Miyake był pomysłodawcą płyt chodnikowych, które po dziś dzień usprawniają poruszanie się ludzi niewidomych w przestrzeni publicznej.

Dokładnie 18 marca 1967 roku w mieście Okayama w Japonii zainstalowano wynalazek autora. Pomysł okazał się na tyle trafiony, że w 1977 roku płyty były obowiązkowe na wszystkich stacjach kolejowych na terenie Japonii.

Wdzięczni mieszkańcy złożyli wniosek w celu upamiętnienia Seiichi Miyake. Z tego powodu Stowarzyszenie Osób Niedowidzących Prefektury Okayama w 2010 roku ustanowiło, że 18 marca to Dzień Płyt Brajlowskich.

2. Seiichi Miyake i dotykowe płyty

Wynalazca stworzył płyty z wypustkami, które zamontowane na powierzchni chodników są drogowskazami dla osób niewidomych. Można je odczytać za pomocą białej laski lub wyczuć stopą. Zaprojektowano dwa rodzaje instalacji i przypisano im konkretne znaczenie.

Wypukłe kropki informują o niebezpieczeństwie, a pionowe odstające paski to sygnał o możliwości poruszania się do przodu. Pierwotny pomysł przeznaczony na stacje kolejowe był złożony z pionowych linii wyznaczających drogę dla osób, które chciały iść prosto.

W niektórych miejscach ścieżka była przecięta kropkami, które wyznaczały miejsce, w którym zatrzyma się pociąg i należy spokojnie poczekać. Obecnie płyty chodnikowe z wypustkami są popularne w wielu krajach. Najczęściej wykonuje się je z betonu lub w formie mat naklejanych na nawierzchnie.

3. Co oznacza Google Doodle?

Google Doodle to grafika w formie obrazka lub gif-a, która pasuje do aktualnego wydarzenia, święta lub przypomina ważną osobę. Pojawia się na stronie Google, tuż nad oknem do wpisywania hasła. Niekiedy przybiera formę mini-gry, umożliwia ruszanie postacią lub zmiany tła.

Seiichi Miyake zaprojektował płyty chodnikowe z wypustkami, które ułatwiają poruszanie się osobom niewidzącym.
Seiichi Miyake zaprojektował płyty chodnikowe z wypustkami, które ułatwiają poruszanie się osobom niewidzącym. (123RF)

Google Doodle ma zasięg międzynarodowy i lokalny. Przygotowane zdjęcie może być jednakowe dla całego świata lub odnosić się jedynie do konkretnego państwa i jego tradycji.

Celem grafik Google Doodle jest edukacja osób w różnym wieku i zachęcanie ich do pogłębiania wiedzy w danym zakresie. Po kliknięciu na obrazek użytkownik jest przenoszony na stronę, która umożliwia mu znalezienie większej ilości informacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy