Przejdź na WP

Całowanie - pierwszy pocałunek, jak się nie całować?

Pierwszy pocałunek zawsze pozostaje w pamięci, nawet jeśli nie jest spektakularny. Czasem malutki buziak zostawia ślad na całe życie. Całowanie odgrywa ogromną rolę w związku. Autor książki „The Art of Kissing” - Michael Christian - uważa, że im częściej partnerzy się całują, tym łatwiej będzie im utrzymać romantyczność w związku.

Zobacz film: "Pocałunek"

spis treści

1. Całowanie - pierwszy pocałunek

Wielu z nas pamięta szczegóły dotyczące pierwszego całusa. Szczególnie, jeśli coś poszło nie tak. Paweł, obecnie 31-letni pracownik banku, wspomina: „Siedzieliśmy na kanapie w pokoju ojca, atmosfera była romantyczna. W pewnym momencie zdecydowałem się ukraść jej całusa.

Przybliżyłem się do niej, straciłem równowagęi upadłem, ciągnąc wybrankę za sobą. Byłem strasznie zestresowany, to była dziewczyna moich marzeń i bałem się, że ją do siebie zrażę. Jednak ona na całą sytuację zareagowała śmiechem. Właśnie śmiejąc się, pocałowaliśmy się pierwszy raz. Było fantastycznie! Dziesięć lat później, mając trójkę dzieci, nadal uwielbiamy się całować”.

2. Całowanie - jak się nie całować

Jeśli twój pierwszy pocałunek czy kolejny pocałunek nie wyjdą tak, jak sobie to wymarzyłeś, porozmawiaj na ten temat z partnerem.

Wiele par wzdryga się przed otwartą rozmową. Tymczasem szczera komunikacja w związku to podstawa. Nie wstydź się powiedzieć drugiej połówce o swoich oczekiwaniach związanych z pocałunkiem. Odważ się powiedzieć mu, co lubisz, a czego nie.

Jeśli myślisz, że twój partner może poczuć się urażony twoimi sugestiami, zrób to podczas pocałunku. Wtedy na pewno nie weźmie ci tego za złe. Wręcz przeciwnie, będzie zadowolony, że jesteś wobec niego szczery.

Dlaczego warto się całować?
Dlaczego warto się całować? [8 zdjęć]

Kto by się domyślał, że wymiana śliny ma podobne działanie jak płyn do płukania zębów? Według ekspertów,...

zobacz galerię

Większość z nas ma swoje preferencje co do całowania. Według kobiet, największym błędem mężczyzn podczas całowania jest zbyt natarczywe posługiwanie się językiem. Panowie z drugiej strony uważają, że ich partnerki mają zbyt zaciśnięte usta. Obydwie strony narzekają na brak różnorodności. Innowacja jest ważna także w tej sferze życia.

Przecież usta to nie jedyne miejsce, gdzie można całować partnera. Obdarowuj kochanka całusami po każdym centymetrze jego twarzy. Możesz skupić się szczególnie na uszach i szyi. Całując, możesz delikatnie gryźć dolną wargę partnera. Takie działanie na pewno sprawi mu przyjemność.

3. Całowanie - wpływ na zdrowie fizyczne

Naukowcy dowodzą, że pocałunki mogą wpływać zbawiennie nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale także fizyczne. W jaki sposób? Otóż wargi to bardzo delikatna, bogato unerwiona strefa ciała. Komórki nerwowe na nich umiejscowione odbierają bodźce dotykowe i przekazują je dalej. Pocałunek powoduje wzrost tętna, zwiększa się ilość tlenu w organizmie, który jest szybciej rozprowadzony po całym ciele.

Transportowi tlenu towarzyszy wydzielanie endorfiny – to hormon szczęścia. Całowanie wpływa także na cerę, likwidując zmarszczki. Efekt ten możliwy jest dzięki działaniu impulsów elektrycznych, biegnących z mózgu do każdej komórki ciała, w tym także mięśni twarzy, które - pobudzone - stają się bardziej elastyczne.

Całowanie wpływa na cerę, likwidując zmarszczki
Całowanie wpływa na cerę, likwidując zmarszczki (123rf.com)

I wreszcie, podczas pocałunku występuje zwiększona produkcja śliny mającej właściwości bakteriobójcze. Znaczy to, że całowanie może wpłynąć dodatnio na stan uzębienia. Okazuje się więc, że pocałunki mają same zalety. Nie czekaj więc! Obsyp swojego wybranka całusami, obojgu wam wyjdzie to na dobre.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy