Trwa ładowanie...

Seks oralny może być przyczyną raka jamy ustnej. Winny wirus HPV

 Dorota Mielcarek
05.11.2019 12:42
Seks oralny przyczyną raka jamy ustnej
Seks oralny przyczyną raka jamy ustnej (iStock)

Liczba zachorowań na raka jamy ustnej w Wielkiej Brytanii i na całym świecie ciągle rośnie. Naukowcy National Cancer Institute w USA sugerują, że wpływ na rozwój nowotworu ma seks oralny. Wszystkiemu winny jest wirus HPV, który ponosi również odpowiedzialność za raka szyjki macicy.

1. Seks oralny czynnikiem ryzyka

Zarówno brytyjscy, jak i amerykańscy naukowcy przeprowadzili analizę przypadków zachorowań na nowotwory jamy ustnej. Wyniki badań są zbieżne i sugerują, że jednym z czynników ryzyka jest uprawianie seksu oralnego z osobami zarażonymi wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Zarażenie HPV zwykle przebiega bezobjawowo i ustępuje w ciągu 2 lat, jednak kiedy dochodzi do zakażenia najbardziej groźnymi typami wirusa, może w dalszym przebiegu infekcji dojść do rozwoju zmian nowotworowych.

Jeśli mężczyzna zarażony jest wirusem HPV i uprawia seks bez zabezpieczeń ze swoją partnerką, to jest ona narażona na rozwój raka szyjki macicy.

Zobacz film: "HPV: jak można się nim zarazić i przed nim chronić"
HPV odpowiedzialne za raka jamy ustnej
HPV odpowiedzialne za raka jamy ustnej (iStock)

Badania wykazały, że istnieje również zależność między rozwojem nowotworów a seksem oralnym. Nowotwory podniebienia, podstawy języka i migdałków dotykają najczęściej osób młodych.

"Podczas gdy większość nowotworów maleje, liczba zachorowań na raka jamy ustnej rośnie w zastraszającym tempie" – powiedziała dr Nigel Carter z Oral Health Foundation.

Raport przygotowany przez fundację pokazuje, że HPV wśród młodych Brytyjczyków rozprzestrzenia się głównie za sprawą aktywności seksualnej i powoduje 73 proc. przypadków raka jamy ustnej.

2. Czynniki rozwoju nowotworów w jamie ustnej

Nie tylko seks oralny może powodować powstawanie guzów złośliwych w obrębie jamy ustnej. Naukowcy zauważają, że tak samo winne są:

  • palenie papierosów,
  • nadużywanie alkoholu,
  • zła higiena.

W Polsce szczepienia przeciwko wirusowi HPV są zalecane, ale nie są refundowane, w przeciwieństwie do pozostałych krajów europejskich. Według Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce w 2010 r. na raka a szyjki macicy zachorowało 3 tys. kobiet, a 1,7 tys. zmarło (nie ma nowszych danych).

Szczepionki na HPV nie są refundowane w Polsce
Szczepionki na HPV nie są refundowane w Polsce (iStock)

Zdaniem WHO szczepionka chroniącą przed wirusem HPV powinna być podawana dziewczynkom jeszcze przed rozpoczęciem współżycia, żeby uchronić je przed tym zakażeniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze