Trwa ładowanie...

Seks po rozwodzie

Rozwód to bardzo stresujący krok. Wielką trudność sprawia nie tylko sama decyzja i bolesny proces unieważniania związku, ale przede wszystkim życie po rozwodzie. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni nie wiedzą, jak żyć po rozwodzie, jak poradzić sobie w pojedynkę. Uważają, że mają niewielkie szanse na nowy związek po rozstaniu z wieloletnim partnerem. Trudno im uwierzyć, że jeszcze coś ich w życiu czeka. A tymczasem wystarczy uwierzyć w siebie, aby zbudować nowy związek po rozwodzie. Czasami problem sprawia sfera intymna, niezadowolenie z własnego ciała, niepewność w kontaktach seksualnych z nowym partnerem. Jak otworzyć się na nowy związek po rozstaniu?

spis treści

1. Nowy związek po rozwodzie

Na pytanie,jak żyć po rozwodzie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz po rozstaniu. Możemy jednak poradzić ci kilka rzeczy, które pomogą ci przetrwać ten najgorszy okres zwątpienia w siebie:

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

 • rozwijaj swoje zainteresowania,
 • dbaj o siebie (nie odmawiaj sobie wizyt u kosmetyczki, fryzjera, masażysty ani na siłowni),
 • umawiaj się ze znajomymi,
 • rozmawiaj o swoich obawach, nie duś ich w sobie.

Nowy związek po rozstaniu może wydawać się, przynajmniej na początku, zwyczajnie niemożliwy. Tak dawno nie byłaś singlem, a ostatnią randkę miałaś wiele lat temu... Jak sobie poradzić na początku? Jak bezboleśnie wrócić na rynek singli?

 • Zapisz się na jakiś kurs – języka, tańca czy jakikolwiek inny, zgodny z twoimi zainteresowaniami.
 • Korzystaj z Internetu, aby poznawać nowych ludzi, ale ostrożnie (możesz poszukać swojej drugiej połówki na portalu randkowym lub skorzystać z usług biura matrymonialnego).
 • Rób to, na co masz ochotę, a nie to, co uważasz, że powinnaś, szczególnie w nowych związkach (mimo lat, które minęły od twojej ostatniej randki, nadal nie ma zasady, która mówiłaby, na jakim etapie zdecydować się na seks, to twoja decyzja).

Wiele lat z tym samym partnerem może utrudnić ci fizyczne zbliżenie się do innego człowieka lub wręcz przeciwnie. Kobiety po rozwodzie równie często zamykają się w sobie, jak i angażują w związki bez zobowiązań. Obie drogi w końcu powinny doprowadzić do równowagi i odzyskania radości życia.

2. Intymność z nowym partnerem

Aby seks po rozwodzie był bezpieczny, pomyśl o skutecznej formie antykoncepcji. Możesz porozmawiać o tym ze swoim partnerem lub zająć się tym sama. Wystarczy, że będziesz nosiła ze sobą prezerwatywę – to dobry środek antykoncepcyjny, równocześnie chroniący przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. A o choroby nietrudno, kiedy dopiero zaczynasz swoje życie singla. Jeśli obawiasz się, że jesteś nie na czasie, jeśli chodzi o „nowoczesny” seks (chociaż prawdopodobnie nic takiego nie istnieje), nie wstydź się o nim poczytać. Możesz skorzystać z Internetu, książek, poradników czy filmów. Ale bądź świadoma tego, że jeśli chodzi o seks, to niewiele się zmieniło.

Czasami na kontakty płciowe z nowym partnerem potrzeba czasu, tzn. ty go możesz potrzebować. Nie tak łatwo zapomnieć o zbliżeniach z mężem, który odszedł. Kontakty płciowe nie powinny przypominać przeszłych chwil z eks, ale być objawem zainteresowania nową osobą. Druga strona również musi być pewna, że ty tego chcesz, że w kontaktach intymnych nie wyrządzi ci żadnej krzywdy czy przykrości. Otwarcie się na drugiego człowieka, zwłaszcza w tak intymnej sferze życia, jaką jest seks, wymaga zastanowienia, przemyślenia i czasu. Nie śpiesz się.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Kamila Drozd
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza