Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Seks przed ślubem

Avatar placeholder
24.02.2019 19:10
Seks przed ślubem
Seks przed ślubem

Seks pozamałżeński to przedmiot wielu dyskusji w społeczeństwie. W dzisiejszych czasach niewielu młodych ludzi decyduje się na odroczenie współżycia do ślubu.

spis treści

1. Znaczenie seksu w związku

Lekarze i naukowcy podkreślają, iż seks pozytywnie wpływa na zdrowie. Korzyści płynące z seksu to między innymi:

  • łagodzenie napięcia i rozładowywanie stresu,
  • wzmacnianie układu immunologicznego,
  • spalanie kalorii,
  • wzmacnianie serca,
  • poprawa nastroju,
  • zmniejszanie ryzyka rozwoju raka prostaty,
  • lepszy sen.
Zobacz film: "Seks obniża ciśnienie tak jak leki"
Seks a szczęście w związku
Seks a szczęście w związku

Rozpoczęcie współżycia jest dla zakochanych ludzi przeniesieniem związku na bardziej intymny poziom.

zobacz galerię

Z kolei przeciwnicy seksu przedmałżeńskiego przypominają, iż osoby aktywne seksualnie, a zwłaszcza te, które nie są w stałym związku, są bardziej narażone na choroby przenoszone drogą płciową, zakażenie wirusem HIV i niechciane ciąże.

Współżycie przedmałżeńskie sprzyja pojawianiu się chorób, jeżeli nie zostaną zastosowane wszelkie środki ostrożności.

2. Wpływ seksu przed ślubem na psychikę

Mimo liberalizmu seksualnego i swobody obyczajowej, seks przedmałżeński jest przez wielu potępiany. Z jednej strony, wytaczane są argumenty natury religijnej i twierdzenie, że współżycie przed ślubem jest grzechem, a z drugiej – wskazuje się na korzyści dla zdrowia płynące ze szczęśliwego pożycia seksualnego.

Jak w przypadku każdego dylematu moralnego, jest to kwestia, którą każdy musi rozstrzygnąć indywidualnie.

Niektóre religijne osoby twierdzą, że seks przed ślubem pozostawia ślad na psychice. Wszystko jednak zależy od przekonań człowieka i jego sytuacji. Nie ma wątpliwości co do negatywnego wpływu na psychikę seksu, na który decydujemy się ze złych pobudek, takich jak presja partnera czy strach przed brakiem akceptacji ze strony otoczenia, które pierwszy raz ma już za sobą.

Wiadomo też, że współżycie w przekonaniu, że robi się coś grzesznego lub w strachu przed niechcianą ciążą może zepsuć całe doświadczenie i zniechęcić do seksu samego w sobie.

Niekiedy zdarza się również, że po stosunku związek się psuje, kobieta czuje się wykorzystana, a seks jest dla niej nieprzyjemnym wspomnieniem, przez które zamyka się na nowe doświadczenia.

Ma to miejsce szczególnie, gdy ze strony dziewczyny jest to seks z miłości, a ze strony chłopaka uczucia nie są szczere. Nie zawsze jednak współżycie przed ślubem musi działać niszcząco na związek i na osobowość młodych ludzi.

Jeśli związek jest dojrzały, parę łączą silne uczucia, oboje są gotowi na współżycie i pewni swojej decyzji, to fizyczna bliskość może ich jeszcze bardziej umocnić w miłości.

3. Wpływ seksu na szczęście w związku

Wbrew niektórym opiniom, osoby, które współżyją przed ślubem, nie zawsze są mniej stałe w uczuciach i bardziej skłonne do zdrady niż ludzie, którzy decydują się na seks po ślubie. Nie należy utożsamiać współżycia przed ślubem z częstą zmianą partnerów i niewiernością.

Wiele osób, które nie chcą czekać z pierwszym stosunkiem do ślubu, pozostaje w stałym związku z jedną osobą, której są wierni. W wielu przypadkach związek ten wcześniej czy później kończy się ślubem, a partnerzy tworzą szczęśliwą parę.

Nie można też zaprzeczyć, że rozpoczęcie współżycia jest dla zakochanych ludzi przeniesieniem związku na bardziej intymny poziom, a to go jeszcze bardziej umacnia. Seks daje poczucie niezwykłej bliskości i może być czymś wspaniałym, o ile oczywiście oboje partnerzy są na niego gotowi i pewni tego, co robią.

Najlepszy czas na seks to chwila, w której zakochani w sobie ludzie z pełną świadomością swojej decyzji i jej możliwych konsekwencji sami o tym decydują. Kwestia ślubu jest przede wszystkim kwestią poglądów i przekonań religijnych i nie musi kolidować z życiem seksualnym.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.