Trwa ładowanie...

Seksizm wśród lekarzy? Kobieta chirurg to wciąż mniejszość

Avatar placeholder
07.07.2019 08:13
Kobieta chirurg to wciąż mniejszość. Seksizm wśród lekarzy istniej
Kobieta chirurg to wciąż mniejszość. Seksizm wśród lekarzy istniej

Polityka, finanse, nowoczesne technologie – to miejsca, gdzie kobiety wciąż muszą walczyć o swoje miejsce. Zdawać by się mogło, że czasy, w których rozgrywała się historia serialowej "Dr. Queen", minęły bezpowrotnie. Tymczasem najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców na Washington University w St Louis i University of Toronto dowodzą, że w medycynie także panuje seksizm.

Seksizm wśród chirurgów
Seksizm wśród chirurgów (123RF)

1. Kobieta a mężczyzna

Lekarze nadal są seksistami – przekonują twórcy badania, którego szczegóły znaleźć można w serwisie JAMA. Badacze ujawniają w swoim raporcie głęboko zakorzenione uprzedzenia płciowe. Ich zdaniem w świecie medycyny istnieje przekonanie, że mężczyźni są lepszymi chirurgami niż kobiety, a lekarki najlepiej odnajdują się w roli lekarzy rodzinnych.

Zobacz też: Seksizm w XXI wieku. Wciąż jest problemem?

2. Kobiety same siebie wykluczają

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Naukowcy przeprowadzili swoją analizę na 42 tys. odpowiedzi zadanych przedstawicielom środowiska medycznego. Większość z nich stwierdziła, że z kariera i chirurgia kojarzy im się z mężczyzną, a rodzina i medycyna rodzinna z kobietą. Twórcy testu twierdzą, że wyniki badań najpełniej odpowiadają na pytanie, dlaczego jest mniej kobiet chirurgów, a lekarze zarabiają zdecydowanie więcej niż lekarki. Co ciekawe, płeć męską z pojęciami kariery i chirurgii łączyli nie tylko mężczyźni, ale i kobiety. Zdaniem naukowców to dowód na to, że w rozwoju w tej dziedzinie medycyny kobiety mogą ograniczać siebie same, utrwalając wiekowe uprzedzenia.

3. Kobiet jest mniej i zarabiają mniej

Warto dodać, że według najnowszych badań tylko 20% amerykańskich chirurgów to kobiety. W chirurgii ortopedycznej – jednej z najbardziej dochodowych dziedzin medycyny – mężczyźni zarabiają średnio około 370 tys. dolarów rocznie, kobiety o 50 tys. dolarów mniej. Wyniki ostatnich badań w tym temacie były szeroko komentowane, a po ich publikacji zaczęto organizować więcej konferencji i spotkań, wzywając szpitale i akademie medyczne do rekrutowania większej liczby kobiet.

Zobacz też: Wypalenie zawodowe wśród lekarzy

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze