Trwa ładowanie...

Seksoholizm - przyczyny, objawy, konsekwencje

Seks jest bardzo ważnym elementem naszego życia. Pozwala stworzyć niezwykłą więź z partnerem. Problem pojawia sie wtedy kiedy seks staje się obsesją i uzależnieniem. Takie schorzenie określa się mianem seksoholizmu. Gdzie jest granica pomiędzy zdrowym współżyciem a seksoholizmem? Jakie są objawy seksoholizmu? Jakie są konsekwencje seksoholizmu?

Zobacz film: "Seksoholizm"

spis treści

1. Co to jest seksoholizm?

Seksoholizm to bardzo silne uzależnienie. Podobnie jak narkotyki, palenie papierosów, hazard czy alkoholizm, seksoholizm wymaga specjalistycznego leczenia. Osoba uzależniona nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z problemem i konieczna jest wizyta u psychologa.

Czy częste kontakty seksualne już świadczą o tym, że mamy docznienia z seksoholizmem? Otóż nie. Duża liczba partnerów oraz bardzo urozmaicone życie erotyczne nie oznaczają jeszcze uzależnienia od seksu. O seksoholizmie możemy mówić wtedy, gdy seks staje się koniecznością.

Skąd bierze się seksokolizm? Niektórzy badacze upatrują jego początki w dzieciństwie. Seksoholicy pochodzą z rodzin z problemami. Dzieci, które borykały się z przemocą psychiczną, miały niskie poczucie wartości, czuły sie osamotnione i były nieufne wobec innych osób mogą mieć problemy z seksoholizmem w przyszłości.

Seksoholizm może współistnieć z innymi schorzeniami takimi jak stany lękowe czy depresja. Seksoholizm może być wynikiem chorób neurologicznych (np. stwardnienie rozsiane) oraz wahaniami poziomu hormonów płciowych.

Seksoholizm
Seksoholizm

Seksoholizm to zachowania, pod wpływem których uzależniony odczuwa euforie podobne do tych, jakie towarzyszą...

zobacz galerię

2. Objawy seksoholizmu

Objawy seksoholizmu to patologicznie wysoki poziom potrzeb i zachowań seksualnych, a jednocześnie obniżona satysfakcją z kontaktów seksualnych. Osoba uzależniona od seksu odczuwa to jako przymus, poczucie winy któremu podporządkowuje inne działania.

Seksoholizm wiąże się z szybką zmianą partnerów. Seksoholicy poszukują nowych wrażeń i doznań seksualnych. Szukają okazji by uwieść potencjalnego partnera. Formy seksoholizmu są różne i mogą objawiać się w postaci przelotnych romansów, ale także masturbacji i cyberseksu. O seksoholizmie świadczą także silne zaintresowania pornografia. Seksoholicy korzytają z usług agencji towarzyskich.

Osoba uzależniona od seksu odczuwa różne dolegliwości związane z brakiem stosunku seksualnego. Są to bóle mięśni, rozdrażnienie, panika, brak koncentracji, depresja. Brak seksu może doprowadzić do myśli samobójczych.

Zobacz także:

3. Konsekwencje uzależnienia od seksu

W miarę jak nałóg się nasila, życie seksoholika coraz bardziej zostaje zdominowane przez sprawy seksu. Większość osób uzależnionych bardzo często zmienia partnerów, ponieważ trudno im wytrzymać w długotrwałym związku.

W myśleniu i działaniu przeważają tematy erotyczne, co utrudnia normalne funkcjonowanie. Seksoholik nie jest w stanie skoncentrować się na pracy, jeśli nie zaspokoi się przynajmniej kilka razy dziennie. Jeśli nie jest w stanie zrealizować swojej potrzeby, odczuwa silne napięcie fizyczne i psychiczny przymus zaspokojenia popędu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.