Trwa ładowanie...

Sen chroni przed demencją. Nowe badania

Avatar placeholder
04.11.2019 09:42
Sen może nas uchronić przed wieloma chorobami
Sen może nas uchronić przed wieloma chorobami (iStock)

Naukowcy z Uniwersytetu w Bostonie znaleźli sposób na skuteczną walkę z demencją. Okazuje się prosty, a przede wszystkim bardzo tani. Najlepiej zapobiegać demencji… śpiąc odpowiednią ilość godzin. Podczas snu z mózgu wypłukiwane są toksyczne białka.

1. Sen chroni przed chorobą Alzheimera

Lekarze sprawdzili, w jaki sposób ludzki mózg zachowuje się w trakcie snu. Nie badali przy tym aktywności fal mózgowych. Ich badanie skupiało się przede wszystkim,na funkcjonowaniu biologicznym.

Sprawdzali, w jaki sposób zmienia się ilość płynu mózgowo-rdzeniowego w trakcie snu. Wyniki ich badań rzucają nowe światło na walkę z demencją.

W badaniu wzięły udział osoby młode (między 23. a 33. rokiem życia) - ich mózgi rozwijają się najszybciej, dzięki czemu można łatwiej zaobserwować ewentualne zmiany.

Zobacz film: "Trik na lepszy sen"

Okazało się, że w trakcie snu płyn mózgowo-rdzeniowy jest wymieniany w mózgu ze znacznie większą dynamiką. Co dwadzieścia sekund organizm pompuje kolejną ilość płynu pod czaszkę.

Naukowcy uważają, że dzięki temu mózg dokonuje (dosłownie i w przenośni) podstawowej higieny. Wymieniając intensywnie płyn, wypłukuje wszelkie toksyny i zanieczyszczenia z mózgu. Ich odkładanie może być jedną z przyczyn występowania na starość demencji i problemów z pamięcią.

Po raz pierwszy naukowcy mogli również zaobserwować cały proces na żywo.

Osoby biorące udział w badaniu musiały spędzić noc w urządzeniu umożliwiającym obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego. Dzięki temu lekarze zarejestrowali wszystkie zmiany, jakie następują w trakcie snu. Ich badania mogą się przyłożyć do kolejnych badań w przyszłości.

Badania mózgu są jedną z najprężniej rozwijających się dyscyplin współczesnej medycyny. Dopiero od niedawna lekarze dysponują bowiem metodami pozwalającymi na bezpieczne badanie mózgu, bez konieczności ingerencji w czaszkę pacjenta.

Eksperci mają nadzieję, że otworzy to nowe możliwości do walki z chorobą Alzheimera.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze