Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Sensacyjna operacja – wszczepienie tytanowego mostka i żeber z drukarki 3D

 Magdalena Pietras
05.08.2016 14:44
Sensacyjna operacja – wszczepienie tytanowego mostka i żeber z drukarki 3D
Sensacyjna operacja – wszczepienie tytanowego mostka i żeber z drukarki 3D (Zdjęcie żeber / Shutterstock)

Hiszpańskiemu pacjentowi cierpiącemu na raka wszczepiono tytanowy mostek oraz żebra. Narządy wydrukowano w technologii 3D. To pierwsza taka operacja w historii.

1. Klatka piersiowa 3D

Autotransplantacja
Autotransplantacja

Autotransplantacja jest przeszczepem w obrębie jednego organizmu. Taka metoda jest wykorzystywana w

zobacz galerię

Mężczyzna miał mięsaka, który umiejscowił się i rozrastał na ścianie klatki piersiowej. Dlatego potrzebował nowego mostka oraz żeber. Niestety, te części ciała bardzo trudno odwzorować ze względu na specyficzną konstrukcję. Zespół chirurgów doszedł więc do wniosku, że otrzymanie żeber i mostka wydrukowanych w 3D będzie najlepszym rozwiązaniem.

O pomoc lekarze zwrócili się do firmy z Melbourne – Anatomics, która zajmuje się projektowaniem i produkcją implantów z wykorzystaniem technologii druku trójwymiarowego.

Zobacz film: "Skąd się bierze ból pooperacyjny?"

Radosną nowinę o powodzeniu operacji ogłosił australijski Minister Przemysłu i Nauki Ian Macfarlane. Dwanaście dni od jej zakończenia pacjent został wypisany ze szpitala i powoli wraca do zdrowia.

To nie pierwszy raz, gdy lekarze wszczepiają choremu „cudeńko” z tytanu. Torakochirurdzy (czyli specjaliści wykonujący zabiegi w obrębie klatki piersiowej) używają zazwyczaj płaskich konstrukcji. Jednak istnieje duże ryzyko, że te mogą z czasem odpaść i spowodować poważniejsze komplikacje. Dlatego chirurdzy z Uniwersyteckiego Szpitala w Salamance (Hiszpania) uznali, że dla pacjenta znacznie lepsze i bezpieczniejsze będzie zastosowanie implantu wydrukowanego w 3D.

Specjaliści z Anatomics, wykorzystując nowoczesną technologię, byli w stanie zrekonstruować klatkę piersiową oraz guza, co pozwoliło chirurgom zaplanować i dokładnie wyznaczyć granice resekcji. Następnie zespół Anatomics mógł przystąpić do druku. Żebra i mostek zostały zaprojektowane dzięki bardzo precyzyjnym skanom.

2. Dlaczego druk 3D?

Drukowanie w technologii 3D przeżywa obecnie swój rozkwit. W ten sposób można uzyskać przedmioty z tworzyw syntetycznych, a nawet... łatwo rozpływające się wyroby, np. czekoladę. Dzięki amerykańskiej firmie Organovo, współpracującej z australijskim przedsiębiorstwem Invetech, w 2013 roku świat po raz pierwszy przekonał się, że drukarki 3D mogą posłużyć do wytworzenia ludzkich tkanek. Na podstawie komputerowego projektu, z wykorzystaniem specjalnego bioatramentu, warstwa po warstwie tkanki są budowane, by w końcu uzyskać efekt 3D. Komórki potrzebują następnie pewnego czasu na rozrost. Obecnie w ten sposób drukowane są m.in. zęby, chrząstki, fragmenty kości.

Niewątpliwą zaletą trójwymiarowego druku jest możliwość szybkiego odwzorowania. Dzięki takiemu rozwojowi transplantologii można skuteczniej ratować ludzkie życie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze