Trwa ładowanie...

Czy ser polepsza słuch?

Avatar placeholder
30.11.2018 09:44
Ser żółty może pomóc w leczeniu urazów akustycznych
Ser żółty może pomóc w leczeniu urazów akustycznych (123rf)

Naukowcy uważają, że ser zawiera związek chemiczny, który może zapobiec lub wyleczyć problemy ze słuchem spowodowane ekspozycją na różne dźwięki.

Stwierdzono, że D-metionina pomaga chronić, a nawet cofnąć uszkodzenie komórek nerwowych w uchu. Obecnie działanie tego związku ma być sprawdzone na 600 ochotnikach z amerykańskiej armii. Badanie ma wykazać czy związek, który znajduje się również w jogurcie, będzie w stanie uchronić żołnierzy przed trwałym uszkodzeniem słuchu spowodowanym przez hałas pochodzący z wystrzałów.

Ekspozycja na duży hałas może uszkodzić włoskowate komórki nerwowe w ślimaku (części ucha wewnętrznego), która pomaga wysyłać sygnały dźwiękowe do mózgu. Istnieje kilka teorii na temat mechanizmu wpływu D-metioniny na te uszkodzenia.

Związek chemiczny zawarty w żółtym serze pomaga leczyć uszkodzenia słuchu
Związek chemiczny zawarty w żółtym serze pomaga leczyć uszkodzenia słuchu (123rf)
Zobacz film: "Domowy żółty ser - smaczny i niskotłuszczowy [Skutecznie TV]"

Jedna z nich wyjaśnia, że hałas wyzwala uwalnianie szkodliwych substancji zwanych wolnymi rodnikami, które mogą być neutralizowane przez D-metioninę. Inne badania wykazały, że ten związek chemiczny może nawet cofnąć utratę słuchu, jeśli jest podany w ciągu siedmiu godzin od ekspozycji na duży hałas. Obecnie nie ma leków, które mogą osiągnąć taki sam efekt.

W wojskowych testach, niektórzy rekruci przyjmowali związek w postaci napoju po treningu uzbrojenia, a innym podawano placebo. Wszyscy żołnierze będą musieli przejść badania słuchu kilka dni później.

Lekarze prowadzący badanie kliniczne stwierdzili, że udało im się udowodnić w badaniach na zwierzętach, że stosowanie D-metioniny może zmniejszyć lub zapobiegać utracie słuchu spowodowanej hałasem, dlatego teraz chcą ustalić, czy ma ona podobną skuteczność u ludzi.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Do tzw. urazów akustycznych dochodzi właśnie w wyniku hałasu. Można je podzielić na urazy ostre i przewlekłe. W przypadku żołnierzy biorących udział w badaniu mamy do czynienia z urazami ostrymi, ponieważ są oni wystawieni na krótkie dźwięki, ale o wysokim natężeniu, jak wystrzały. Taki uraz może również powstać np. w wyniku eksplozji lub wybuchu petardy. Nierzadko dochodzi nawet do pęknięcia błony bębenkowej.

Do tej pory urazy akustyczne leczyło się w szpitalu. Terapia najczęściej polegana podawaniu steroidów. Jeśli dojdzie do pęknięcia błony bębenkowej, wówczas konieczne jest jej odtworzenie w czasie zabiegu o nazwie tympanoplastyka. Gdy pojawi się przewlekła utrata słuchu, zazwyczaj stosuje się aparaty słuchowe.

Trwałość utraty słuchu zależy od tego, jak często jesteśmy wystawieni na hałas. Odwracalne urazy zmieniają się w trwałe, ponieważ regularnie jesteśmy narażeni na określone dźwięki np. w pracy. Obecne metody leczenia nie dają gwarancji na całkowite wyleczenie, dlatego lekarze podkreślają rolę działań prewencyjnych i szukają nowych rozwiązań.

1. Czym jest D-metionina?

To aminokwas, który naturalnie występuje w produktach spożyuwczych. Niestety nasz organizm nie syntetyzuje D-metioniny, dlatego musi ona być dostarczana wraz z pożywieniem. Bogatym jej źródłem są białka kurzych jaj, ser, jogurty. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, ponieważ bierze udział w wielu procesach i reakcjach metabolicznych. Wspomaga produkcję kreatyny, choliny i epinefryny.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze