Trwa ładowanie...

Serce zasilane słońcem

Lek. Mateusz Nawrocki
05.01.2017 12:34
Serce zasilane słońcem
Serce zasilane słońcem

Akumulatory implantowane pod skórę, które są ładowane energią słoneczną, wspomagają pracę rozrusznika serca. Prawdopodobnie dla wielu z nas ta informacja brzmi jak wiadomość z przyszłości. Jak się okazuje, szwajcarscy naukowcy opracowali nową metodę, która przybliża nas do tych rozwiązań.

To byłaby prawdziwa rewolucja w medycynie, jak i w inżynierii biomedycznej. Specjalne implanty wszczepiane pod skórę działają zarówno w czasie zimowym, jak i w lecie.

Spójrzmy na rozrusznik serca - jego wielkość w dużej mierze jest determinowana przez rozmiary baterii. Zasilanie takie również nie jest wieczne i po pewnym czasie baterię należy wymienić, co wiąże się z zabiegiem – często u pacjentów z rozrusznikiem serca takie sytuacje są związane z silnym przeżyciem.

Z pomocą przychodzi rozwiązanie, które w zasadzie może się wydawać oczywiste. Nie wiele ponad 3,5 centymetra kwadratowego - taka jest powierzchnia urządzeń, które są wszczepiane pod skórę.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Czy nowe baterie wszczepiane pod skórę zrewolucjonizują medycynę?
Czy nowe baterie wszczepiane pod skórę zrewolucjonizują medycynę? (123RF)

To w zupełności wystarczy, aby wygenerować odpowiednią energię do zasilenia tego typu urządzeń – mowa głównie o rozrusznikach serca, a także o urządzeniach, które są implantowane w chorobie Parkinsonametoda DBS (ang. Deep Brain Stimulation).

Odkrycie to wiąże się z dużą odpowiedzialnością, bowiem urządzenia, takie jak rozrusznik serca, warunkują nieraz przeżycie pacjenta. Doniesienia na ten temat ukazały się w magazynie „Annals of Biomedical Engineering”.

Urządzenia, które są opracowane przez Szwajcarskich naukowców, już są testowane przez 32 wolontariuszy. Bez względu na porę roku, baterie są w stanie wygenerować 5-10 mikrowatów energii więcej niż jest rzeczywiście potrzebne do zapewnienia obsługi rozrusznika serca.

Dzięki zaproponowanym rozwiązaniom możliwe będzie znacznie zmniejszenie wielkości urządzeń wszczepianych do naszego ciała. To na razie wstępne badania, ale założenia i cel, który postawili sobie naukowcy jest milowym krokiem w dziedzinie medycyny.

8 sposobów na poprawę pracy swojego serca
8 sposobów na poprawę pracy swojego serca [7 zdjęć]

Badania dowodzą, że kobiety, które jedzą trzy lub więcej porcji truskawek i jagód tygodniowo mogą zapobiec

zobacz galerię

Pozostaje jednak pytanie w którym miejscu urządzenie tego rodzaju mogłoby być implantowane. Według naukowców, baterie te mają zdolność do pracy o każdej porze roku - w tym celu wykonano badania. Wolontariusze, którzy brali udział w testowaniu nowych urządzeń, zostali poproszeni o noszenie specjalnej opaski z bateriami słonecznymi na ramieniu przez jeden tydzień w ciągu każdej pory roku, od rana do wieczora.

Energię którą uzyskano z różnych źródeł światła (słońce, oświetlenie domowe) była wystarczająca do wytworzenia odpowiedniej ilości energii. Warto również zauważyć, że istnieje możliwość wszczepienia elastycznych implantów, których efekt kosmetyczny może być lepszy niż stosowanego do tej pory rozrusznika serca.

Ważną kwestią jest również fakt, że akumulatory tego typu powinne mieć system ostrzegania przed rozładowaniem, aby nie dopuścić do spadku energii koniecznej do zasilenia urządzeń.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze