Trwa ładowanie...

Serie dwóch antybiotyków wycofano z aptek

 Agnieszka Gotówka
08.11.2018 09:08
Z aptek wycofana dwa popularne antybiotyki
Z aptek wycofana dwa popularne antybiotyki (123RF)

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z aptek serii dwóch antybiotyków stosowanych między innymi w leczeniu zapaleniu zatok.

Z decyzji wydanej 29 marca 2017 r. przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego wynika, że wstrzymany w obrocie został lek Rovamycine (Spiramycinum, 3 mln j.m., 10 tabletek powlekanych) o numerze serii N327 i dacie ważności: 10.2019 r. Za lek odpowiedzialna jest firma Sanofi-Aventis France.

Powodem wstrzymania leku w obrocie było nieprawidłowe oznakowanie opakowania zewnętrznego oraz ulotki, która nie była napisana w języku polskim.

Gdy wątpliwości dotyczące jakości i bezpieczeństwa stosowania leku zostaną wyjaśnione, seria antybiotyku wróci do aptek.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jakie są objawy uczulenia na antybiotyk?"

Przeczytaj również:

1. Kiedy stosuje się lek Rovamycine?

Substancją czynną preparatu Rovamycine jest spiramycyna. Stosuje się go w leczeniu zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych (zapalenia płuc, gardła, zatok przynosowych, ucha środkowego) i zapobiegawczo w toksoplazmozie wrodzonej. Lek jest również wykorzystywany w stomatologii w terapii ropni, zapalenia jamy ustanej z przekrwieniem oraz wrzodziejącego martwiczego zapalenia dziąseł.

2. Seria leku Levalox wycofana z aptek

Decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego z aptek wycofany został również lek Levalox (Levofloxacinum, 250 mg, 10 tabletek powlekanych) o numerze serii J66467 i dacie ważności: 10.2021 r. Powodem tej decyzji jest otrzymanie wyniku poza specyfikacją.

Przeczytaj również:

– Każdy produkt leczniczy, który jest rejestrowany, musi przejść serię wielu badań i analiz. Producent jest zobowiązany podać bardzo szczegółowo progi ilościowe danych składników preparatu leczniczego. I w sytuacji, gdy dojdzie do nawet najmniejszej zmiany w tym zakresie, jak zdarzyło się w przypadku Levaloxu, producent zobligowany jest do podjęcia odpowiednich działań – wyjaśnia WP abcZdrowie Paweł Trzciński, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

I dodaje: – Nie ma jednak powodów do obaw. Nie podano informacji, że lek ten może negatywnie wpłynąć na zdrowie. Apteki muszą jednak zutylizować podaną partię produktu.

5 silnych antybiotyków bez recepty
5 silnych antybiotyków bez recepty [6 zdjęć]

Czy wiesz, że częste zażywanie antybiotyków niszczy twój układ pokarmowy i obniża odporność na wirusy

zobacz galerię

Substancją czynną preparatu Levalox jest lewofloksacyna. Stosuje się go między innymi w przypadku zapalenia zatok i zapalenia płuc.

Obu decyzjom nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze