Setki tysięcy Polaków chorują za zawał. Azjatów choroba prawie nie dotyka. Na czym polega ich sekret?
Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Jednym ze schorzeń, które najczęściej dopada Polaków, jest zawał. Tymczasem w krajach azjatyckich takich jak Japonia czy Korea jest to jedno z najrzadziej występujących jednostek chorobowych.
Na czym polega sekret Azjatów?
1. Jakie są najczęstsze przyczyny zawału serca?
Dane z 2021 roku dowodzą, że w Polsce średnio 100 000 osób rocznie doznaje zawału. Zawał serca to potoczna nazwa stanu niedokrwienia mięśnia sercowego, który skutkuje jego martwicą. Jest to stan zagrażający życiu, który objawia się bólem w klatce piersiowej, zwykle bardzo silnym, piekącym, dławiącym, gniotącym lub ściskającym, który trwa dłużej niż 20 minut i narasta.
Zdaniem naukowców do najczęstszych przyczyn występowania zawału zalicza się:
- miażdżycę,
- nadciśnienie tętnicze,
- otyłość,
- brak aktywności fizycznej,
- palenie papierosów.
Nietrudno zauważyć, że zawałowi serca można zapobiegać, dbając o właściwy styl życia. Taką wiedzę wydają się posiadać Azjaci, którzy bardzo rzadko doznają zawału. Na czym polega ich sekret?
2. Odpowiednia dieta
Japończycy jedzą przede wszystkim warzywa, ryż i ryby - główne składniki wielu azjatyckich dań, w tym m.in. sushi czyli tradycyjnego dania tej kuchni. Pracę serca wspomaga jedzenie ryb bogatych kwasy omega-3 oraz witaminę D, która nie tylko chroni serce, ale również podnosi odporność.
Japończycy często zamiast mięsa i nabiału wybierają tofu, warzywa strączkowe oraz owoce morza. Ich kuchnia obfituje też w grzyby i wodorosty. Dania są z reguły niskokaloryczne, beztłuszczowe i z małą ilością cukru.
3. Małe porcje
Ważne jest również to, że Japończycy spożywają posiłki wolno i unikają przejedzenia. Ponadto dania podawane są w małych porcjach.
4. Zielona herbata
W Japonii nie ma kultury jedzenia deseru. Zamiast słodyczy po obiedzie podaje się zieloną herbatę, która zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy, w tym flawonoidów, które poprawiają funkcje śródbłonka, jednocześnie chroniąc serce. Dzięki temu zarówno Japończycy, jak i Koreańczycy, mają najniższy odsetek osób otyłych, które w głównej mierze narażone są na choroby serca.
5. Profilaktyka
Nie bez znaczenia jest także fakt, że Japończycy mają rozbudowany program profilaktyki zdrowotnej. Firmy dbają o pracowników i zachęcają do wykonywania corocznych badań. To z kolei pozwala wykryć choroby na bardzo wczesnym etapie i jak najszybciej podjąć odpowiednie leczenie.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.