Siatkówka – walka z bólem

Sport kojarzy się przede wszystkim ze wspaniałym widowiskiem obfitującym w rywalizację między zawodnikami oraz skrajne emocje. Wiele osób rozumie „sport” jako synonim słowa „zdrowie”. Ktoś, kto się rusza, a tym bardziej sportowiec, dla wielu jest przykładem zdrowia, siły i sprawności. Jednak nie jest to do końca prawdą.

Ludzki organizm ma pewne ograniczenia, które widać szczególnie u zawodowych sportowców. Nawet najlepsze zaplecze trenerskie, sztab fizjoterapeutów oraz lekarzy nie jest w stanie uchronić ich przed kontuzjami. Przyjrzyjmy się urazom występującym w uwielbianej przez nasz naród grze zespołowej – siatkówce.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Nie należy ona do sportów kontaktowych, jednak znajduje się w czołówce dyscyplin zespołowych narażonych na urazy powstające przede wszystkim w wyniku przeciążenia aparatu ruchu, a także z przekroczenia fizjologicznego zakresu ruchu w sytuacjach dynamicznych.

Trening profesjonalnego zawodnika trwa 16-20 godzin w tygodniu, do tego należy dodać imprezy sportowe czy też sparingi. Daje to obraz ciała siatkarza, które jest poddawane ogromnym obciążeniom. Nie ma możliwości, aby profesjonalny zawodnik uniknął urazu.

Najczęściej spotykanym obrażeniem w tej dyscyplinie jest uraz stawu skokowego w postaci skręcenia lub zwichnięcia. Dynamika gry, ciągłe wybicia oraz lądowania przy akcjach ofensywnych lub defensywnych sprzyjają ich powstawaniu.

Szacuje się, że dolegliwości związane ze stawem skokowym stanowią połowę wszystkich urazów w tej dyscyplinie sportu, zaś częstotliwość występowania to 1/1000 godzin, wliczając w to treningi oraz zawody. Podczas tegorocznych rozgrywek Pucharu Świata reprezentant Polski, Grzegorz Łomacz, w meczu z Rosją niefortunnie poślizgnął się w grze obronnej i doznał skręcenia stawu skokowego.

Najbardziej wysportowani celebryci

Słynna wokalistka uwielbia ćwiczenia fizyczne, ale najwięcej czasu spędza na praktykowaniu jogi oraz medytacjach. Pomimo ukończenia 50 lat, zadziwia swoją...

Kolejnymi najczęściej spotykanymi kontuzjami wśród siatkarzy są urazy kolana. Aż 50 proc. profesjonalnych sportowców ma lub miało styczność z urazami stawu kolanowego. Powstają one przede wszystkim w wyniku zbyt dużych przeciążeń nakładających się w czasie wieloletniego procesu treningowego. W przypadku siatkarzy jest to tzw. „kolano skoczka”.

Oprócz zmian przeciążeniowych urazy powstają w wyniku dynamicznych ruchów, które przekraczają anatomiczny zakres ruchu. Do nich zaliczamy przede wszystkim zerwania oraz naderwania przedniego więzadła krzyżowego oraz uszkodzenia łąkotek. Przykładem może być Michał Kubiak, który doznał urazu stawu kolanowego i nie zagrał w sparingu z Argentyną tuż przed Pucharem Świata.

Trzecim miejscem narażonym na urazy w ciele siatkarza jest obręcz barkowa. Nie mało, bo aż 8-20 proc. urazów w tej dyscyplinie jest z nią powiązanych. Siatkarz spędza 16-20 godzin w tygodniu na treningach oraz rozgrywkach, przy czym w trakcie sezonu wykonuje około 40 000 ataków. Taka liczba ruchów ręki nad głową doprowadza przede wszystkim do zapalenia stożka rotatorów, neuropatii splotu ramiennego oraz przeciążenia mięśni stabilizujących łopatkę oraz staw ramienny.

Kolejną bardzo częstą przypadłością wśród siatkarzy jest ból pleców. Powtarzające się rotacje ciała oraz nadmierne wygięcia tułowia powodują naciągnięcie mięśni grzbietu, w szczególności odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Ponadto często dochodzi do uszkodzeń krążka międzykręgowego, co także wpływa na powstający dyskomfort w postaci bólu.

Czołowy zawodnik reprezentacji Polski, Bartosz Kurek, ciągle zmaga się z bólami w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Dolegliwości bólowe, także jak w przypadku Kubiaka, nie pozwoliły Kurkowi zagrać w meczu sparingowym z Argentyną przed Pucharem Świata.

Urazów jest więcej, począwszy od skręceń i zwichnięć palców ręki, uszkodzeń nadgarstków, naciągnięcia mięśni dwugłowych uda, przywodzicieli, mięśni łydek i innych. Przeciążenia oraz intensywność treningów doprowadzają do tego, że człowiek wybitnie rozwinięty fizycznie oraz wspierany przez profesjonalne zaplecze i tak doznaje urazów.

Podczas widowiska sportowego widzimy młodych, silnych i sprawnych ludzi, którzy są dla nas przykładem waleczności nie tylko z przeciwnikiem, ale także ze swoim ciałem oraz bólem pojawiającym się w czasie całego procesu treningowego.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kontuzje i urazy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Kontuzje i urazy
Kontuzje i urazy

Zimny okład na stłuczone kolano

Zimny okład na stłuczone kolano

Staw kolanowy jest największym i najbardziej narażonym na kontuzje stawem człowieka. Uraz kolana powstaje wskutek eksploatowania stawów, uprawiania sportu oraz nadwagi.

Kontuzje i urazy

Dotkliwe bóle mięśniowe

Dotkliwe bóle mięśniowe

Ból, który nie pozwala na normalne funkcjonowanie Ból mięśni, to jedna z najczęstszych i najbardziej przykrych dolegliwości. Aby uchronić się przed kolejnym atakiem, warto poznać skuteczne sposoby radzenia sobie z tym bólem - najlepiej te, które zostały...

Kontuzje i urazy

Ból mięśni a wizyta u lekarza

Ból mięśni a wizyta u lekarza

Kiedy pójść z bólem mięśni do lekarza? Ból mięśni może być bardzo uciążliwy i nie zawsze szybko mija. Czasami niezbędna jest wizyta u lekarza.

Kontuzje i urazy

Zastrzyk dla pacjentów z urazami głowy

Każdego roku miliony ludzi wymagają pomocy lekarskiej ze względu na doznane urazy głowy. Zazwyczaj są to młodzi ludzie. Niestety, obecnie (...) mózgu. Naukowcy podkreślają, iż konieczne jest przeprowadzenie badań na szerszą skalę,...

Kontuzje i urazy

Zwichnięcie łokcia

Zwichnięcie łokcia

. Może to być kontuzja sportowca lub zwykłe potknięcie (często u osoby starszej). Do zwichnięcia zazwyczaj dochodzi, gdy próbuje się rękami zamortyzować upadek

Kontuzje i urazy

Naciągnięcie więzadeł

Naciągnięcie więzadeł

. W ten sposób łagodzi się ból i zmniejsza opuchliznę. Warto przy tym chorą kończynę unieść nieco w stosunku do tułowia. Kontuzje sportowe to urazy, których leczenie powinno się konsultować z lekarzem, gdyż zawsze może...

Kontuzje i urazy

Skręcenie łokcia

Ból łokcia to schorzenie, które występuje powszechnie, zaś przyczyn wywołujących ten stan jest niewiele i przez to również diagnostyka nie nastręcza większych trudności. Często wystarczające jest samo badanie fizykalne. Rozpoznanie urazów łokcia opiera...

Kontuzje i urazy

Zwichnięcie barku

Zwichnięcie barku

Staw ramienny to jeden ze stawów najczęściej ulegających zwichnięciom i podwichnięciom (czyli częściowym zwichnięciom). Ból barku często oznacza właśnie zwichnięcie barku, a to wymaga interwencji lekarskiej, gdyż zaniedbanie zwichnięcia może doprowadzić...

Kontuzje i urazy

Skręcenie kolana

Skręcenie kolana

Skręcenie kolana to częsta kontuzja sportowa, która może przydarzyć się przy uprawianiu niemal każdego rodzaju sportu. Lekarze rozróżniają trzy rodzaje skręcenia kolana: lekkie, średnie i ciężkie. Diagnoza skręcenia jest zazwyczaj stawiana...

Kontuzje i urazy

Bóle mięśni - jak sobie z nimi radzić?

Silny ból mięśni może dopaść każdego i wszędzie, w najmniej oczekiwanym momencie. W takiej sytuacji myślimy jedynie o tym, by jak najszybciej położyć się do łóżka i odpocząć. Przyczyn pojawiania się tych nieznośnych skurczy jest wiele ‒ występują zwykle...