Sibutramina – działanie, wysiłek fizyczny, skutki uboczne

Sibutramina jest substancją, która zwiększa uczucie sytości, a jednocześnie podnosi wydolność organizmu. Niestety, choć ma duże zalety, jest substancją niedozwoloną w sporcie, a także bardzo negatywnie może wpływać na zdrowie. W jakich produktach znajdziemy sibutraminę? Jakie skutki uboczne może powodować sibutramina?

Zobacz film: "Dlaczego zawsze mamy miejsce na deser?"

spis treści

1. Sibutramina – działanie

Sibutramina jest organicznym związkiem chemicznym, który ma za zadanie hamować apetyt. Dodawana do suplementów na odchudzanie. Sibutramina jest jednak związkiem znanym przez sportowców i choć Światowa Organizacja Antydopingowa uznała go za substancję zabronioną w sporcie, wciąż jest dodawany do suplementów dla sportowców.

Producenci nie zawsze również informują, że subitramina znajduje się w danym produkcie spożywczym. W produktach do leczenia otyłości sibutramina przede wszystkim przyspiesza przemianę materii i zmniejsza apetyt pacjenta.

2. Sibutramina – wysiłek fizyczny

Sibutramina zmniejsza apetyt, a także ma działanie pobudzające. Co więcej, zwiększa wydolność organizmu, zwiększa intensywność ćwiczeń. Człowiek po spożyciu produktu z zawartością sibutraminy nie odczuwa szybko zmęczenia, więc może ćwiczyć więcej. Sibutramina przyspiesza przemianę materii i stymuluje pracę serca.

7 faktów na temat suplementów diety
7 faktów na temat suplementów diety [7 zdjęć]

Obecnie suplementy diety są bardzo popularne i ogólnodostępne. Możemy je dostać nie tylko w aptekach,...

zobacz galerię

3. Sibutramina – skutki uboczne

Wydawałoby się, że subitramina ma wiele zalet – pomaga w leczeniu otyłości, zwiększa wydajność sportowców – ale niestety ma również bardzo poważne skutki uboczne. Dlatego też została wprowadzona na listę substancji zakazanych.

Skutki uboczne stosowania sibutraminy to: nudności, biegunki, zaburzenia snu, a także zaburzenia widzenia. Co więcej, poprzez zwiększenie wydajności organizmu i przyspieszenie pracy serca, sibutramina zwiększa ciśnienie tętnicze krwi, a co za tym idzie może przyczynić się do zwiększenia ryzyka udaru mózgu i zawału serca.

Sibutramina podowuje, że organizm działa na bardzo wysokich obrotach i może to być bardzo dużym obciążeniem. Z tego też powodu sibutramina nie powinna być przyjmowana przez osoby z chorobami serca oraz z nadciśnieniem tętniczym. Niewielka dawka produktu z sibutraminą u tych osób może prowadzić do śmierci.

Działania niepożądane sibutraminy to także zwiększenie agresywności i brak kontroli nad własnym zachowaniem, a także odczuwanie niepokoju, zaburzenia cyklu miesiączkowego, zaburzenia psychiczne, depresja, impotencja, uderzenia gorąca, potliwość. Poważnym skutkiem ubocznym spożywania sibutraminy jest możliwość uzależnienia się od tego związku.

Zobacz także:

Jeżeli jednak producenci zanieczyszczają swoje preparaty sibutraminą i nie informują o nim w składzie, nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia. Dlatego należy kupować preparaty ze sprawdzonego źródła i wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Przyjmowanie preparatów zanieczyszczonych i nieprzeznaczonych dla naszego organizmu, może zakończyć się tragedią.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy