Trwa ładowanie...

Siedzący tryb życia może nas postarzyć o 8 lat

Avatar placeholder
21.01.2017 12:59
Długotrwałe siedzenie może nas postarzyć o 8 lat
Długotrwałe siedzenie może nas postarzyć o 8 lat (123RF)

Jak pokazują najnowsze badania, kobiety, które spędzają zbyt dużo czasu siedząc, szybciej się starzeją. Pozostawianie w bezruchu przez ponad dziesięć godzin dziennie sprawia, że wiek biologiczny kobiet jest nawet do 8 lat większy.

1. Brak aktywności fizycznej powoduje obumieranie komórek

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, którzy obserwowali 1 481 kobiet w wieku powyżej 64 lat, stwierdzili silny związek między siedzącym trybem życia i przedwczesnym starzeniem się komórek w organizmie. Proces ten jest związany ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka, cukrzycę i choroby serca.

Tymczasem wystarczy pół godziny umiarkowanej aktywności fizycznej - takiej jak szybki marsz, uprawianie ogrodu czy jazda na rowerze - by cofnąć szkody wynikające z długotrwałego siedzenia. Niestety niewiele osób uprawia ćwiczenia nawet w tak małym zakresie.

Eksperci sądzą, że wyniki powinny być ostrzeżeniem dla ludzi, którzy spędzają wiele godzin bez ruchu. Osoby pracujące w pozycji siedzącej mają tendencję do pozostawania w bezruchu także po powrocie do domu - dotyczy to w szczególności kierowców taksówek, pilotów czy pracowników biurowych, którzy spędzają średnio 75 procent swojego dnia roboczego siedząc przed ekranem komputera.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Siedząca praca sprawia, że starzejemy się nawet o 8 lat szybciej
Siedząca praca sprawia, że starzejemy się nawet o 8 lat szybciej (Shutterstock)

"Nasze badanie wykazało, że komórki starzeją się szybciej z powodu siedzącego trybu życia. Wiek chronologiczny nie zawsze odpowiada więc wiekowi biologicznemu” - powiedział dr Aladdin Shadyab z Kalifornijskiego Uniwersytetu w San Diego.

2. Aby zabezpieczać swoje DNA przed zniszczeniami, wystarczy 30 minut ćwiczeń każdego dnia

Na potrzeby badania naukowcy przez tydzień analizowali aktywność kobiet przy użyciu akcelerometrów - niewielkich gadżetów przypinanych do paska, które rejestrowały każdy ich ruch.

Korzystając z badania krwi, naukowcom udało się przeanalizować stan komórek ich organizmów. Okazało się, że kobiety, które miały ok. 79 lat, wykazały znacznie większy stopień uszkodzenia komórek, jeżeli były mniej aktywne fizycznie.

Naukowcy zbadali ich telomery, małe zaślepki znajdujące się na końcach nici DNA, często porównywane do plastikowych końcówek sznurowadła, które chronią chromosomy przed zniszczeniem. Specjaliści używają ich do obliczania wieku biologicznego. U badanych, prowadzących siedzący tryb życia, były one bardziej postrzępione i krótsze.

Przeczytaj koniecznie

"Z drugiej strony o długość telomerów można zadbać, wykonując zaledwie 30 minut aktywności fizycznej dziennie" - mówi dr Shadyab. Jak dodaje, ćwiczenia warto zacząć uprawiać w młodości i kontynuować je w miarę starzenia się, nawet do 80 roku życia.

Obecnie zespół badawczy planuje eksperyment, który ma wykazać, czy ta sama zależność występuje również u mężczyzn.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze