Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Silne nogi to sprawny mózg

 Ewa Rycerz
30.12.2018 23:11
Silne nogi to sprawny mózg
Silne nogi to sprawny mózg (Źródło: 123rf)

Silne nogi to nie tylko inwestycja w obecną sprawność. Okazuje się, że siła mięśni ud ma wpływ na mózg nawet po wielu latach.

Specjaliści z King College w Londynie przeprowadzili badanie, które skupiało się na 324 bliźniętach płci żeńskiej w wieku od 43 do 73 lat. Kobiety poddano dwóm testom neuropsychologicznym w odstępie 10 lat. Wzięły one również udział w badaniu polegającym na pomiarze mocy nóg na początku dziesięcioletniego okresu przerwy.

Okazało się, że im silniejsze były ich nogi na początku badań, tym lepszą dana osoba miała sprawność poznawczą po dziesięciu latach. Aktywne kobiety wykazywały się o 18 proc. lepszą pamięcią i wiedzą niż te mniej wysportowane. Obrazowanie pokazało również inne różnice pomiędzy wysportowanymi bliźniaczkami a tymi, którymi ze sportem nie było po drodze: mózgi kobiet w pierwszej grupie miały większą objętość mózgu i wykazywały mniej cech jego starzenia się.

Powiązanie sprawności fizycznej i siły ze zdrowiem mózgu to nie nowość. Naukowcy zbadali już zależność rozwoju umysłowego od chodzenia, biegania, podnoszenia ciężarów i innych aktywności. Jednak dopiero teraz eksperci zawęzili zainteresowania do siły nóg.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Kończyny dolne zawierają największe mięśnie w organizmie ludzkim, które mogą być wzmacniane poprzez rutynowe aktywności fizyczne, takie jak zwykłe chodzenie.

Dodatkowo, nie bez powodu do badań wybrano bliźnięta. Naukowcy chcieli w ten sposób upewnić się, że siła mięśni w nogach nie jest warunkowana genetycznie.

Najważniejsze pytanie pozostaje jednak otwarte. Naukowcy nie wiedzą, dlaczego silne nogi powodują wzrost aktywności mózgu. Ich zdaniem wpływ aktywności fizycznej na mózg wynika z hormonów, jakie uwalniają pracujące mięśnie ud.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze