Silny stres, a potem wypadają włosy

O tym, że permanentny stres może powodować łysienie w młodym wieku oraz o tym, jak żyć z łysieniem plackowatym, rozmawiamy z Martą Kawczyńską, dziennikarką chorującą na tę chorobę.

Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska: W jakim wieku zaczęłaś łysieć?

Marta Kawczyńska, dziennikarka: Pierwsza łysa plamka na głowie pojawiła się, gdy miałam trzy, cztery lata. Dermatolog zdiagnozowała łysienie plackowate. Udało się ją szybko zaleczyć. Plamka zarosła i miałam spokój przez wiele lat. Znów łysieć zaczęłam, gdy miałam 21 lat. Byłam na drugim roku studiów. Wtedy straciłam ok. 60 proc. włosów.

Czy włosy wypadały garściami?

Różnie. Znam dziewczynę, która obudziła się i warkocz leżał obok niej na poduszce. U mnie jest tak, że najpierw włosy się kołtunią, a później wypadają. Robią się łyse placki. Wokół ognisk łysienia pojawiają się także tzw. włosy wykrzyknikowe. Są to krótko ułamane włosy, których oderwane końcówki są grubsze i ciemniejsze niż nasada.

Gdy zaczynałam łysieć, bałam się myć głowę. Płakałam, bo włosy wychodziły mi garściami, a ja nie mogłam nic z tym zrobić.

Co to jest łysienie plackowate?

Łysienie plackowate (łac. alopeciaareata) to przewlekła choroba zapalna, w przebiegu której dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych i wypadania włosów w taki sposób, że na skórze głowy pozostają rozległe plamy, podobne kształtem do placków.

Łysienie plackowate zalicza się do schorzeń psychodermatologicznych. Uważa się, że nagła utrata włosów może mieć tło nerwowe i być wynikiem stresu. Czy u ciebie się to potwierdza?

Stres na pewno ma wpływ na nawrót choroby i jej przebieg. Gdy na studiach rozstałam się ze swoją pierwszą miłością, równocześnie studiowałam i pracowałam, miałam dużo stresu i smutnych chwil, wtedy włosy zaczęły wypadać.

Kilka miesięcy temu miałam kolejny mocny nawrót. Zwykle jest tak, że mam duży, długi stres, a dwa, trzy miesiące później zaczynają mi wypadać włosy.

Tym razem wypadły ci nie tylko włosy na głowie, ale też rzęsy i brwi.

Doszło do zaostrzenia choroby. Łysienie plackowate przeszło w całkowite.

To dlatego ogoliłaś się na łyso?

Zostało mi kilka włosów, więc nie było sensu trzymać ich na głowie. Wolałam je zgolić niż na nie patrzeć. Teraz wiem co czują dziewczyny, kobiety, które tracą włosy w wyniku chemioterapii. Najpierw się poryczałam, gdy moja fryzjerka goliła mi głowę, ale potem poczułam ulgę.

Jak spojrzałam na łysą głowę w lustrze, zobaczyłam, że nie jest aż tak źle, że mam kształtną głowę. Bliskie mi osoby bardzo mnie przy tym wspierały, niektórzy żartowali, że wyglądam lepiej i piękniej niż z włosami. To ogolenie głowy było dla mnie oczyszczające. Choć na nowo musiałam zaakceptować swój wygląd, bo utrata włosów to jednak trauma dla kobiety.

Żartuję często, że zostały mi jeszcze włosy na kolanach. Mam nadzieję, że to znak, że włosy zaczną mi jednak odrastać. Taka jest jedna z teorii na temat łysienia plackowatego. Choć znam przypadki, że włosy nie wróciły.

Co było najtrudniejsze w tej chorobie?

Gdy ludzie widząc mnie w chustce na głowie, zaczęli ustępować mi miejsca w tramwaju. To kłopotliwe, gdy musiałam tłumaczyć się obcym, że nie mam raka. Czasem widzę, jak ludzie mi się przyglądają. Wolę jak wprost pytają, co mi jest, niż patrzą współczującym wzrokiem albo rzucają ukradkowe spojrzenia. Nie mam problemu z tym, aby wyjaśnić komuś co mi jest, co to za choroba.

Część chorych decyduje się na perukę.

Na razie jej nie chcę. Peruki refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia wyglądają jak snopek siana, z naturalnym włosem kosztują 8-10 tys. zł. Nie chodzi o cenę, ale o to, że nie chcę nosić cudzych włosów. Wolę kolorowe chustki, turbany. W pracy, czy gdy jestem ze znajomym chodzę z odkrytą głową, bo wszyscy wiedzą o mojej chorobie. A ja sama nie mam zamiaru się jej wstydzić. Jest częścią mnie.

6 zaskakujących faktów na temat męskiego łysienia

Łysienie to problem wielu mężczyzn. I nie chodzi w nim jedynie o estetykę i ładny wygląd, ale również o wpływ tego deficytu urody na psychikę. Wielu panów...

Szacuje się, że od 0,15 do 2 proc. populacji może być dotkniętych tą chorobą do 50 roku życia Szczyt zachorowań przypada na dzieciństwo. 60 proc. wszystkich przypadków ujawnia się do 20 roku życia To spora grupa ludzi. Nie widać ich wśród nas.

Bo siedzą w domach albo ukrywają je właśnie pod perukami. Gdy pojawiają się łyse plamy, chcesz jak najszybciej odciąć się od świata. W takich krajach jak Anglia, czy Francja na człowieka z łysą głową nikt by raczej nie zwrócił uwagi. Tam szybciej bym usłyszała, że fajnie wyglądam, ale u nas wzbudza to niezdrowe zainteresowanie. Nasze społeczeństwo nie jest przyzwyczajone do odmienności. Mam wrażenie, że wzbudza strach, lęk.

Nie chcę się ukrywać, dlatego odważyłam się opublikować swoje zdjęcie z łysą głową na Facebooku. Miałam dużo pozytywnych komentarzy. Dużo mi też dała terapia tańcem. Dla mnie opieka psychoterapeutyczna jest elementem leczenia.

Dzięki terapii tańcem udało mi się na nowo zaakceptować swój nowy wygląd, odnaleźć się w swoim ciele, zaakceptować obecną sytuację. Wiem, że się nie wyleczę, bo to przypadłość, którą można zaleczyć. Że łysienie będzie wracać w czasie większego stresu. Włosy wypadają, odrastają i znów wypadają. Akceptacja choroby zwłaszcza takiej, którą widać jest bardzo trudną drogą, ale im szybciej się to uda, tym lepiej.

Łysienie plackowate to choroba autoimmunologiczna. Układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe, gdyż uznaje je za "obce". Zaczyna niszczyć mieszki włosowe. Nikt nie wie, dlaczego tak się dzieje. Na pewno na rozwój choroby wpływ ma stres. Mechanizm nie jest do końca znany. Ważny jest także czynnik genetyczny. W mojej rodzinie ta choroba pojawia się co drugie pokolenie. Moja siostra cioteczna też choruje. Babci w czasie wojny włosy wypadły, ale wtedy nikt tego nie diagnozował.

Jedna z najnowszych teorii mówi, że wpływ na jej rozwój może mieć bakteria Helicobacter pylori. Zrobiłam badania i ja jej nie mam. Zawsze jest nadzieja, że ktoś wynajdzie remedium na tę przypadłość.

Komentarze (10)
~K-Pax
~K-Pax 3 miesiące temu

"Gdy ludzie widząc mnie w chustce na głowie, zaczęli ustępować mi miejsca w tramwaju. To kłopotliwe, gdy musiałam tłumaczyć się obcym, że nie mam raka." Żenująca wypowiedź. Ludzie chorzy na raka noszą tabliczki "Jestem chory na raka" i wtedy nie muszą bez uśmiechu dziękować za ustąpienie miejsca. Poza tym nie każdy chory na raka jest ekhibicjonistą psychiczny niekoniecznie lubi pokazywać bliźnim, że jesst chory. Jeśli ktoś musi nosić np. worek stomijny, to powinien go w imię dobrego samopoczucia wywalać spod ubrania? Pani Dziennikarko... Ludzie lubią chronić swoją prywatność i niekoniecznie chcą, żeby ktoś ustępował im miejsca w tramwaju tylko dlatego, że są na co chorzy. A tłumaczenie się, że JA nie mam raka? Czy RAK to choroba weneryczna? I peruki - "Peruki refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia wyglądają jak snopek siana, z naturalnym włosem kosztują 8-10 tys. zł. Nie chodzi o cenę, ale o to, że nie chcę nosić cudzych włosów." Bez komentarza.

Odpowiedz
~łysy
~łysy 3 miesiące temu

ludziom chorującym na nowotwory tez wypadają włosy ale o tym wp nie informuje i nie pisze komentarzy. A jezeli temat dotyczy dziennikarki to musi o tym wiedzieć cały świat z ukrainą na czele. Proszę zobaczyć ilu posłów jest łysych i jacy z tego tytułu są mądrzy

Odpowiedz
~Franciszka
~Franciszka 3 miesiące temu

Chcialabym bardzo Pani pomoc, prosze sprobowac przyjmowac wapno plus D3 ,oczywiscie po konsultacji z lekarzem .Ja zobserwowalam ,ze to mi pomaga ,chociaz ja nie cierpie na taka chorobe.Po przyjmowaniu tych lekow zauwazylam ,ze mam silniejsze wlosy i paznokcie. Mam nadzieje ,ze sprawdzi Pani ten trop i nadzieje ,ze chociaz jakkolwiek Pani pomoze .Odnosnie komentarzy ,ja choruje na przewlekla chorobe ,ktorej nie widac .Przechodzilam przez pieklo zanim te chorobe zdiagnozowano .Ja Pania bardzo rozumiem i wspieram .Zycze z calego serca poprawy.

Odpowiedz

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby i dolegliwości
Choroby i dolegliwości

Obalamy popularne mity na temat jąkania

Obalamy popularne mity na temat jąkania

Jedno z najczęściej występujących zaburzeń mowy Wydaje się banalnie proste, ale dla 70 milionów osób wyrażenie myśli w słowach to poważny problem. W Polsce jąka się ok. 500 tysięcy osób, częściej są to panowie (stanowią oni 58 proc. jąkających się). ...

Choroby i dolegliwości

5 zaskakujących rodzajów przeszczepów

5 zaskakujących rodzajów przeszczepów

Przeszczep nerki, wątroby, trzustki czy serca to wspaniałe osiągnięcia medycyny, które w dzisiejszych czasach nikogo już nie zaskakują. Niewiele osób jednak wie, że lekarze obecnie dokonują o wiele bardziej zadziwiających transplantacji. Oto kilka przykładów. Przeszczep...

Choroby i dolegliwości

5 chorób, które są często źle diagnozowane

5 chorób, które są często źle diagnozowane

Podstępne choroby Niektóre choroby są łatwe do zdiagnozowania w oparciu o objawy lub badania. Jednak istnieje sporo przypadłości, które potrafią (...) świetnie „podszyć się" pod inne schorzenia, przez co wprowadzają...

Choroby i dolegliwości

Starożytne sposoby na odkwaszenie organizmu

Starożytne sposoby na odkwaszenie organizmu

Ajurweda na zakwaszenie Wiele popularnych dolegliwości i problemów ze zdrowiem może być wynikiem zachwiania równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie (...) z najprostszych sposób na walkę z zakwaszeniem organizmu. Włączenie do codziennego...

Choroby i dolegliwości

W jakim stanie są płuca Polaków? (WIDEO)

W jakim stanie są płuca Polaków? (WIDEO) Odtwórz wideo

zbyt późno. Tylko 25% chorych na POChP ma zdiagnozowaną chorobę. Jej objawy często mylone są z innymi dolegliwościami jak np. gorsza kondycja. Choroba (...) lat - mówi newsrm.tv Anna Zmyj, pielęgniarka spirometryczna. Badania...

Choroby i dolegliwości

Produkty, które oczyszczą organizm z nikotyny

Produkty, które oczyszczą organizm z nikotyny

Dieta, która pozwala pozbyć się toksyn z organizmu Nikotyna jest stymulantem, który może blokować prawidłowe działanie komórek nerwowych i mięśniowych. Tytoń używany obecnie w produkcji papierosów może podnosić tętno, ciśnienie krwi, a także zwiększyć...

Choroby i dolegliwości

Na co chorują młodzi ludzie?

Na co chorują młodzi ludzie?

Choroby przenoszone drogą płciową Wśród najważniejszych czynników ryzyka zachorowania na choroby przenoszone droga płciową (STD) specjaliści (...) wymieniają wiek, skłonności do niebezpiecznych zachowań seksualnych oraz...