Trwa ładowanie...

Skąd wiemy, gdzie jesteśmy? Nobel za mózgowy GPS przyznany

Avatar placeholder
07.10.2014 08:57
Skąd wiemy, gdzie jesteśmy? Nobel za mózgowy GPS przyznany
Skąd wiemy, gdzie jesteśmy? Nobel za mózgowy GPS przyznany (Zdjęcie neuronów / Shutterstock)

Nagroda Nobla z dziedziny medycyny i fizjologii została przyznana wczoraj już po raz 105 . W tym roku Instytut Karoliński dokonał wyboru z 263 nazwisk.

Tegorocznymi laureatami są John O'Keefe oraz małżeństwo May-Britt Moser i Edvard I. Moser. Odkryli oni neurony, które tworzą mapę przestrzenną naszego otoczenia.

Pierwsze badania zostały zapoczątkowane już w 1971 roku przez O'Keefe'a. Z przeprowadzonych przez niego doświadczeń na szczurach wynikało, że za każdym razem, gdy szczur szedł w inne miejsce, aktywowaniu ulegały komórki położone w części mózgu, zwanej hipokampem. W 2005 roku May-Britt Moser i Edvard I. Moser odkryli komórki siatkowe znajdujące się w korze węchowej. Są one odpowiedzialne za odnajdywanie drogi i lokowanie przedmiotów w przestrzeni.

Laureaci dostaną 8 milionów koron szwedzkich do podziału oraz dyplomy i medale. Odkrycie to pomoże w lepszym zrozumieniu mechanizmu utraty pamięci przestrzennej, co często ma miejsce w przypadku choroby Alzheimera.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze