Trwa ładowanie...

Skąd wiemy, gdzie jesteśmy? Nobel za mózgowy GPS przyznany

Nagroda Nobla z dziedziny medycyny i fizjologii została przyznana wczoraj już po raz 105 . W tym roku Instytut Karoliński dokonał wyboru z 263 nazwisk.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Tegorocznymi laureatami są John O'Keefe oraz małżeństwo May-Britt Moser i Edvard I. Moser. Odkryli oni neurony, które tworzą mapę przestrzenną naszego otoczenia.

Pierwsze badania zostały zapoczątkowane już w 1971 roku przez O'Keefe'a. Z przeprowadzonych przez niego doświadczeń na szczurach wynikało, że za każdym razem, gdy szczur szedł w inne miejsce, aktywowaniu ulegały komórki położone w części mózgu, zwanej hipokampem. W 2005 roku May-Britt Moser i Edvard I. Moser odkryli komórki siatkowe znajdujące się w korze węchowej. Są one odpowiedzialne za odnajdywanie drogi i lokowanie przedmiotów w przestrzeni.

Laureaci dostaną 8 milionów koron szwedzkich do podziału oraz dyplomy i medale. Odkrycie to pomoże w lepszym zrozumieniu mechanizmu utraty pamięci przestrzennej, co często ma miejsce w przypadku choroby Alzheimera.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.