Skoki

Skakanie ze spadochronem to tylko jedne z wielu różnych sportów ekstremalnych, które uprawia się na dużych wysokościach. Inne popularne dyscypliny to: skoki na bungee, wingsuit flyi ng oraz dirt jumping. Z każdym rokiem przybywa śmiałków, którzy chcą na własnej skórze przekonać się, jak wygląda ziemia z lotu ptaka, a sporty ekstremalne w Polsce przeżywają renesans. Należy jednak pamiętać, że takie niebezpieczne sporty wiążą się z ryzykiem utraty zdrowia, a nawet życia, dlatego decyzję o skoku warto przemyśleć.

1. Skoki ze spadochronem

Skoki wingsuit flying
Skoki wingsuit flying

Wingsuit flying, nazywany „sportem dla szalonych”, jest jednym z najbardziej ekstremalnych sportów na...

zobacz galerię

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Spadochroniarstwo polega na wykonywaniu skoków spadochronowych. Jest to stosunkowo młody sport, którego rozwój był blisko związany z doskonaleniem konstrukcji spadochronu. Zmiany w budowie spadochronów miały także wpływ na organizację różnego rodzaju zawodów. Poprzeczka dla zawodników nieustannie się podnosiła, na co wpływ miało także zdobywanie umiejętności i doświadczenia przez skoczków.

Skoki spadochronowe wchodzą w skład wielobojów. W wieloboju spadochronowym rozgrywa się następujące konkurencje:

  • celność lądowania w dzień,
  • celność lądowania w nocy,
  • bieg przełajowy na dystansie 3 km,
  • pływanie stylem dowolnym na dystansie 100 m,
  • strzelanie z karabinka sportowego na odległość 50 m.

Aby skakać ze spadochronem w Polsce, należy spełnić kilka warunków. Trzeba mieć ukończone 16 lat (osoby do 18 roku życia muszą mieć zgodę rodziców), wykupić ubezpieczenie OC na sumę 10 000 SDR (ok. 50 000 zł) i mieć ważne badania lotniczo-lekarskie przynajmniej klasy 3.

2. Skoki na bungee

Na czym polega bungee jumping, czyli skoki na bungee? Najprościej rzecz ujmując, jest to skakanie z dużej wysokości na elastycznej linie, która jest wykonana z niemal tysiąca włókien gumowych. Ten niecodzienny sport wywodzi się z wysp Pentecost na Pacyfiku, gdzie skoki z bambusowych wież stanowiły zwyczaj plemienny. Pierwszy skok na bungee oddany poza wyspą miał miejsce w kwietniu 1979 roku w Bristolu. Wydarzenie to uznaje się za początek bungee jumpingu. Jak wyglądają skoki na bungee? Śmiałek nakłada kask i specjalną uprząż asekuracyjną na korpus lub biodra, ewentualnie taśmę owijaną wokół kostek, na korpus lub na biodra. Następnie staje na krawędzi mostu lub innego wysokiego budynku i skacze w dół. Elastyczne liny zatrzymują go nad powierzchnią ziemi. Na gumę do bungee składają się setki cienkich lateksowych gumek, które mają trzy grubości. Rodzaj liny dopasowuje się do wagi śmiałka. Dla skoczka o wadze od 40 do 65 kilogramów wybiera się cienką gumę, średnią dla osoby ważącej od 65 do 90 kilogramów oraz grubą dla śmiałków znajdujących się w przedziale wagowym 90-120 kilogramów. Nieodpowiednie zastosowanie grubości gumy może skończyć się wypadkiem.

3. Wingsuit flying

Jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych sportów ekstremalnych. Polega on na lataniu w powietrzu przy użyciu specjalnego kombinezonu, który znany jest jako wingsuit. Jego kluczową rolą jest dodanie powierzchni ciała skoczkowi. Lot w wingsuit flying zaczyna się od skoczenia z dużej wysokości z szeroko rozpiętymi rękami i nogami, a kończy się otwarciem spadochronu. Obecnie trwają badania nad inną wersją kombinezonu do latania. Tak zwany wingpack to połączenie lotni i wingsuita. Jednak starsza wersja stroju do latania dzielnie się trzyma. Nieoficjalny rekord pokonanego horyzontalnie dystansu wynosi niemal 21 kilometrów i należy do trzech Hiszpanów, którzy w 2005 roku w swoich wingsuitach przekroczyli Cieśninę Gibraltarską. Z kolei wśród lotów rozpoczętych z największych wysokości na prowadzenie wysunął się skok wykonany z wysokości 11 kilometrów nad centralną Australią. Ciekawostką jest fakt, że największa formacja skoczków wingsuit flying miała miejsce w Kalifornii. Brało w niej udział aż 68 śmiałków.

4. Dirt jumping

Nie tylko w powietrzu dużo się dzieje. Sporty ekstremalne na lądzie także mają wielu zwolenników, czego przykładem jest dirt jumping. Na czym polega ta dyscyplina? Śmiałkowie jadą przez pagórki i momentami unoszą się w powietrzu, skacząc pomiędzy nimi. Do skoków dirt jumping najczęściej używane są row ery typu BMX, niekiedy tuningowane, a także motocrossy o różnych rozmiarach i silnikach. Czasami skoczkowie korzystają także z rowerów górskich. Charakterystyczne dla dirt jumpingu są różne figury, które można wykonywać. Niektóre z nich wymagają wręcz akrobatycznych umiejętności.

Skoki ze spadochronem, bungee jumping, wingsuit flying i dirt jumping należą do najbardziej ekscytujących sportów ekstremalnych, ponieważ uprawiając je, można przynajmniej na chwilę znaleźć się w powietrzu. Dyscypliny te wiążą się z pewnym ryzykiem, ale ich zwolennicy twierdzą, że adrenalina jest im potrzebna, by poczuć, że żyją.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.