Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Skręcenie łokcia

Avatar placeholder
12.02.2017 13:48
Skręcenie łokcia
Skręcenie łokcia

Ból łokcia to schorzenie, które występuje powszechnie, zaś przyczyn wywołujących ten stan jest niewiele i przez to również diagnostyka nie nastręcza większych trudności. Często wystarczające jest samo badanie fizykalne. Rozpoznanie urazów łokcia opiera się na określeniu charakteru bólu i jego lokalizacji, określeniu sytuacji, w jakich się ten ból pojawia. Skręcenie stawu łokciowego występuje w wyniku przeniesienia siły wzdłuż przedramienia, np. podczas siłowania się na rękę.

spis treści

1. Przyczyny bólu łokcia

Najczęstszą przyczyną bólów łokcia jest zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Jest to tzw. łokieć tenisisty – jedna z najczęstszych kontuzji sportowych dotyczących stawu łokciowego, z jakimi spotyka się chirurg ortopeda. Za przyczynę bólu w łokciu uznaje się zapalenie ścięgna mięśnia krótkiego prostownika nadgarstka, które przyczepia się do bocznego nadkłykcia kości ramiennej. Powodem zmian zapalnych w ścięgnie może być nagły uraz lub wielokrotne, monotypowe ruchy przedramienia, które wywołują mikropęknięcia włókien ścięgna, prowadząc do jego przekrwienia, co w rezultacie wywołuje ból.

Przyczyny bólu łokcia można podzielić na:

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

1.1. Zaburzenia okołostawowe

  • zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego – potocznie zwane łokciem tenisisty,
  • zapalenie kaletki maziowej nad wyrostkiem łokciowym kości łokciowej – towarzyszy jej obrzęk i zaczerwienienie oraz ocieplenie skóry,
  • zapalenie nadkłykcia bocznego – zwane też łokciem golfisty.

1.2. Zaburzenia stawowe

  • zapalenie stawu ramienno-łokciowego lub łokciowo-promieniowego,
  • choroba zwyrodnieniowa (aczkolwiek jest to rzadka przyczyna),
  • uraz mechaniczny.

1.3. Ból udzielony

  • z okolic barku,
  • z okolic szyi.

Podczas badania łokcia, lekarz zwraca uwagę na jego kształt, ruchomość, deformację i obrzęk. Niejednokrotnie nie potrzeba żadnych badań dodatkowych, aby stwierdzić zmiany w stawie łokciowym.

2. Zwichnięcie łokcia

Zwichnięcia stawów powodowane są przez mocne urazy. Zwichnięcie łokcia to pozbawienie kontaktu i koordynacji ruchowej na powierzchni stawu. Ból łokcia w przypadku zwichnięcia objawia się również zaznaczonym wylewem krwi i obrzękiem uszkodzonego miejsca. Ból nad szczeliną stawu ramienno-łokciowego lub nad szczeliną stawu łokciowo–promieniowego podczas rotacji przedramienia może wskazywać na przyczynę stawową dolegliwości.

Staw łokciowy po urazie jest szczególnie podatny na rozwój skostnień pozaszkieletowych. Rozwijają się one w torebce stawowej, więzadłach pobocznych i pochewkach mięśniowych. Skostnienia w obrębie przedniej części torebki stawowej i więzadłach pobocznych zdarzają się stosunkowo często i choć powodują zwykle niewielkie ograniczenie zakresu ruchu, ich powstanie nie prowadzi do istotnego upośledzenia funkcji.

3. Leczenie bólu łokcia

Leczenie bólów łokcia obejmuje stosowanie szyn unieruchamiających staw łokciowy i zmniejszających jego obciążenie. Dodatkowo zalecana może być również terapia ultradźwiękami. Do unieruchomienia łokcia stosuje się temblak, który służy podtrzymaniu ręki oraz odciążeniu barku po urazach. Służyć może np. w okresie, gdy ręka znajduje się w gipsie. Przewiewny materiał gwarantuje komfort, szczególnie podczas noszenia przez dłuższy czas. Uchwyt na kciuk pozwala utrzymać rękę w prawidłowej pozycji.

Osobną kategorię leczenia stanowi miejscowe wstrzykiwanie steroidów. Najczęściej w okolicę nadkłykcia, w miejscu przyczepu więzadeł lub ścięgien, bądź też do samej kaletki.W niewielkich skręceniach stosuje się chłodne okłady (nawet lód), środki przeciwbólowe i przeciwobrzękowe. Ciężkie skręcenia stawów mogą wymagać porady lekarskiej – po stwierdzeniu nadwyrężenia więzadeł lekarz najczęściej stosuje krótkotrwałe unieruchomienie półgipsowe, przeciwdziała to pourazowej niestabilności łokcia. Ból łokcia zwykle zwiększa się podczas prostowania łokcia oraz nadgarstka. Objawom ze strony stawu łokciowego może towarzyszyć podrażnienie nerwów i objawy neurologiczne. Badaniem objęta powinna być też szyja i bark – ze względu na ból rzutowany.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze