Trwa ładowanie...

Skurcze łydek. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Avatar placeholder
04.05.2021 12:58
Ból łydek może być objawem poważnych chorób
Ból łydek może być objawem poważnych chorób (123RF)

Skurcz łydek to częsty problem. Czy wiemy, co jest jego przyczyną? Powszechnie uważa się, że odpowiada za niego niedobór magnezu. Ale czy tylko? Skurcz łydek może być objawem także poważnych chorób np. cukrzycy.

spis treści

1. Przyczyny skurczu łydek

Wszyscy dobrze znamy ten nieprzyjemny ból w łydkach. Skurcz, który pojawia się nagle to problem wielu osób. Eksperci wskazują, że powodów jego powstawania jest wiele. Często przyczyna może być błaha. Zbyt dużo wypitej kawy wypłukuje z naszego organizmu cenne minerały.

I to właśnie ich brak może być główną przyczyną problemów z łydkami. Skurcze wywołuje niedobór m.in. potasu, magnezu lub wapnia. Ponadto wpływają na nie także przewlekły stres i odwodnienie organizmu

Zobacz film: "Dlaczego drętwieje nam prawa ręka?"

Wpływ na stan zdrowia łydek ma także nasz styl życia. Skurcze może wywołać zarówno siedzenie przy biurku w jednej pozycji przez wiele godzin, jak i zbyt intensywne ćwiczenia. Podczas aktywności fizycznej podnosi się poziom hormonów, np. adrenaliny i kortyzolu. Poza tym, możemy naciągnąć mięśnie, czego efektem będzie właśnie skurcz.

2. Czy mój trening jest zbyt intensywny?

Przyczyny pojawiania się skurczów mogą być poważniejsze niż tylko zbyt intensywny trening lub niedobór minerałów. Skurcze łydek mogą dokuczać np. chorym na cukrzycę, a także na nadciśnienie tętnicze, gdy mają problem z ukrwieniem kończyn.

U wielu osób skurcze pojawiają się przy problemach z krążeniem. Ich nogi są opuchnięte i ciężkie. Często z żylakami. Ponadto skurcze mogą dokuczać także chorym na miażdżycę. Wszystko przez krew, która nie ma wystarczającej ilości tlenu. Nie dochodzi do mięśni w wyniku czego powstaje nieprzyjemny skurcz.

Problemy z łydkami dotykają też kobiet w ciąży. Pojawiają się najczęściej w trzecim trymestrze. Często są spowodowane uciskiem macicy na nerw miednicy lub zaburzeniem gospodarki wodno-elektrolitowej w organizmie.

3. Jak zapobiegać skurczom?

Przede wszystkim zadbajmy o to, aby w naszym organizmie nie zabrakło mikroelementów, których niedobór może skutkować skurczami łydek. Produkty mleczarskie takie jak jogurty i mleko są dobrym źródłem wapnia. Z kolei potas dostarczymy jedząc np. pomidory, szpinak, fasolę i banany.

Natomiast jeśli chcemy zadbać o prawidłowy poziom magnezu, w naszej diecie nie może zabraknąć pestek dyni, orzechów, płatków owsianych i owoców m.in. jabłek i bananów. Ponadto, warto zwrócić uwagę na tryb życia, który prowadzimy. Jeżeli jest siedzący, koniecznie wprowadźmy do niego trochę ruchu. Z kolei jeżeli trenujemy, dbajmy o to, aby nie przeforsować się. Konieczne jest także prawidłowe nawodnienie organizmu i troska o nasze nogi. Miejmy świadomość, że trzymanie ich zbyt długo w jednej pozycji lub zakładanie nogi na nogę, po prostu im nie służy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze