Trwa ładowanie...

Skuteczna walka z osteoporozą

Lek. Mateusz Nawrocki
22.11.2016 15:16
Skuteczna walka z osteoporozą
Skuteczna walka z osteoporozą

Osteoporoza to zaburzenie mikroarchitektury kości, które stają się bardziej podatne na złamania. Nowe badania wskazują, że terapia hormonalna u kobiet po menopauzie może pomóc osobom z grupy ryzyka.

W normalnych warunkach, występuje stałe kościotworzenie. W znacznej części życia, występuje stały balans między ilością kości, która jest resorbowana, a tą która jest tworzona. U kobiet po okresie menopauzy ubytek kości stale się powiększa i co za tym idzie, coraz mniejsza ilość jest produkowana.

Osteoporoza powstaje na skutek zaburzenia balansu produkcji i resorpcji kości i dotyka 75 milionów osób w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii.

Stan przekwitania najczęściej ma miejsce w wieku 40-50 lat i aż u dwóch na każde trzy kobiety potencjalnie może wystąpić złamanie kości w związku z osteoporozą. Nie tylko kobiety może dotknąć taka sytuacja. Międzynarodowa Fundacja Osteoporozy zgłasza, że jeden na pięciu mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia może spotkać złamanie w związku z osteoporozą.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Osteoporozą w Polsce może być zagrożonych nawet 8 milionów osób
Osteoporozą w Polsce może być zagrożonych nawet 8 milionów osób (123RF)

Jaki jest związek osteoporozy z hormonami? Estrogeny u kobiet mają swój udział w tworzeniu kości, tak więc mniejsze ilości tego hormonu po okresie menopauzy mogą przyczyniać się do jej występowania. U mężczyzn zaś coraz **mniejsze stężenie testosteronu może być odpowiedzialne za taką sytuację. Korzyści płynące z pomenopauzalnej terapii hormonalnej** i jej wpływ na gęstość kości były już udokumentowane.

Badania wykazały, że niska dawka estrogenów ma dobry wpływ na gęstość i budowę kości.  Najnowsze doniesienia, raportowane przez naukowców z Szpitala Uniwersyteckiego w Szwajcarii, wskazują, że pomenopazualna terapia hormonalna może nawet zwiększyć gęstość kości.

Dieta na mocne kości (prezentacja edukacyjna)
Dieta na mocne kości (prezentacja edukacyjna) [8 zdjęć]

Nasze zęby i kości często zaczynają słabnąć, kiedy osiągamy wiek średni. U kobiet proces ten nabiera

zobacz galerię

Przebadano ponad 1200 kobiet z Lozanny w wieku 50-80 lat. Głównymi kryteriami, które decydowały o możliwości udziału w badaniu, był wiek oraz BMI (ang. Body Mass Index). Brano również pod uwagę historię złamań, suplementację takich związków jak wapń czy też witamina D.

Wyniki eksperymentu opublikowano w magazynie związanym z endokrynologią, „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”. Ustalenia wskazują, że terapia hormonalna zwiększyła masę kostną i poprawiła jej strukturę.

Jak komentuje główny autor badania, dr Georgios Papadakis, „ zalecana we właściwej sytuacji, terapia u kobiet po menopauzie przed sześćdziesiątym rokiem życia ma efekt zarówno prewencyjny, jak i leczniczy”.

Przeczytaj koniecznie

Masa kostna była znacznie większa u kobiet, które stosowały terapię. Według analiz, występowała u nich większa masa kostna i gęstsza mikroarchitektura kości. Doktor Papadakis reasumuje: „kobiety w wieku menopauzalnym powinny wziąć pod uwagę możliwość stosowania hormonalnej terapii, szczególnie te, które w większym stopniu są narażone na wystąpienie osteoporozy".

Według danych szacunkowych, na osteoporozę może cierpieć nawet 3 miliony osób, a leczy się niecałe dziesięć procent z nich. Aktualnie dysponujemy coraz bardziej zaawansowanymi metodami, pozwalającymi wykryć ryzyko wystąpienia osteoporozy nawet z dziesięcioletnim wyprzedzeniem. Czy wtedy jedynym ratunkiem będzie terapia hormonalna? W tej kwestii potrzebne jest jeszcze więcej badań i dowodów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze