Trwa ładowanie...

Skuteczne sposoby na ukąszenia komarów

Ukąszenie komara boli i swędzi. Działać trzeba natychmiast
Ukąszenie komara boli i swędzi. Działać trzeba natychmiast (123rf)

Nadeszło lato. Coraz więcej czasu spędzamy na dworze. Grille, spacery, wypad nad wodę - to czas obcowania z naturą. Niestety ten przyjemny wypoczynek mogą popsuć nam komary. Gdy nas pogryzą, na ciele pojawiają się czerwone i swędzące bąble. Jak sobie z nimi poradzić?

spis treści

1. Sposoby na ukąszenia komarów

Gdy ukąsi nas komar, na naszej skórze od razu pojawia się bąbel, który swędzi i piecze. Jeżeli szybko nie zareagujemy, to będziemy zmagać się z problemem przez kilka dni. Bąbel nie tylko nie jest estetyczny, ale także daje nieprzyjemne uczucie bólu i swędzenia. Działać trzeba natychmiast, a przede wszystkim warto powstrzymywać się od drapania. Co pomoże nam na ukąszenie komara?

Ocet na komary

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Komary nie lubią zapachu octu, stąd też jest to skuteczny sposób na ich odstraszenie. Wystarczy, że rozlejesz ocet na spodek i postawisz np. na balkonie, czy w innym miejscu, gdzie krążą komary. Wadą tego sposobu jest jednak fakt, że ocet ma nieprzyjemny zapach także dla nas. Jeśli jednak komar już nas ukąsi, to warto się przemóc i nasmarować bolące miejsce octem. Równie dobrze może sprawdzić się tu spirytus salicynowy.

Plaster cytryny na bolący bąbel

Przetrzyj swędzące miejsce plastrem z cytryny. Mimo, że początkowo zabieg ten może delikatnie piec, to dość szybko powinien przynieść ulgę. Wszystko dlatego, że sok z cytryny łagodzi powstały poprzez ukąszenie stan zapalny. Zabieg warto powtarzać kilka razy dziennie.

Natka pietruszki

Posiekaj drobno natkę pietruszki i przyłóż na swędzące miejsce. Ponieważ natka może spadać, warto ją zabezpieczyć np. używając bandaża. Taki “opatrunek” warto trzymać na bąblu przynajmniej przez kilka minut.

Liść białej kapusty

Podobnie działa liść z białej kapusty, który przyłożony na pogryzione miejsca, złagodzi stan zapalny i pomoże pozbyć się nieprzyjemnego uczucia swędzenia.

Ziemniak lub cebula

Ten patent sprawdza się w przypadku różnych ukąszeń, nie tylko komarów. Wystarczy, że na miejsce, gdzie powstał bąbel położymy plaster surowego ziemniaka lub cebuli. Można także delikatnie potrzeć. Sok z ziemniaka lub cebuli zmniejszy obrzęk, a także pomoże pozbyć się uczucia dyskomfortu. Zapewniamy, że ulga będzie natychmiastowa.

Uwaga! Jeśli bąbel po ukąszeniu owada utrzymuje się ponad tydzień, to koniecznie udaj się do lekarza. Może to być objaw uczulenia na jad komara, bądź wynik powstałego zakażenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze