Trwa ładowanie...

Skuteczność wydłużenia terapii celowanej u chorych z guzami stromalnymi

Avatar placeholder
29.09.2015 12:33
Skuteczność wydłużenia terapii celowanej u chorych z guzami stromalnymi
Skuteczność wydłużenia terapii celowanej u chorych z guzami stromalnymi

Z badań fińskich i niemieckich naukowców wynika, iż przedłużenie terapii celowanej do trzech lat u osób po usunięciu nowotworu układu pokarmowego o 55% zmniejsza ryzyko zgonu...

spis treści

1. Czym są guzy stromalne?

Guzami stromalnymi nazywa się nowotwory podścieliskowe przewodu pokarmowego. Inna ich nazwa to GIST – skrót pochodzący od ang. gastrointestinal stromal tumors. Nowotwory te są niezwykle rzadkie, a rozwijają się w żołądku lub w jelicie cienkim. Należą do grupy mięsaków, czyli nowotworów wywodzących się z tkanki łącznej. Szacuje się, że tego typu nowotwory występują u 30% ludzi starszych i w średnim wieku, przy czym w większości przypadków są one łagodne. Zdarza się jednak, że z czasem rozrastają się i tworzą większe, zagrażające życiu chorego guzy.

2. Leczenie nowotworów GIST

Leczenie nowotworu podścieliskowego przewodu pokarmowego rozpoczyna się od operacyjnego usunięcia guza. Ponadto przez rok podaje się choremu lek, który zmniejsza ryzyko nawrotu raka. Lek ten należy do grupy leków celowanych, których działanie uzależnione jest od obecności u chorego specyficznej mutacji genetycznej, powiązanej z rozwojem nowotworu. Nowotworom GIST towarzyszą mutacje genu kodującego kinazę tyrozynową oraz genu receptora alfa płytkopochodnego czynnika wzrostu. Mutacje te występują u 90% chorych z GIST. Lek podawany w ramach terapii celowanej ma za zadanie blokować białka produkowane w wyniku mutacji tych genów. Zanim zatwierdzono ten farmaceutyk tylko 50% pacjentów z GIST dającymi przerzuty przeżywało rok. Obecnie tyle samo chorych przeżywa 5 i więcej lat.

3. Przedłużenie terapii celowanej

Naukowcy postanowili sprawdzić jakie wyniki osiągnie się wydłużając terapię lekiem na nowotwory GIST z jednego roku do trzech lat. Badania przeprowadzono na 400 pacjentach, u których występowało ryzyko nawrotu nowotworu podścieliskowego przewodu pokarmowego po wcześniejszym usunięciu guza. Część chorych lek na raka otrzymywała przez rok, a druga część przez trzy lata. Okazuje się, że dłuższe przyjmowanie leku o 54% zmniejsza ryzyko nawrotu nowotworu w ciągu 5 lat, a o 55% zmniejsza ryzyko zgonu. Spośród chorych, którzy przez 3 lata stosowali lek, aż 92% przeżyło 5 lat, podczas gdy w grupie przyjmującej farmaceutyk przez rok 5 lat przeżyło 81,7% pacjentów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze