Trwa ładowanie...

Naukowcy odkryli wirus, który regeneruje wątrobę

Naukowcy odkryli sposób na regenerację wątroby. Po wielu latach pracy skonstruowali wirusa AAV, który jest w stanie „zmusić uszkodzone komórki do pracy”. Dzięki wynalazkowi, można zahamować włóknienie wątroby i uratować życie wielu osobom cierpiącym na niewydolność tego narządu.

Zobacz film: "Wpływ leków przeciwcukrzycowych na wątrobę"

Marskość wątroby do tej pory była chorobą nieodwracalną - skutkiem nadużywania alkoholu przez wiele lat. Naukowcy z Uniwersytetu w San Francisco stworzyli wirusa, który działa na uszkodzone komórki wątroby. Lekarstwo zamienia wyniszczone komórki na zdrowe.

- Wątroba ma zdolność regeneracji, dlatego jestem pewien, że poradzi sobie z nowymi komórkami bardzo dobrze. Będą mogły odbudowywać się naturalnie” - powiedział dr Holger Willenbring, autor badania.

Włóknienie wątroby pojawia się wtedy, kiedy podstawowe komórki organu – hepatocyty - nie regenerują się, ponieważ zostały uszkodzone w wyniku nadmiernego spożywania alkoholu lub innych chorób, np. zapalenia wątroby typu C (HCV).

Wstrzyknięcie wirusa AAV sprawia, że zniszczone komórki regenerują się, a wątroba częściowo odzyskuje swoją sprawność.

Chociaż odkrycie jest dużym przełomem, specjaliści nie ukrywają, że wciąż najlepszym lekarstwem na choroby wątroby jest przeszczep. Nowy wirus może być pomocny w terapii, ale w niektórych przypadkach transplantacja pozostanie jedynym sposobem na uratowanie życia.

Niestety, coraz więcej osób ma problemy z tym narządem. Niszczy ją alkohol, ale także zła dieta - pełna tłustych i słodkich produktów. Negatywnie oddziałują również leki, które bardzo obciążają wątrobę.

W Stanach Zjednoczonych co roku ponad 100 tys. osób umiera z powodu przewlekłej choroby wątroby. W Polsce marskość wątroby zabija ok. 10 tys. pacjentów rocznie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.