Trwa ładowanie...

Skutki otyłości to nie tylko wysoki cholesterol i cukrzyca. Alarmujące statystyki WHO

 Karolina Rozmus
24.05.2023 12:17
WHO wzywa do walki z epidemią otyłości
WHO wzywa do walki z epidemią otyłości (Getty Images)

Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej to większe ryzyko chorób układu krążenia, które wciąż są głównym sprawcą zgonów w Polsce. Jednak raport Światowej Organizacji Zdrowia ujawnia innych problem – rosnącej liczby nowotworów. Aż 200 tys. diagnoz każdego roku jest skorelowana z otyłością.

spis treści

1. Otyłość i jej skutki zdrowotne

Według analiz WHO nadwaga i otyłość powiązane są z aż 1,2 mln zgonów rocznie na terenie Europy. Na przestrzeni ostatnich lat to wzrost o 138 proc. Aż jedna czwarta dorosłych Europejczyków jest otyła, a w tych ponurych statystykach wyprzedzają nas tylko Ameryka Północna i Południowa.

"Wskaźniki nadwagi i otyłości osiągnęły rozmiary epidemii w całym regionie i wciąż się nasilają" – alarmuje WHO. Dyrektor organizacji, Hans Kluge, podkreśla, że otyłość przyczynia się do wielu chorób. A zaczyna się niewinnie, jak zauważa dietetyczka i diet coach Agnieszka Piskała-Topczewska, założycielka Instytutu Nutrition Lab - od podwyższonego poziomu cholesterolu.

Zobacz film: "Otyłość wpływa niekorzystnie na mózg. Najnowsze badania"

- Zaczyna się odkładać blaszka miażdżycowa, a to coś w rodzaju smaru, takiego tłuszczu, do którego przyklejają się różnego rodzaju substancje płynące z krwią – hemoglobina, składniki odżywcze. To zaczyna twardnieć i zarastać tętnice, zmniejszając światło przepływu krwi, prowadząc do nadciśnienia – mówi ekspertka w rozmowie z WP abcZdrowie i dodaje: - Otłuszczone narządy prowadzą do insulinooporności. Insulina nie może dotrzeć do wszystkich komórek i gospodarować glukozą, którą spożywamy. Tego konsekwencją jest cukrzyca.

Na jakie schorzenia jesteśmy narażeni? To nie tylko cukrzyca czy hipercholesterolemia i miażdżyca.

  • choroby układu krążenia – m.in. choroby serca, nadciśnienie, udar,
  • choroby układu pokarmowego – choroby wątroby, refluks żołądkowo-przełykowy,
  • astma,
  • dna moczanowa,
  • powikłania ze strony narządu ruchu,
  • choroby nerek,
  • zaburzenia hormonalne prowadzące do niepłodności,
  • ciężki przebieg COVID-19,
  • demencja i in.

2. Otyłość naraża nas na kilkanaście rodzajów raka

To nie wszystko. Według WHO 200 tys. nowych rozpoznań nowotworów każdego roku jest skorelowana z otyłością. Raport organizacji wskazuje, że liczby te będą rosnąć w kolejnych latach.

Związek określonych nowotworów z otyłością potwierdzają badania. Kilka lat temu Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), część Światowej Organizacji Zdrowia, powiększyła listę nowotworów powiązanych z nadmiarowymi kilogramami o kolejne osiem. Otyłość może być powodem co najmniej 13 różnych rodzajów raka.

Zdaniem Agnieszki Piskały-Topczewskiej większość nowotworów to konsekwencje złej diety i wynikającej z niej otyłości.

- I nie mówię tylko o tych nowotworach, które skorelowane są z tranzytem pokarmowym, tj. języka, żuchwy, przełyku, żołądka, trzustki, dwunastnicy, wątroby, jelita grubego i cienkiego oraz odbytnicy. Okazuje się, że otyłość zwiększa też ryzyko raka piersi, jajników, czerniaka czy prostaty – to ona w 80 proc. odpowiada za te nowotwory – mówi ekspertka.

Siedzący tryb życia, żywność wysoko przetworzona, a także niewielka ilość antyoksydantów w diecie to recepta na raka w naszym tyjącym społeczeństwie. Kluge wskazuje, że to niejedyna przyczyna problemu wielkiej wagi – czynniki środowiskowe, w tym marketing wysoko przetworzonej żywności, również mają wpływ.

Ale czy opodatkowanie słodkich napojów i ograniczenie reklam niezdrowej żywności wśród najmłodszych odwróci ten niechlubny trend? Zdaniem WHO to właściwy kierunek, który ma szansę zatrzymać epidemię otyłości.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze