Trwa ładowanie...

Skutki uboczne popularnych leków. Znasz je?

Avatar placeholder
13.08.2019 11:32
Popularne leki mogą powodować niedobory witamin i minerałów
Popularne leki mogą powodować niedobory witamin i minerałów (123rf)

Zwykle, przyjmując popularne leki, jak pigułka antykoncepcyjna czy środki przeciwbólowe, mamy świadomość, że mogą powodować skutki uboczne. Okazuje się jednak, że nie wszystkie są wymienione w ulotce. A mogą dotyczyć poważnych niedoborów witamin i minerałów.

1. Pigułka a kwas foliowy

Doustne środki antykoncepcyjne mogą obniżać poziom cynku, magnezu i selenu, przeciwutleniających witamin A, C, E, a także kilku witamin z grupy B. W tym bardzo ważnej witaminy B9, czyli kwasu foliowego.

Niedobory witamin wpływają na wygląd. Sprawdź, jak rozpoznać braki witamin
Niedobory witamin wpływają na wygląd. Sprawdź, jak rozpoznać braki witamin [6 zdjęć]

Nasze ciało nie może dobrze funkcjonować, nie mając zapewnionych odpowiednich warunków. Bardzo ważna

zobacz galerię

Niedobór kwasu foliowego jest niebezpieczny i może mieć szereg następstw, takich jak zaburzenia degeneracyjne, osteoporoza, choroby układu krążenia, niedokrwistość czy miażdżyca. Szczególnie groźny jest niedobór kwasu foliowego u kobiet ciężarnych, zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u płodu.

Zobacz film: "Groźny niedobór witaminy B12"

Po odstawieniu doustnej antykoncepcji poziom folianów na szczęście wraca do normy. Warto jednak, planując ciążę, po odstawieniu pigułki przez kilka miesięcy suplementować kwas foliowy.

2. HTZ a witamina B12

Wiele rodzajów hormonalnej terapii zastępczej zawiera hormony podobne do zawartych w pigułkach, więc też może powodować niedobory. Zwłaszcza wówczas, gdy kobieta przez wiele lat stosująca doustną antykoncepcję przechodzi na HTZ w okresie menopauzy, niedobory mogą być dotkliwe.

HTZ może wpływać na poziom magnezu, witaminy B12, cynku i witaminy C. Niski poziom B12 upośledza funkcjonowanie układu nerwowego i pokarmowego, magnez jest ważny dla zdrowia kości i serca, a zarówno niski poziom cynku, jak i witaminy C, obniża odporność. Warto więc, stosując HTZ, regularnie sprawdzać poziom witamin i minerałów i przeciwdziałać niedoborom.

3. Metformina a witamina D

Metformina jest lekiem doustnym, skutecznym w kontrolowaniu cukrzycy typu 2. Pacjenci przyjmują ją zwykle przez długie okresy. Lek ten może jednak obniżać poziom witamin B1, B12, kwasu foliowego i magnezu, a także witaminy D.

Witamina D ma kluczowe znaczenie dla zdrowia kości i serca. Jej niedobór przyczynia się do rozwoju nadciśnienia, osteoporozy, zaburzeń depresyjnych i wielu nowotworów. Problem niedoboru witaminy D może dotyczyć nawet 90 proc. Polaków! Warto więc, przede wszystkim w okresie zimowym, rozważyć jej suplementację.

Pacjentom przyjmującym metforminę, ze względu na często towarzyszący cukrzycy typu 2 refluks żołądkowy, często zaleca się jednocześnie leki zobojętniające sok żołądkowy. Mają one wpływ na wchłanianie witamin z grupy B i witaminy C, dlatego tym bardziej warto w takiej sytuacji kontrolować poziom witamin i minerałów.

4. Beta-blokery i statyny a koenzym Q10

Beta-blokery stosuje się w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi i dusznicy bolesnej. Leki te hamują enzymy, które wykorzystują wytwarzający energię koenzym Q10 jako kofaktor, co może przyczyniać się do typowych skutków ubocznych beta-blokerów, takich jak zmęczenie.

Koenzym Q10 jest potrzebny do produkcji energii w komórkach. Przy jego niedoborach organizm słabnie, zwiększa się ryzyko chorób przewlekłych, zmniejsza wydolność serca. Dlatego osoby przyjmujące beta-blokery powinny go suplementować.

Podobne niedobory Q10 mogą powodować statyny, stosowane w celu obniżenia poziomu cholesterolu. Mogą one zmniejszyć poziom Q10 we krwi nawet o połowę w ciągu dwóch tygodni stosowania, co może przyczyniać się do bólu mięśni i osłabienia.

5. Leki przeciwbólowe a witaminy

Każdy czasem sięga po tabletkę przeciwbólową. Jeśli zdarza się to sporadycznie, nie powinno powodować skutków ubocznych. Jeśli jednak środki przeciwbólowe stosujemy nagminnie, może pojawić się problem.

Ibuprofen może wpływać na poziom kwasu foliowego i witaminy B6, a długotrwałe stosowanie aspiryny może być związane z niskim poziomem kwasu foliowego i witaminy B12, a także zwiększać utratę witaminy C i cynku w moczu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze