Skutki złej diety

Odchudzanie jest to proces mający na celu zmniejszenie ilości zbędnej tkanki tłuszczowej. Istnieją różne metody zmniejszenia nadmiaru tkanki tłuszczowej: zwiększenie aktywności fizycznej, operacyjne odsysanie tłuszczu, ale najpopularniejsze są diety odchudzające. Dieta cud niestety nie została jeszcze opracowana, bo każdy innowacyjny sposób odżywiania pomagający nam bardzo szybko schudnąć, jednocześnie zwiększa ryzyko wystąpienia efektu jo-jo. Skutki złej diety mogą sprawić, że nasz organizm przestanie prawidłowo funkcjonować.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Jakich diet unikać?

Dieta odchudzająca bardzo często wykorzystywana jest jako jedyny sposób uzyskania upragnionej wagi. Lecz to, czy odchudzanie przyniesie pożądane i trwałe efekty, zależy wyłącznie od osoby, która ją stosuje. Może jej się bowiem wydawać, że robi wszystko tak, jak należy, a w rzeczywistości może być zupełnie inaczej – tkwi w błędzie, myśląc, że trzyma się wytyczonego planu. Tak naprawdę, aby się odchudzić, stosując dietę, należy unikać następujacych błędów:

  • Nie stosuj diet cud!

Nasz organizm do prawidłowego działania potrzebuje dziennie około 60 różnych składników. Musimy o tym pamiętać również w trakcie odchudzania. Stosując jednostronne diety, podejmujemy duże ryzyko, że nie dostarczymy sobie wszystkich składników odżywczych ważnych dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania. Doprowadzamy tym samym do poważnych niedoborów witaminowo-mineralnych w naszym organizmie, co w konsekwencji niekorzystnie wpłynie na nasze zdrowie.

  • Głodówkom mówimy nie!

Stosując głodówkę, liczymy na szybki ubytek kilogramów, myśląc, że spalamy tłuszcz... niestety, prawda wygląda inaczej. Podczas głodówki tracimy wodę i tkankę mięśniową, a nie spalamy tkanki tłuszczowej. Każdy stosowany przez nas reżim dietetyczny obniża tempo przemiany materii, czyli organizm przestawia się na tryb oszczędnościowy - jednocześnie żadna metoda odchudzania nie obniża jej tak bardzo jak głodówka! Kilka kilogramów zgubionych „dzięki głodówce” powoduje tak duże spustoszenie w naszym organizmie, że pracę nad dalszym spadkiem wagi można zacząć dopiero po kilku-kilkunastu tygodniach, kiedy po stopniowym zwiększeniu ilości kcal w diecie, organizm zwiększy przemianę materii.

Poza tym, po skończeniu głodówki najczęściej wracamy do nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Organizm pozbawiony energii dostarczanej z pożywieniem spowalnia procesy metaboliczne i zaczyna magazynować energię w postaci tkanki tłuszczowej, dlatego też aż 80% osób po głodówkach odchudzających wraca do poprzedniej wagi.

Kiedy chudnięcie staje się niebezpieczne?

  • Wystrzegaj się efektu jo-jo!

Jeżeli podejmujemy decyzję o odchudzaniu, musimy realizować ją z żelazną wręcz konsekwencją. Tylko takie podejście gwarantuje sukces. Naprzemienne tycie i chudnięcie powoduje stopniowe i znaczne obniżenie tempa przemiany materii, w związku z czym odchudzanie będzie coraz trudniejsze, z czasem stanie się praktycznie niemożliwe.

  • Nie chudnij za szybko!

Pamiętaj, że najbezpieczniejsze chudnięcie to ubytek masy ciała w tempie 0,5-1 kg tygodniowo. Diety, które zakładają szybki spadek wagi w krótkim czasie są najbardziej szkodliwe dla zdrowia, zwiększają one prawdopodobieństwo efektu jo-jo po skończonej diecie oraz mogą doprowadzić do znacznych niedoborów witaminowo-mineralnych.

  • Nie chudnij za dużo!

Każde chudnięcie powinno mieścić się w rozsądnych granicach. Jeśli osiągniemy naszą zdrową wagę, powinniśmy zakończyć nasze odchudzanie. Warto zgłosić się do specjalisty, który oszacuje naszą wagę zdrową i wytyczy podstawowe założenia utraty kilogramów. Skuteczne odchudzanie jest niezbędne dla osób z nadwagą lub otyłością, ale niekontrolowane może skierować się w stronę przeciwną (anoreksja i bulimia). Choroby te spowodowane nadmiernym odchudzaniem mogą w skrajnych przypadkach być przyczyną śmiertelnego zagłodzenia organizmu!

Podążając za idealną figurą, należy pamiętać, by zachować zdrowy rozsądek. Gdy decydujemy się na jakąkolwiek dietę, musimy mieć na uwadze, że żadna metoda odchudzania nie przyniesie oczekiwanych efektów bez konsekwencji i wytrwałości.

Komentarze (7)
~KarolinaW
~KarolinaW ponad rok temu

@~Mela: U mnie było podobnie. za dużo błonnika i zaparcia gotowe. Zwiększyłam później ilość wypijanej wody, owoców, warzyw i wszystko wróciło do normy. W międzyczasie doraźnie korzystałam z czopków eva/qu. Pomagały.

Odpowiedz
~Anka
~Anka ponad rok temu

@~Mela: tak, można przegiąć :-) organizm może nie tolerować błonnika w nadmiarze. Ja jadłam płatki owsiane, dosypując do nich nawet półki szklanki otrąb. Mój organizm niezbyt dobrze toleruje takie nieobrobione ziarno, no i kiszka. Zaparcia gotowe.

Odpowiedz
~Damiano25l
~Damiano25l ponad rok temu

Ja nabawiłem się dużego ubytku magnezu przez zdrową, ale jednolitą dietę, co po kilku miesiącach dało bardzo nieprzyjemne objawy z problemami sercowymi na czele. Trzeba wcinać wszystkiego po trochu.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Porady dietetyczne dla odchudzających się
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Porady dietetyczne dla odchudzających się
Porady dietetyczne dla odchudzających się

Co jeść na mieście podczas diety?

Co jeść na mieście podczas diety?

Woda przed posiłkiem Przed posiłkiem zamów wodę z cytryną. Picie wody hamuje nieco głód, nawadnia organizm po długim dniu i dostarcza energię. Szklanka wody zapewni, że będziesz ściślej trzymać się wyznaczonych zasad przy zamawianiu posiłku. Zamiast wina...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Zdrowe produkty odżywcze

Zdrowe produkty odżywcze

Różnice w stylu życia nie są tak ważne w procesie długoterminowego przybierania na wadze, jak zmiany w diecie. Najważniejsze jest spożywanie zdrowych, świeżych produktów, które pomogą utrzymać pożądaną wagę na dłużej.

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Podjadanie w nocy

Podjadanie w nocy

Naukowcy przekonują, że podjadając w nocy, tyje się dwa razy szybciej.

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Jedzenie, które pomaga zrzucić wagę

Jedzenie, które pomaga zrzucić wagę

węglowodanów. W dodatku podzielone są na porcje, dlatego łatwiej jest kontrolować to, ile się ich zje. Pałeczki serowe to wspaniała dietetyczna

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Aktywne odchudzanie brzucha

Aktywne odchudzanie brzucha

W odchudzaniu najważniejsze jest stosowanie się do dewizy: ruszaj się przy każdej okazji.

Porady dietetyczne dla odchudzających się

7 produktów, które pomagają spalić tłuszcz

7 produktów, które pomagają spalić tłuszcz

Zdrowy styl życia Bądźmy szczerzy - żaden produkt magicznie nie sprawi, że tłuszcz zniknie, ale niektóre produkty pomagają stracić na wadze i ją utrzymać. Przykładowo, niektóre z nich są pełne błonnika, który przedłuża uczucie sytości, przez co unika...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Jak zmniejszyć porcje i nie odczuwać głodu?

Jak zmniejszyć porcje i nie odczuwać głodu?

Zacznij posiłek od szklanki wody Wypij dużą szklankę wody, zanim usiądziesz do obiadu. Napełnienie żołądka wodą sprawi, że prawdopodobieństwo przejedzenia się będzie mniejsze. Co więcej, niektóre objawy odwodnienia mogą powodować burczenie w brzuchu,...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Zobacz, dlaczego nie powinnaś liczyć kalorii na diecie

Zobacz, dlaczego nie powinnaś liczyć kalorii na diecie

Liczyć czy nie? Codzienne liczenie kalorii może być bardzo pracochłonne i uciążliwe. Poza tym, wbrew pozorom kontrola zawartości kalorycznej każdego posiłku wcale nie jest taka dobra. Zastanawiasz się, dlaczego? Kaloria kalorii nierówna Zamiast pełnowartościowego...