Trwa ładowanie...

Słodzone napoje tuczą bardziej niż jedzenie

Sacharoza, czyli zasadniczy składnik białego cukru, może w różny sposób wpływać na masę ciała. Wszystko zależy od tego, czy występuje w postaci płynnej, czy formie stałej.

Zobacz film: "Odstawiła cukier na 5 dni. Efekty były natychmiastowe"

1. Cukier w płynie a cukier w jedzeniu

Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii i Chin przeprowadził 8-tygodniowe badania na myszach, którego celem było określenie, w jakiej postaci sacharoza bardziej przyczynia się do tycia – płynnej czy stałej.

Jednej grupie gryzoni podawano cukier w wodzie, drugiej w jedzeniu. W obu grupach dodany cukier stanowił 73 proc. dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

Naukowcy monitorowali masę ciała myszy, tkankę tłuszczową, spożycie kalorii i wydatek energetyczny. Zmierzyli również odpowiedź glukozy i insuliny, aby ocenić, jak szybko zwierzę może zachorować na cukrzycę.

Wyniki wykazały, że myszy, które dostały płynną sacharozę w wodzie do picia, spożywały więcej kalorii, więcej przybrały na wadze i miały większą ilość tkanki tłuszczowej.

Natomiast myszy, które dostały taką samą ilość sacharozy w granulkach pokarmowych, ale piły zwykłą wodę, były szczuplejsze niż te, które otrzymywały sacharozę w płynie.

Ponadto grupa myszy pijąca słodzoną wodę wykształciła niższą tolerancję na glukozę, co w efekcie przyczyniło się do podwyższenia ryzyka zachorowania na cukrzycę.

2. Sacharoza jest szkodliwa dla zdrowia

Sacharoza występuje w większości produktów, a spożywana w nadmiarze jest szkodliwa dla zdrowia i może doprowadzić nie tylko do rozwoju cukrzycy.

Wiąże się ją z takimi chorobami, jak depresja, artretyzm, nadciśnienie, a także próchnicą. Zbyt duża ilości sacharozy w diecie może przyczynić się również do problemów z erekcją u mężczyzn.

Poza tym cukier przyspiesza starzenie skóry i ogólne starzenie organizmu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.