Trwa ładowanie...

Joseph Fair, słynny "łowca wirusów" z COVID-19. "Jest coś przerażającego w niemożności złapania oddechu"

Joseph Fair apeluje do ludzi, aby poważnie potraktowali zachowanie dystansu społecznego. Znany w USA wirusolog trafił do szpitala z koronawirusem. Przedtem regularnie uprawiał sport i nie miał żadnych chorób współistniejących. "Jeśli to dotknęło mnie, może też dotknąć każdego" - ostrzega Fair.

Zobacz film: "Prof. Cezary Szczylik o testach dla medyków"

1. Koronawirus. Po co zachowywać dystans społeczny?

Joseph Fair poinformował o tym, że trafił do szpitala z powodu koronawirusa na swoim Twitterze.

"Moi przyjaciele zastanawiają się, gdzie byłem: mam COVID-19 i jestem hospitalizowany" – napisał. Fair przyznał, że wciąż jest w szpitalu, a powrót do zdrowia zajmie trochę czasu.

Fair uważa, że mógł zarazić się w samolocie
Fair uważa, że mógł zarazić się w samolocie (Twitter)

"Proszę, zachowujcie dystans społeczny. Zastosowałem maksymalne środki ostrożności, ale nie udało mi się uchronić. Wrócę, jak tylko będę mógł, przyjaciele" – dodał wirusolog.

2. Czy koronawirusem można zakazić się przez oczy?

Wirusolog nie wyklucza, że mógł zarazić się koronawirusem podczas ostatniego lotu z Nowego Jorku do Nowego Orleanu. Jak mówi, leciał do domu, a jego linia lotnicza nie dopilnowała zachowania bezpiecznego dystansu między pasażerami.

"Usiadłem tuż obok kogoś. Samolot był pełny – wspomina Fair. - Miałem na sobie maskę, miałem rękawiczki, miałem środek odkażający, ale wirus może dostać przez oczy" - podkreśla.

3. Objawy koronawirusa

Po trzech dniach od lotu Fair zauważył u siebie pierwsze objawy koronawirusa. Zaczęło się od całkowitego braku apetytu", bólu mięśni i lekkiej gorączki.

"W tym momencie nie były to "klasyczne objawy COVID", żadne nie są. Właśnie tego się uczymy" – podkreśla Fair, dodając, że koronawirus jest bardzo zmienny.

4. Leczenie koronawirusa w domu

Przez pierwsze 3-4 dni Fair był przekonany, że nie jest wystarczająco chory, aby zwrócić się o pomoc lekarską. Miał skoki gorączki, ale zdecydował się na samoleczenie Tylenolem, dużą ilością płynów i owoców. "W zasadzie to, co robisz, gdy masz przeziębienie lub grypę" - opowiada Fair.

Ale w ostatni weekend objawy zaczęły się nasilać, a w sobotę zauważył, że zaczyna mu brakować tchu.

"Już w poniedziałek nie mogłem wziąć pełnego oddechu i musiałem wezwać pogotowie" – wspomina wirusolog.

Po wizycie na izbie przyjęć Fair trafił do centrum medycznego Tulane. Najciekawsze jest to, że lekarze cztery razy przeprowadzali testy na obecność koronawirusa, ale żaden nie był pozytywny. Nie ulegało jednak wątpliwości, że Fair ma COVID-19.

On sam uważa, że miał negatywne testy, ponieważ wirus już zdążył opuścić jego organizm, ale ciało wciąż reagowało na szkody przez niego wyrządzone.

5. Koronawirusem może zarazić się każdy

Fair, który był na pierwszej linii walki z epidemią Eboli, przyznał, że nawet dla niego pierwszy dzień w szpitalu był traumatyczny.

"Jest coś szczególnie przerażającego w niemożności uzyskania tchu" - powiedział.

Mężczyzna poprosił swoich lekarzy, aby go intubowali tylko wtedy, gdy nie będzie innego wyjścia, więc dostał maskę tlenową widoczną na zdjęciu w jego tweecie. Po trzech dniach pobytu w szpitalu wciąż ma problemy ze złapaniem tchu.

W wieku 42 lat Fair biega 5-10 mil dziennie, ma dobrą pojemność płuc i nie ma żadnych chorób współistniejących. Powiedział więc, że po doświadczeniu z koronawirusem wyciągnął wnioski. Jeden z nich: "jeśli to mogło dotknąć mnie, to może też każdego".

"Twoje życie jest cenniejsze niż jakikolwiek krótkotrwały dyskomfort, nawet ekonomiczny" – podkreślił słynny łowca wirusów.

Zabacz także: Naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow uważają, że Covid-19 może skrócić życie o 10 lat

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.