Trwa ładowanie...

Śmieciowe jedzenie niebezpieczne dla dziecka. Może powodować alergie pokarmowe

Avatar placeholder
24.06.2019 11:30
Śmieciowe jedzenie niebezpieczne dla dziecka. Może powodować alergie pokarmowe
Śmieciowe jedzenie niebezpieczne dla dziecka. Może powodować alergie pokarmowe (123rf.com)

Szkodliwe substancje, które znajdują się w wysoko przetworzonym jedzeniu mogą znacząco wpływać na rozwój alergii pokarmowych u dzieci. Tzw. “junk food”, czyli śmieciowe jedzenie jest groźne nie tylko z tego powodu.

1. Śmieciowe jedzenie a alergie pokarmowe u dziecka

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Neapolu przeprowadziła badania dzieci z alergiami pokarmowymi i oddechowymi. Grupę kontrolną stanowiły dzieci bez alergii. Dzieci miały od 6 do 12 lat.

Naukowcy zaobserwowali, że w organizmie dzieci spożywających duże ilości śmieciowego jedzenia, znajduje się duża ilość substancji zwanych produktami końcowymi zaawansowanej glikacji (AGE).

Związki te, w dużej ilości pojawiają się też u dzieci z alergiami. To może oznaczać, że tzw. “junk food” może przyczyniać się do powstawania i nasilania się alergii pokarmowej u dzieci. Jak mówi jeden z głównych autorów badania dr Roberto Berni Canani, do tej pory nie było do końca wiadomo, dlaczego w ostatnich latach doszło do drastycznego wzrostu alergii różnego rodzaju u dzieci, dlatego AGE może być odpowiedzią na to pytanie.

Zobacz film: "Codziennie jadła pizzę na śniadanie. Co się zmieniło?"

Jak wiemy śmieciowe jedzenie powoduje też inne problemy.

2. Śmieciowe jedzenie a inne choroby

Jedzenie wysoko przetworzonej żywności nie jest dobre dla naszego organizmu. Dieta oparta na frytkach, hamburgerach, gotowych daniach odgrzewanych w mikrofalówce i pizzy, prędzej czy później odbije się na naszym zdrowiu.

Nagromadzenie w organizmie produktów końcowych zaawansowanej glikacji przyczynia się w dużej mierze do rozwoju miażdżycy, cukrzycy i zaburzeń neurologicznych.

Według badań egzogenne AGE (czyli te dostarczane z pożywieniem) są prawie całkowicie nieusuwalne z ustroju. Są też odporne na działanie enzymów, co sprawia, że kumulują się w organizmie, siejąc spustoszenie.

Wyniki badań włoskich naukowców potrzebują jeszcze potwierdzenia, ale rzucają nowe światło na korelację między spożywaniem śmieciowego jedzenia a obecnością alergii pokarmowych u dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze