Trwa ładowanie...

Sofrologia - charakterystyka, na czym polega, wskazania, cele

Sofrologia to jedna z technik relaksacyjnych, które pozwalają na rozluźnienie ciała, kontrolę emocji i eliminację stresu. Metoda ta łączy w sobie ćwiczenia oddechowe, wizualizacje oraz specyficzne ruchy ciała. Co warto wiedzieć o sofrologii?

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

spis treści

1. Co to jest sofrologia?

Sofrologia to nieinwazyjna technika, która oddziałuje na ciało i umysł. Jest to połączenie ćwiczeń oddechowych, łagodnych ruchów ciała i sofronizacji (charakterystycznych wizualizacji).

Ćwiczenia te wymagają zamknięcia oczu, ale mogą być wykonywane zarówno na siedząco, jak i na stojąco. Sofrologia została stworzona w latach 60. przez neuropsychiatrę Alfonso Caycedo. Cieszy się ogromną popularnością we Francji i w Szwajcarii, gdzie jest finansowana przez państwo.

2. Na czym polega sofrologia?

Sofrologia wywołuje stan podobny do hipnozy, który pozwala na rozluźnienie ciała. Jednocześnie dochodzi do pobudzenia prawej półkuli mózgu, odpowiedzialnej między innymi za kreatywność i intuicję.

Technika składa się z dwunastu poziomów, ułożonych w trzy cykle. Ich kolejność pozwala na prawidłowy przebieg sofrologii i jednoczesne rozwijanie własnej świadomości, uczucia harmonii i rozluźnienia. By docenić zalety metody konieczne jest wykonanie wszystkich poniższych punktów.

Poziom I został zainspirowany jogą i skupia się na poznaniu własnego ciała, jego możliwości, kształtu, zakresu ruchów. Jednocześnie uczy odpowiedniego sposobu oddychania, kontroli nad spięciem mięśni i usuwania wewnętrznego napięcia.

Poziom II wywodzi się z buddyzmu, polega na tworzeniu pozytywnej wizji przyszłości i zarysowania własnych planów. Dzięki temu rozwija się też postrzeganie zmysłowe (eksteroceptywne, interoceptywne, proprioceptywne).

Poziom III zainspirowany japońskim zen to pewien rodzaj medytacji, która łączy ciało z umysłem. W czasie trwania tego etapu dochodzi do pracy nad przeszłością i postrzeganiem wydarzeń z innej perspektywy.

Poziom IV to czas skupienia na rzeczach ważnych, na naszej pozycji w społeczeństwie i uczuciach, związanych z rzeczywistością.

Poziom V-XII to poszerzenie zakresu własnej świadomości, pamięci komórkowej i pogłębiania wartości egzystencjalnej. Sofrologia została zbudowana z uwagi na trzy filary: świadomość ciała, pozytywne myślenie oraz odbieranie rzeczywistości z punktu widzenia siebie oraz otoczenia. Technika ta może być przeprowadzana na sesjach indywidualnych i grupowych, w zależności od konkretnych potrzeb.

Niektórzy specjaliści oferują również warsztaty, podejmujące konkretne tematy, związane na przykład z bezsennością czy uczuciem niepokoju. Sofrologia, tak jak większość technik relaksacyjnych wymaga systematyczności.

Zobacz także:

3. Kiedy warto korzystać z sofrologii?

 • problemy psychologiczne,
 • depresja,
 • nerwica,
 • stany lękowe,
 • problemy ze snem,
 • nadmierny stres,
 • astma,
 • arytmia,
 • zbliżające się egzaminy,
 • trudności w kontrolowaniu złości czy smutku,
 • ból, np. w czasie porodu.

4. Cele sofrologii

Głównym założeniem sofrologii jest eliminacja stresu, uczucia niepokoju i lęku. Dodatkowo metoda pozwala na odsunięcie od siebie natrętnych myśli, zmniejsza napięcie i poprawia samopoczucie.

Za pomocą sofrologii możliwe jest zwiększenie pewności siebie, wzrost motywacji, a także nabycie umiejętności szybkiej relaksacji oraz odpoczynku. Wiele osób korzysta z tej techniki, by zmniejszyć dolegliwości bólowe, również te towarzyszące chorobom przewlekłym.

Sofrologia wprowadza w stan świadomości pomiędzy czuwaniem a snem, dzięki czemu umożliwia stymulowanie umiejętności, często takich o których nie mieliśmy pojęcia. Dodatkowo rozluźnia ciało, uczy skupienia na sobie, kontroli własnych emocji, utrzymania koncentracji oraz pozytywnego myślenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza