Sok z buraków obniża ciśnienie krwi i zapobiega demencji

Sok z buraków może pomóc obniżyć ciśnienie krwi, a nawet zapobiec demencji, udarowi mózgu i zawałom serca. Naukowcy z University of Exeter odkryli, że codzienna porcja soku z **surowego buraka** może pomóc zachować sprawność fizyczną o 16 procent dłużej.

Źródło sukcesów sportowych

Działanie soku z buraka jest powszechnie znane w świecie sportu. Zapobiega on zakwasom i dodaje energii w czasie treningu. Chociaż dużo mówi się o zbawiennych właściwościach tego soku, do tej pory nie było wiadomo, ile powinniśmy go wypijać, aby uzyskać optymalne efekty.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Dopiero nowe badanie naukowców z Exeter określiło magiczną ilość soku, jaką powinniśmy pić. Zalecane spożycie to 70 ml dziennie.

"Nowe badania zapewnią znacznie jaśniejszy obraz tego, jaka jest optymalna ilość soku z buraka. Bardzo duże porcje nie niosą ze sobą proporcjonalnie większych korzyści” - powiedział Andy Jones, lider zespołu badawczego.

Naukowcy odkryli też, że najlepsze efekty daje spożywanie soku dwie i pół godziny przed treningiem. Badania wykazały, że to wtedy organizm osiąga szczyty wydajności, a następnie jego wydolność stopniowo maleje.

"Z badania jasno wynika, że sok z buraków faktycznie może zmniejszyć ilość tlenu potrzebną do wykonania ćwiczeń, nawet tych mało intensywnych. W zasadzie, efekt ten może pomóc ludziom robić rzeczy, których inaczej nie byliby w stanie zrobić" - powiedziała Katie Lansley, doktorantka Uniwersytetu w Exeter i główna autorka badania.

Zbawienne azotany

Sok z buraków pomaga osobom aktywnym fizycznie także za sprawą swojego działania przeciwzapalnego - pomaga mięśniom szybciej się regenerować.

Wyniki te zostały potwierdzone przez Centrum Medyczne Wake Forest Baptist w Północnej Karolinie. Naukowcy ujawnili dodatkowo, że sok z buraka może obniżać ciśnienie krwi i poprawić zdrowie naczyń krwionośnych u osób starszych, nawet tych z chorobami serca.

Domowe sposoby na kaszel - syrop z buraka

Sok z buraka jest polecany w leczeniu przeziębienia i grypy,łagodzi objawy uporczywego kaszlu i chrypki. Jest cennym źródłem żelaza i kwasu foliowego niezbędnego...

Uzyskanie takiego efektu możliwe jest dzięki azotanom, które pozwalają sercu zużywać mniej tlenu, co sprawia, że inne mięśnie mają go więcej. Azotany mogą również rozszerzyć naczynia krwionośne, co zwiększa przepływ krwi do ciała, w tym do mózgu.

W dłuższej perspektywie czasu, regularne picie soku z buraka może pomóc w zapobieganiu atakom serca, anemii  i udarom mózgu, a także zahamować progresję otępienia starczego.

Warto pamiętać także, że buraki są pełne antyoksydantów, więc wspierają układu odpornościowy i pomagają zapobiegać nowotworom.

Kinga Ludwik, 10 miesięcy temu

Ziołolecznictwo

Komentarze (7)
~Hubi75
~Hubi75 10 miesięcy temu

Buraki faktycznie są zdrowe ale większość ludzi nie ma dostępu do buraków nie nawożonych chemią i pestycydami. A warzywa bulwiaste kumulują to paskudztwo, tak samo jak metale ciężkie. Częste spożycie doprowadzi do zatrucia organizmu. Te artykuły są strasznie infantylne i jednostronne.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ziołolecznictwo
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Ziołolecznictwo
Ziołolecznictwo

Zdrowotne właściwości morszczynu

Zdrowotne właściwości morszczynu

Podwodny skarb Morszczyn pęcherzykowaty jest jednym z najbardziej powszechnych rodzajów wodorostów. Od wieków ceniony zarówno ze względu na właściwości prozdrowotne, jak i walory smakowe, dziś cieszy się wzrastającym zainteresowaniem. Stosowany głównie...

Ziołolecznictwo

Zastosowanie ziół

leczyć bezsenność i nerwicę. Ziołolecznictwo jest wypełnione melisą. Przeciwdziała wzdęciom, przynosi ulgę przy rozstrojach żołądka i przewodu

Ziołolecznictwo

Bezpieczne ziołolecznictwo

na bazie roślin czy ziół, sądząc, że już samo ich pochodzenie gwarantuje bezpieczeństwo. Co zatem należy robić, żeby ziołolecznictwo było skuteczne (...) mogą być również ich interakcje z „klasycznymi" lekarstwami. Na przykład dziurawiec,...

Ziołolecznictwo

Wodorosty sposobem na zdrowie jelit?

Wodorosty sposobem na zdrowie jelit?

Brytyjscy naukowcy twierdzą, że morska roślinność to sposób na zdrowie układu pokarmowego. W niektórych częściach świata wodorosty są stałym elementem diety i obserwuje się tam dużo mniej przypadków chorób jelit. Czy warto jeść zielone glony? Wodorosty...

Ziołolecznictwo

Mieszanki ziołowe na letnie dolegliwości

? Cudowna moc ziołolecznictwa Ziołolecznictwo przynosi ulgę w wielu drobnych dolegliwościach. Zioła dostępne są pod postacią mieszanek ziołowych, naparów (...) z mięty pieprzowej zmieszana z kilkoma kroplami olejku...

Ziołolecznictwo

Ziołolecznictwo na co dzień

Aby nadążyć za szybkim tempem życia coraz częściej sięgamy po różnego rodzaju preparaty wspomagające. Bierzemy leki, żeby się obudzić i zasnąć, nabrać energii i się odprężyć. Zamiast od razu wybierać syntetyczne leki, warto jednak wypróbować dobroczynne...

Ziołolecznictwo

Szałwia - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Szałwia lakarska pochodzi od łacińskiego słowa „salvere" - „leczyć". Jest stosowana od wieków jako środek bakteriobójczy i ściągający. Szałwią leczono astmę, biegunkę, nieżyty żołądka, łagodzono bolesność miesiączek i bóle gardła. A jakie zastosowania...