Trwa ładowanie...

Sól jednak zdrowa? Nowe, kontrowersyjne badania naukowców

 Ewa Rycerz
10.07.2016 16:32
Sól jednak zdrowa? Nowe, kontrowersyjne badania naukowców
Sól jednak zdrowa? Nowe, kontrowersyjne badania naukowców

Zbyt duża ilość soli jest niebezpieczna dla zdrowia- to wiadomo od dawna. Teraz jednak naukowcy opublikowali badania, z których wynika, że zbyt mała ilość tego składnika w diecie może zwiększać ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu.

Co więcej, badania przeprowadzone na Uniwersytecie McMaster w Hamilton Health Sciences wykazały, że spożywanie większej ilości niż zalecane przez WHO trzy gramy soli dziennie może być korzystne dla zdrowia.

Naukowcy przeanalizowali dane ponad 130 tysięcy ludzi zamieszkałych w 49 krajach. Skupili się na relacjach pomiędzy spożywaniem sodu (soli) a zgonami spowodowanymi przez choroby serca i udar mózgu. Próbowali stwierdzić, **czy ta relacja różni się u osób z wysokim i normalnym ciśnieniem tętniczym krwi**.

Co pokazały wyniki? Niezależnie od tego, czy dany pacjent cierpiał na nadciśnienie czy nie – spożywanie zbyt małej ilości soli związane było z częstszym występowaniem ataku serca, udaru mózgu, a nawet zgonów.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Naukowcy podkreślają, że osoby z nadciśnieniem powinny ograniczyć ilość sodu, ale nie oznacza to, że mają z niej zrezygnować osoby zdrowe. Sól należy spożywać, ale w umiarkowanych ilościach.

Wniosek? W przypadku osób zdrowych, z ciśnieniem tętniczym krwi w normie, stosowanie soli należy jedynie minimalnie ograniczyć. Całkowita rezygnacja może się bowiem wiązać z większym ryzykiem wystąpienia chorób serca.

Inaczej jest w przypadku osób z nadciśnieniem. „Sercowcy” będą bardziej narażeni na zawał serca lub udar mózgu, jeśli będą spożywać duże ilości tego pierwiastka.

Ponadto, wyniki pokazują, że chociaż istnieje dolna granica spożycia sodu, której nie należy przekraczać, to szkody związane z wysokim spożyciem soli wydają się dotyczyć tylko osób z nadciśnieniem tętniczym.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze