Spalanie kalorii – ćwiczenia fizyczne, sen, prace domowe, mity

Pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy osobie odchudzającej się, z pewnością dotyczy tego, ile i w jaki sposób można spalić kalorii. Każda czynność, jaką wykonujemy, przyczynia się do tego, że w organizmie zachodzi spalanie kalorii. Nie musi być to koniecznie bieganie, pływanie czy innego rodzaju aktywność fizyczna. Co wpływa na spalanie kalorii? Wystarczy umyć okna, podłogę, wyspać się… lub napisać sms-a.

Spalanie kalorii a ćwiczenia fizyczne

Oczywiście to, ile kalorii może spalić dana osoba, zależy nie tylko od rodzaju aktywności, ale też od takich czynników jak: płeć, waga, wiek, tempo, intensywność wykonywania ćwiczenia. Intensywny trening pozwala zgubić zbędną tkankę tłuszczową i przyspiesza przemianę materii. Na spalanie kalorii skuteczne jest:

Czemu nie możemy schudnąć?

To jednak nie wszystko. Do ćwiczeń pomocnych w spalaniu kalorii można zaliczyć też szybki marsz, podczas którego spalimy 293 kalorie na godzinę, a nawet spacer – 228 kcal/h. Na spalanie kalorii najlepiej wpływa… wchodzenie po schodach! Przez godzinę takiej aktywności możemy stracić aż 948 kalorii. Tak więc, wchodź jak najwyżej!

Spalanie kalorii a sen

Spalanie kalorii podczas snu? Czy to na pewno możliwe? Tak! Kalorie spalamy nawet wtedy, gdy śpimy. Organizm zużywa wtedy energię na regenerację. Godzina snu wpływa na spalanie około 70 kalorii . Co ważne, osoby, które się odchudzają, powinny się wysypiać nie tylko z tego względu. Jeśli są niewyspane, spalanie kalorii będzie wolniejsze a apetyt większy.

Który sport spala najwięcej kalorii?

Sport przyspiesza przemianę materii i pomaga w zdrowy sposób pozbyć się tłuszczu z ciała. To jeden z głównych powodów, który sprawia, że coraz więcej osób...

Spalanie kalorii a mycie, odkurzanie…

Prace domowe to również dobry sposób na spalanie kalorii i zgubienie zbędnego tłuszczyku. Żeby osiągnąć taki efekt, nie trzeba wylewać siódmych potów na siłowni. Zamiast tego sięgnij po odkurzacz. Podczas godziny takiej czynności spalisz 135 kalorii. Myjąc okna lub podłogę, stracisz 120 kalorii. Możesz też pokusić się o wykonanie prania ręcznego – godzina takiej czynności wpływa na spalanie 150 kalorii  – lub nie o umycie a wyszorowanie podłogi – w godzinę stracisz wtedy 213 kalorii.

Mity na temat spalania kalorii

Wśród odchudzających się znanych jest wiele mitów na temat spalania kalorii. Jednym z nich jest ten mówiący, że najlepiej jest ćwiczyć rano. W dodatku na czczo. Owszem, rano spalisz kalorie… podobnie jak w południe czy wieczorem. Ważne jest nie to, kiedy, ale jak długo i w jaki sposób ćwiczysz.

W ciągu pierwszych 20 minut treningu w organizmie nie zachodzi spalanie kalorii – to kolejny mit. Kalorie są spalane już od początku wysiłku fizycznego.

Wystrzegaj się tłuszczu, bo inaczej cały efekt na marne! – ile razy to słyszałaś? To twierdzenie jest też nieprawdziwe. Należy się wystrzegać tłuszczów niezdrowych, ale nie stronić od tych dobrych zawartych w orzechach, oliwie z oliwek czy awokado.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Fitness i sport
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Fitness i sport
Fitness i sport

Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia zawsze należy dobierać do własnych możliwości, nie wolno zapominać o systematyczności oraz stopniowym zwiększaniu poprzeczki.

Fitness i sport

Najlepszy sport dla kręgosłupa

Najlepszy sport dla kręgosłupa

profilaktyka, może cię przed nimi uchronić. Ćwiczenia z piłką W wielu klubach fitness pod nazwą ,,zdrowy kręgosłup" kryją się ćwiczenia z piłką. Taki rodzaj (...) i pozwalają na zachowanie prawidłowej postawy. Pływanie To idealny...

Fitness i sport

Jak upiąć długie włosy na trening?

Jak upiąć długie włosy na trening?

. Tak, by na siłowni, na fitnessie lub na sali gimnastycznej mieć wszystko, co potrzebne. Jeżeli masz długie włosy, wiesz, że w twoim niezbędniku powinno znaleźć

Fitness i sport

Co robić, gdy sport nie jest twoim priorytetem?

Co robić, gdy sport nie jest twoim priorytetem?

Bycie w ciągłym biegu Zawsze gdzieś biegniesz. Niestety, nie jest to ten rodzaj biegu, kiedy musisz włożyć odpowiednie buty i ubranie. Najczęściej ganiasz po sklepie w pogoni za dziećmi lub chcesz zdążyć na odjeżdżający właśnie autobus. Twoimi priorytetem...

Fitness i sport

Sport World Warsaw 2013

Sport World Warsaw 2013

Targi Sport World Warsaw Zapraszamy na Targi, które odbędą się w dniach 19-21 września 2013 r. Ćwiczenia na siłowni Coś dla siebie na Targach znajdą miłośnocy ćwiczeń siłowych... Fitness ... a także zajęć fitness.

Fitness i sport

Naturalne alternatywy dla aspiryny

Naturalne alternatywy dla aspiryny

Kora wierzby Od wieków jest znana jako naturalny środek przeciwbólowy i skuteczny lek na stany zapalne. Najważniejszym jej składnikiem jest salicyna, stosowana przy wielu dolegliwościach. W przeszłości ludzie żuli korę wierzby, teraz można ją dostać...

Fitness i sport

Chcesz mieć płaski brzuch? Zmień dietę

Chcesz mieć płaski brzuch? Zmień dietę

Metody by mieć płaski brzuch Próbujesz różnych metod: seria ćwiczeń, wypijasz duże ilości wody, biegasz, a może owijasz brzuch folią spożywczą? Po co to wszystko? By mieć płaski brzuch. Efekty są mizerne, by nie powiedzieć, że niemal niewidoczne. A marzenie...