Trwa ładowanie...

Spastyczność udarowa – najczęstszy skutek udaru mózgu

 Magdalena Bury
20.07.2023 16:29
Spastyczność udarowa – najczęstszy skutek udaru mózgu
Spastyczność udarowa – najczęstszy skutek udaru mózgu (123rf)

Ze spastycznością udarową zmaga się rocznie ok. 4,5 tys. Polaków, czyli 40 proc. wszystkich osób, u których wystąpił udar mózgu. Problem jest poważny, ponieważ objawy pojawiają się nawet kilka miesięcy po wystąpieniu choroby. Istnieje jednak szansa na skuteczne leczenie – szybka diagnoza.

spis treści

1. Spastyczność udarowa

Spastyczność to nadmierne napięcie mięśniowe utrudniające wykonywanie ruchów oraz powodujące ból. Ręka nie reaguje w tym wypadku na żadne sygnały wysyłane przez mózg. Zmaganie się z chorobą utrudnia funkcjonowanie w codziennym życiu.

- Ręka dotknięta spastycznością u osób po udarze mózgu charakteryzuje się nienaturalnym ułożeniem w czasie odpoczynku i w trakcie prób ruchu. Osoby zmagające się ze spastycznością poudarową mają także problem z chwytaniem i wypuszczaniem przedmiotów. Często mięśnie są zbyt napięte, aby rozprostować dłoń -  mówi prof. dr hab. n. med. Jarosław Sławek.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Osoby po udarze najczęściej cierpią na spastyczność w obrębie nadgarstka oraz łokcia. Badania epidemiologiczne wykazały, że schorzenie to występuje o ok. 10 proc. częściej w kończynach górnych niż w dolnych.

- W przypadku udaru mózgu dochodzi do uszkodzenia na „wysokim” poziomie półkul mózgu i pnia mózgu, co sprzyja zaburzeniom kontroli ruchów rękami – wyjaśnia lek. med. Michał Schinwelski z Oddziału Neurologii Szpitala Specjalistycznego Św. Wojciecha w Gdańsku.

Spastyczność udarowa jest najczęstszym skutkiem udaru mózgu
Spastyczność udarowa jest najczęstszym skutkiem udaru mózgu (123RF)

2. Leczenie spastyczności poudarowej

Obecnie w Polsce w leczeniu spastyczności poudarowej stosowane są iniekcje toksyny botulinowej (popularnie zwanej botoksem). Wstrzykuje się ją do najbardziej napiętych i bolesnych miejsc, dzięki czemu  mięśnie się rozluźniają. Stan ten trwa przez ok. trzy miesiące. Kolejnym krokiem w leczeniu jest rehabilitacja oraz fizjoterapia. Ten rodzaj leczenia w Polsce jest refundowany.  

3. Ćwiczenia ręki objętej spastycznością

Kończyny górne po udarze są bardziej wrażliwe na każdy ruch. Nieodpowiednio dobrane ćwiczenia mogą spowodować więc bolesne skurcze mięśni. Lekarze ostrzegają – leczenie spastyczności wymaga poświęceń i cierpliwości.

- Postępy w powrocie do zdrowia u każdego pacjenta będą inne. Zależą od rozległości udaru i stopnia nasilenia spastyczności. Jednak odpowiednie ćwiczenia i leczenie mogą poszerzyć zakres ruchów dłoni i przybliżyć osoby do samodzielności - dodaje prof. dr hab. n. med. Jarosław Sławek.

Leczenie spastyczności udarowej
Leczenie spastyczności udarowej

4. Jakie są najczęstsze błędy pacjentów?

  • Korzystanie z poręczy i podciągów – może to wywołać nieodwracalne odruchy wyprostne.
  • Brak odpoczynku.
  • Ściskanie piłeczki – wzmacnia to napięcie mięśni, co prowadzi do zwiększenia spastyczności całej kończyny górnej.
  • Forsowanie mięśni spastycznych – rozciąganie na siłę może skończyć się zerwaniem włókien mięśniowych
  • Oczekiwanie na natychmiastowy efekt.

5. Kampania „Otwórz dłoń po udarze”

W Polsce aż 75 tys. osób rocznie zmaga się z udarem mózgu. Celem kampanii „Otwórz dłoń po udarze” jest zwrócenie uwagi na fakt, że im szybciej zauważymy pierwsze objawy spastyczności, tym większe mamy szanse na leczenie. W ramach akcji przygotowano infografiki, które ukazują najczęstsze błędy popełniane przez pacjentów podczas zabiegów rehabilitacyjnych. Znajdziemy je w przychodniach lekarskich i szpitalach.

Apiksaban – wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, cena
Apiksaban – wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, cena

Apiksaban jest wielofunkcyjnym organicznym związkiem chemicznym oraz lekiem przeciwzakrzepowym, stosowanym

przeczytaj artykuł

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze