Trwa ładowanie...

Spędzałeś święta wielkanocne z rodziną? Sprawdź, kiedy wykonać test na COVID-19

Spędzałeś święta z rodziną? Sprawdź, kiedy wykonać test na COVID-19
Spędzałeś święta z rodziną? Sprawdź, kiedy wykonać test na COVID-19 (Getty Images)

Część Polaków podczas świąt wielkanocnych udała się na uroczystości kościelne, nie uniknęła też spotkań w rodzinnym gronie. Lekarze od kilku tygodni ostrzegali, że miejsca te mogą być ogniskiem nowych zakażeń. Teraz zachęcają, aby wykonać test w kierunku SARS-CoV-2. Kiedy należy pobrać wymaz?

spis treści

1. Kiedy zrobić test na COVID-19?

Test na koronawirusa jest podstawą do tego, by rozpocząć leczenie, kiedy jego wynik okaże się pozytywny. Dopiero wtedy można mieć pewność, że osoba jest chora. Eksperci zalecają, aby test wykonać wtedy, kiedy pojawią się objawy wskazujące na infekcję.

Do najczęstrzych objawów COVID-19 zalicza się: gorączkę, suchy kaszel, zmęczenie, dreszcze, zadyszkę lub trudności w oddychaniu, bóle mięśni, ból głowy, utratę smaku lub węchu, ból gardła, zatkany nos i katar, nudności lub wymioty, ból zatok oraz biegunkę.

Zobacz film: "Szczepionka na koronawirusa a cukrzyca. Dr Dzieciątkowski odpowiada"

- Niestety przez to, że oszczędzamy jako państwo na systemie ochrony zdrowia, nie możemy wykonać wymazów u osób bezobjawowych. Można to zrobić prywatnie, ale jak wiemy jest to dosyć drogie, a kilkaset złotych za test wiele osób skutecznie zniechęca. Biorąc też pod uwagę obecność brytyjskiego wariantu SARS-CoV-2, który u wielu ludzi objawia się podobnie jak przeziębienie, moje zalecenie jest takie, aby przy pojawieniu się takich symptomów wykonać test - mówi dr Tomasz Karauda, lekarz z oddziału chorób płuc z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego N. Barnickiego w Łodzi.

Nawet jeżeli wynik wyjdzie ujemny, ekspert zaleca, aby obserować organizm i w razie konieczności po upływie kilku dni wykonać kolejny test.

- Jeżeli 2-3 dni po powrocie od rodziny czujecie się źle, pojawia się katar, ból głowy, podwyższona temperatura, koniecznie trzeba wykonać wymaz. Jeżeli wynik będzie negatywny, należy mimo wszystko się obserwować, bo testy nie są nieomylne. To, że test pokaże ujemny wynik, nie świadczy jeszcze o tym, że ktoś nie jest zakażony - dodaje lekarz.

Test na COVID-19 powinno się wykonać również wtedy, kiedy miało się kontakt z osobą, która mogła być zakażona koronawirusem. Zgodnie z zaleceniem lekarzy najlepiej wykonać test po siedmiu dniach od kontaktu.

Spędzałeś święta z rodziną? Sprawdź, kiedy wykonać test na COVID-19
Spędzałeś święta z rodziną? Sprawdź, kiedy wykonać test na COVID-19 (Getty Images)

2. Jaki test na COVID-19 wybrać?

Na rynku dostępnych jest kilka testów wykrywających obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Każdy z nich ma nieco inny cel i przebieg. Część z nich wykrywa aktywne zakażenie, a częśc pozwala jedynie na wykrycie przeciwciał wytworzonych przez organizm na skutek zakażenia, ale nie daje informacji na temat tego, kiedy badana osoba przeszła COVID-19.

Wyróżnia się cztery podstawowe metody diagnostyczne. Dwie z nich służą do wykrywania aktywnej postaci wirusa, dwie pomagają ustalić obecność przeciwciał w organizmie badanego. Które są najskuteczniejsze i polecane przez lekarzy?

3. Test PCR i RT-PCPR

Test metodą PCR i RT-PCR to badania genetyczne, inaczej molekularne. Pozwalają one na wykrycie RNA koronawirusa w naszym materiale genetycznym, dzięki czemu są najlepszą metodą diagnostyczną w przypadku aktywnej postaci zakażenia. Są zalecane przez WHO. Do przeprowadzenia badania konieczne jest pobranie próbki plwociny lub wymazu gardłowo-nosowego, którą analizuje się pod kątem obecności RNA wirusa.

- Najlepszym testem jest test molekularny, ponieważ wszystkie inne testy mogą dawać wynik fałszywie ujemny bądź wynik fałszywie dodatni. Ujemny wynik bądź wynik wątpliwy i tak jest wskazaniem do wykonania testu molekularnego. W tej chwili szybkie testy są badane klinicznie i wkrótce będą wydane rekomendacje, jak i w jakich warunkach je stosować - mówi epidemiolog, prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz.

Niestety testy PCR i RT-PCR należą do badań drogich - prywatnie musimy zapłacić za nie ok. 400-500 złotych. Jeśli chcemy wykonać takie testy w ramach NFZ, musimy najpierw skontaktować się z lekarzem (najlepiej poprzez teleporadę), który następnie skieruje nas na testy, jeśli uzna, że jest taka potrzeba lub wypełnić formularz online na stronie pacjent.gov.pl i sprawdzić, czy kwalifikujesz się do testu.

Z osobami, które zostaną zakwalifikowane na test, skontaktuje się konsultant Domowej Opieki Medycznej. Jeżeli w pobliżu miejsca zamieszkania osoby, która ma mieć zrobiony test, znajdą się wolne terminy, dostanie ona propozycję godziny wymazu. Możliwe jest również skorzystanie z systemu eKolejka, w którym samodzielnie wybiera się termin i miejsce pobrania próbki do testu.

4. Test immunologiczny (serologiczny)

W przypadku testu serologicznego materiałem do badań jest krew pobrana z palca lub żyły łokciowej. Badanie to dzieli się na jakościowe i ilościowe. W przypadku badań jakościowych krew pobiera się zwykle z palca i umieszcza w specjalnej kasetce, która przypomina test ciążowy. Wynik wskazuje na to, czy organizm wytworzył przeciwciała any-SARS-CoV-2.

Jeśli decydujemy się na test ilościowy, dodatkowo otrzymujemy informację na temat tego, jak dużo przeciwciał posiadamy w organizmie.

Test jakościowy jest tańszy od ilościowego, a na wynik czeka się znacznie krócej (nawet 10 minut, przy czym na wynik testu ilościowego należy poczekać kilka godzin). Po kilku minutach w okienku pojawi się wynik.

Choć test immunologiczny jest szybki i można wykonać go samodzielnie w domu, minusem jest, że nie wykrywa on aktywnego wirusa SARS-CoV-2, a jedynie przeciwciała. Te z kolei nie muszą świadczyć o trwającym zakażeniu. Przeciwciała występują także we krwi ozdrowieńców, jak również osób po przyjęciu szczepionki na COVID-19.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze