Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Sport a zdrowie

Sport a zdrowie
Sport a zdrowie

Większość ludzi wie dokładnie, że sport to zdrowie. Aktywność fizyczna i ćwiczenia na świeżym powietrzu przyczyniają się do poprawy kondycji i wydolności organizmu. Systematyczne, ale niemęczące ćwiczenia fizyczne chronią serce, zapobiegają otyłości, budują tężyznę i poprawiają samopoczucie. Korzyści zdrowotne i estetyczne z regularnego uprawiania sportu są wymierne. Aby zwiększyć wydolność sercowo-naczyniową, poleca się zwłaszcza trening kardio (ćwiczenia aerobowe) – nordic walking, jogging, piesze wędrówki czy jazdę na rowerze.

1. Uprawianie sportu a kontuzje

Trzeba pamiętać, że z uprawianiem sportu wiąże się też zwiększone ryzyko kontuzji. Obecna moda na aktywne spędzanie wolnego czasu, jazdę na rolkach, bieganie, powoduje, że wzrasta liczba uszkodzeń ciała podczas wiosennych i letnich miesięcy. Stłuczenia i niewielkie otarcia naskórka to dosyć częste urazy w sporcie, nie zawsze wymagające pomocy lekarza. Do chirurga lub ortopedy trafiają jednak również pacjenci z poważniejszymi kontuzjami – złamaniami i zwichnięciami, kiedy to konieczna jest hospitalizacja chorego, a czasami nawet leczenie operacyjne. Warto zatem przy uprawianiu sportu pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu – ochraniaczach, kasku – i odrobinie zdrowego rozsądku.

2. Wpływ sportu na zdrowie

Jak wykazały badania, aktywność fizyczna jest związana z szeregiem korzyści zdrowotnych w miarę starzenia się ludzi. Ćwiczenia fizyczne zdają się korzystnie wpływać na ogólne zdrowie oraz obniżają ryzyko bądź spowalniają postęp niektórych chorób związanych z późnym wiekiem.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Badanie przeprowadzone na 13 535 kobietach, które będąc w średnim wieku regularnie ćwiczyły, wykazało, iż cieszyły się one lepszym stanem zdrowia, gdy osiągnęły 70 rok życia, niż te, które nie były aktywne. Wszystkie uczestniczki, które na początku doświadczenia miały średnio 60 lat i były aktywne fizycznie, w późniejszym wieku miały mniejsze prawdopodobieństwo cierpienia na przewlekłe choroby, choroby serca czy na upośledzenia natury poznawczej i umysłowej.

W innym Kanadyjskim badaniu, kobiety w wieku 65-75 lat, które zobowiązały się do rocznego, regularnego intensywnego ćwiczenia wytrzymałościowego (raz lub dwa razy w tygodniu), miały wyższy poziom niektórych umiejętności poznawczych, w porównaniu do pań, które wykonywały lżejsze ćwiczenia w tym samym okresie czasu.

Trening wytrzymałościowy usprawnił funkcję mięśni kobiet oraz poprawił wyniki na testach badających umiejętność skupienia się i rozwiązywania problemów.

Z kolei niemieckie badanie prowadzone przez okres dwóch lat na 3 903 uczestnikach w wieku przynajmniej 55 lat wykazało, że aktywni fizycznie ludzie mają mniejsze szanse na wykształcenia zaburzeń poznawczych pojawiających się na starość.

Uprawianie sportu wciąga, sprzyja redukcji wagi ciała i szybkiej regeneracji sił. Lepszy sen nocą, nieuleganie przesileniom pogodowym i zwiększenie odporności to tylko niektóre z zalet ruchu fizycznego. Sport poprawia wydolność układu krwionośnego i oddechowego. Odpowiednio dobrany wysiłek fizyczny może pomóc w walce z nadwagą, nadciśnieniem tętniczym czy osteoporozą. Dzięki dotlenieniu organizmu, sprawniej pracuje mózg, rozszerzają się naczynia krwionośne i znika uczucie ospałości. Zalety sportu można by z pewnością jeszcze mnożyć. Zamiast dywagować na ich temat, lepiej zabrać się do dzieła. A zatem chwyć za skakankę lub siadaj na rower. W końcu w zdrowym ciele – zdrowy duch.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze