Sport to zdrowie! Czy aby na pewno?

U wielu z nas na liście noworocznych postanowień z pewnością znalazło się uprawianie sportu oraz zadbanie o swój wygląd i kondycję. Tłumnie ruszyliśmy więc na podbój siłowni i klubów fitness, a na ulicach zaczęło pojawiać się coraz więcej biegaczy amatorów, których skusiła wizja pięknej sylwetki na wiosnę. Tymczasem ostatnio coraz częściej słyszy się, że zbyt intensywny trening może mieć zgubne skutki. Jak jest w rzeczywistości?

Jedzenie nie dla sportowców

Wybór najlepszego jedzenia dla sportowców wcale nie jest takie prosty. Oczywiście, sportowcy potrzebują energii, ale preferowanie napojów energetycznych...

Śmiertelnie niebezpieczne bieganie

Naukowcy w Danii przeprowadzili eksperyment, w którym badali wpływ biegania na zdrowie. W doświadczeniu wzięło udział tysiąc osób, wśród których znajdowały się te regularnie biegające, jak i te, dla których jogging był czymś zupełnie obcym. Okazało się, że osoby, które biegały rzadko, ale w regularnym tempie, umierały najrzadziej. Co ciekawe, najwyższą śmiertelność nie odnotowano tylko u tych, którzy nigdy nie założyli butów do biegania, ale też u osób, których treningi biegowe trwały przynajmniej 4 godziny przez trzy dni w tygodniu.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Analiza przeprowadzonego badania pokazała, że najbardziej optymalnym i najlepszym tempem biegania dla naszego organizmu jest prędkość około 8 km/h. Częstotliwość także nie powinna być zbyt wysoka – wystarczą 3 treningi w tygodniu, ale takie, których łączna długość nie przekracza 2,5 godziny. Naukowcy nie udowodnili, co tak naprawdę wpływa na szkodliwość wyczynowego biegania, jednak przypuszczają, że może ona wynikać ze zmian powstających w sercu w trakcie intensywnego wysiłku.

Uzależnienie od siłowni

Okazuje się, że treningi na siłowni również niosą za sobą liczne zagrożenia. Oprócz urazów, które mogą powstać w wyniku nieumiejętnego używania sprzętu na sali treningowej lub braku rozgrzewki, możemy doprowadzić do jednego spośród 130 wyodrębnionych przez naukowców oznak skrajnego wycieńczenia organizmu, takich jak wahania nastrojów i drażliwości, a w wyniku zaprzestania treningów – do objawów charakterystycznych dla osób na detoksie narkotykowym lub alkoholowym.

Ludzki mechanizm treningowy działa bardzo prosto. Postanawiając, że weźmiemy się za siebie, zaczynamy od intensywnych treningów. Jednak, gdy nie widać żadnych rezultatów, podkręcamy tempo i częstotliwość jeszcze bardziej. W końcu dochodzimy do momentu, w którym nie wyobrażamy sobie już dnia bez biegania na bieżni, jazdy na rowerku czy korzystania z innych urządzeń na siłowni. Zapominamy przy tym o odpowiedniej diecie, a przede wszystkim o odpoczynku, doprowadzając do tego, że nasz organizm stopniowo będzie dawał nam sygnały przemęczenia w postaci nieprawidłowo funkcjonujących organów i wahania hormonów.

Tak jak ze wszystkim, tak i z aktywnością fizyczną warto zachować umiar. Lepiej praktykować mniej intensywny a bezpieczniejszy trening, niż doprowadzić do powstawania i kontuzji, których skutki mogą być dużo poważniejsze niż kilka dodatkowych centymetrów w pasie.

Komentarze (1)
~kasia
~kasia ponad rok temu

Ćwiczyć na pewno, ale trzeba też dobrać odpowiednią dietę, po drugie trzeba zmienić nawyki żywieniowe. Organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych każdego dnia. Ja znalazłam świetne rozwiązanie, nie muszę aż tak zastanawiać się co mam jeść, jem bardzo pożywne posiłki, oczywiście nadal ćwiczę, pozbyłam się już 13kg w 4 miesiące, wyglądam lepiej, młodziej. Do tego właśnie poleciła mi znajoma świetny program o którym możecie poczytać na (www.idealnafigura.com/gberes).

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Fitness i sport
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Fitness i sport
Fitness i sport

Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia zawsze należy dobierać do własnych możliwości, nie wolno zapominać o systematyczności oraz stopniowym zwiększaniu poprzeczki.

Fitness i sport

Najlepszy sport dla kręgosłupa

Najlepszy sport dla kręgosłupa

profilaktyka, może cię przed nimi uchronić. Ćwiczenia z piłką W wielu klubach fitness pod nazwą ,,zdrowy kręgosłup" kryją się ćwiczenia z piłką. Taki rodzaj (...) i pozwalają na zachowanie prawidłowej postawy. Pływanie To idealny...

Fitness i sport

Jak upiąć długie włosy na trening?

Jak upiąć długie włosy na trening?

. Tak, by na siłowni, na fitnessie lub na sali gimnastycznej mieć wszystko, co potrzebne. Jeżeli masz długie włosy, wiesz, że w twoim niezbędniku powinno znaleźć

Fitness i sport

Co robić, gdy sport nie jest twoim priorytetem?

Co robić, gdy sport nie jest twoim priorytetem?

Bycie w ciągłym biegu Zawsze gdzieś biegniesz. Niestety, nie jest to ten rodzaj biegu, kiedy musisz włożyć odpowiednie buty i ubranie. Najczęściej ganiasz po sklepie w pogoni za dziećmi lub chcesz zdążyć na odjeżdżający właśnie autobus. Twoimi priorytetem...

Fitness i sport

Sport World Warsaw 2013

Sport World Warsaw 2013

Targi Sport World Warsaw Zapraszamy na Targi, które odbędą się w dniach 19-21 września 2013 r. Ćwiczenia na siłowni Coś dla siebie na Targach znajdą miłośnocy ćwiczeń siłowych... Fitness ... a także zajęć fitness.

Fitness i sport

Naturalne alternatywy dla aspiryny

Naturalne alternatywy dla aspiryny

Kora wierzby Od wieków jest znana jako naturalny środek przeciwbólowy i skuteczny lek na stany zapalne. Najważniejszym jej składnikiem jest salicyna, stosowana przy wielu dolegliwościach. W przeszłości ludzie żuli korę wierzby, teraz można ją dostać...

Fitness i sport

Chcesz mieć płaski brzuch? Zmień dietę

Chcesz mieć płaski brzuch? Zmień dietę

Metody by mieć płaski brzuch Próbujesz różnych metod: seria ćwiczeń, wypijasz duże ilości wody, biegasz, a może owijasz brzuch folią spożywczą? Po co to wszystko? By mieć płaski brzuch. Efekty są mizerne, by nie powiedzieć, że niemal niewidoczne. A marzenie...