Trwa ładowanie...

Sposób na kleszcze. W tych miejscach można czuć się bezpiecznie. Jak używać kwasu mrówkowego?

Uwaga na kleszcze. Można je przynieść nie tylko ze spaceru po lesie. Żyją również na łąkach i w parkach
Uwaga na kleszcze. Można je przynieść nie tylko ze spaceru po lesie. Żyją również na łąkach i w parkach (Getty Images)

Uwaga na kleszcze. Można je przynieść nie tylko ze spaceru w lesie, ale również z parku czy nawet domowego ogródka. W tym roku można je spotkać dosłownie wszędzie. Pomocny w odstraszaniu kłopotliwych pasożytów może być kwas mrówkowy. Jak go stosować?

spis treści

1. Sezon na kleszcze

Coraz wyższe temperatury i odpowiednia wilgotność powietrza to warunki, w których kleszcze czują się najlepiej. Wbrew powszechnemu przekonaniu, kleszcze nie występują tylko w lasach, żyją również na łąkach czy w parkach. Ich ukąszenie może być niebezpieczne, bo mogą być nosicielami wielu wirusów, bakterii i pierwotniaków. Kleszcze mogą przenosić m.in. boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu i babeszjozę.

Kwas mrówkowy odstrasza kleszcze
Kwas mrówkowy odstrasza kleszcze (Getty Images)
Zobacz film: "Ugryzienie kleszcza wywołało paraliż"

Badania potwierdziły, że w Polsce wzrósł odsetek zakażonych kleszczy, a co gorsze jeden osobnik może być jednocześnie nosicielem kilku chorób.

Zobacz także: Coraz więcej zakażonych kleszczy. "Możliwe jest zakażenie nawet trzema drobnoustrojami jednocześnie"

2. Sposób na odstraszenie kleszczy

Eksperci podkreślają, że podstawą ochrony przed kleszczami jest odpowiedni strój. Lepiej zrezygnować z szortów i koszulek odsłaniających ramiona. Na spacer do lasu, czy na łąkę najlepiej założyć ubranie, które pozwoli maksymalnie osłonić ciało.

Najważniejsze elementy garderoby w tym przypadku to skarpetki i długie, niezbyt szerokie spodnie. Dobry rozwiązaniem jest założenie ubrania w jasnych kolorach. W przypadku, kiedy kleszcz będzie chciał nas zaatakować, łatwiej go zauważyć.

3. Kleszcze unikają tego zapachu jak ognia

Naturalnymi wrogami kleszczy są m.in. mrówki i chrząszcze. To cenna wskazówka, o której warto pamiętać podczas spacerów po lesie. Szacuje się, że mrówki zjadają kleszcze bytujące w okolicach 20 metrów wokół kopca. Do tego mrówki wydzielają kwas mrówkowy, który działa na kleszcze odstraszająco, a w wysokim stężeniu jest dla nich śmiertelny. W związku z tym, jeżeli chcemy np. zrobić przerwę podczas spaceru, warto wybierać miejsca w odległości kilku metrów od kopca mrówek. Kleszcze z pewnością będą je omijać szerokim łukiem.

To trik, który można wykorzystać również spryskując się preparatem zawierającym kwas mrówkowy. Można go kupić w aptece jako spirytus mrówczany. Substancję trzeba rozpuścić w wodzie w proporcjach 1:1 i przelać do butelki ze sprayem. Przed spacerem warto spryskać nim dokładnie ubrania. Ważne, żeby nie stosować spirytusu mrówczanego na gołe ciało, bo może wywoływać uczulenie.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze