Trwa ładowanie...

Spowolnienie rozwoju raka prostaty poprzez "zagłodzenie" komórek rakowych

Naukowcy z Centenary Institute w Sydney odkryli nową metodę leczenia raka prostaty. Dzięki pozbawieniu komórek rakowych kluczowego dla ich wzrostu składnika odżywczego badaczom udało się spowolnić rozwój raka prostaty we wczesnym i zaawansowanym stadium choroby.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

1. Badania nad nową metodą leczenia raka prostaty

Obecnie stosowane metody leczenia raka prostaty to: usunięcie prostaty, naświetlanie, zamrażanie guza lub odcinanie dostępu testosteronu. Niestety, z leczeniem wiążą się skutki uboczne, między innymi nietrzymanie moczu i impotencja.

Aby rosnąć, komórki potrzebują aminokwasu znanego jako leucyna, który jest pompowany do komórek przez specjalistyczne białka. Naukowcy odkryli, że komórki raka prostaty mają więcej "pompek" niż prawidłowe komórki, co pozwala na przyswajanie większej ilości leucyny i uzyskanie większych rozmiarów niż normalne komórki. Australijscy badacze za swój cel obrali "pompki" komórek rakowych. Naukowcy ustalili, że możliwe jest zakłócenie wchłaniania leucyny poprzez ograniczenie ilości leucyny dostarczanej do komórek raka prostaty oraz przez zastosowanie leku, który jej przeciwdziała. Zastosowanie tej nowatorskiej metody pozwoliło na spowolnienie rozwoju raka poprzez swoiste "zagłodzenie" komórek rakowych zarówno we wczesnym, jak i zaawansowanym stadium choroby. W niektórych przeprowadzonych badaniach udało się spowolnić wzrost raka aż o 50%. Naukowcy wiążą duże nadzieje z opracowaniem nowej metody leczenia, która zmniejszałaby tempo wzrostu komórek rakowych, i tym samym pozwalałaby pacjentom uniknąć chirurgicznego usuwania guza.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza